ПРОТОКОЛ

 

Година 2020                                                     Град ПЛЕВЕН

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД                       ПЕТИ СЪСТАВ

На двадесет и шести ноември две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

 

Секретар ЦВЕТАНКА ДАЧЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от съдия АРАБАДЖИЕВА

Административно дело № 894 по описа за 2020 г.

 

         На именното повикване в 11,00 часа се явиха на второ четене:

         ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ „4 МЕДИЯ“ ЕООД, редовно призован, се представлява от управителя Т.И.Г..

         ОТВЕТНИКЪТ Заместник-министърът на културата, редовно призован, не се явява и не се представлява. За него е постъпила молба с вх.№ 6111 от 23 ноември 2020 г., в която уточнява, че усложнената епидемична обстановка в страната препятства личното му явяване.

 

         ПО ХОДА НА ДЕЛОТО

         Т.Г.: Да се даде ход на делото.

         Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за хода на делото и

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

Делото е образувано по жалба от „4 Медия“ ЕООД с ЕИК 175460585, със седалище и адрес на управление  гр.Плевен, ж.к. „Сторгозия“, бл.72, вх.А, ет.6, ап.16, представлявано от Т.И.Г.-управител, против Заповед № РД-ИРКО-5/20.08.2020 год. на заместник-министъра на културата, с която на жалбоподателя е отказано вписване в Информационния регистър на културните организации по чл.14, ал.4 от Закона за закрила и развитие на културата, като е прието, че предметът на дейност, който фигурира в данните по партидата на дружеството в Търговския регистър към Агенция по вписването не съвпада с предвидените в чл.3, ал.1 от ЗЗРК по създаването, разпространяването и опазването на културните ценности.

         В изпълнение на съдебно определение жалбоподателят е внесъл дължимата държавна такса за образуване на делото, с което пречките за движение на производството са отстранени.

С определение № 1573 от 21 октомври 2020 г., с което съдът е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание и с което е конституирал страните, погрешно е указал на ответника доказателствената тежест за установяване наличието на фактическите обстоятелства за издаване на оспорения акт и изпълнение на законовите изисквания за издаването му. В случая предмет на оспорване е отказ за вписване в регистъра, поради което и на основание ч.170 ал.2 от АПК в случаите, в които се оспорва отказ за издаване на административен акт, оспорващият трябва да установи, че са били налице основанията за издаване. С оглед тази неточност в определението, съдът намира, че в днешното съдебно заседание следва да отмени определение № 1573 от 21.10.2020 г. в частта, в която на ответника е указана доказателствената тежест и да укаже същата на жалбоподателя.

         Воден от горното и на основание чл.170 ал.2 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ОТМЕНЯ определение № 1573 от 21.10.2020 г. в частта, в която на ответника е указана доказателствената тежест.

         УКАЗВА на жалбоподателя, че той трябва да установи, че са били налице предпоставките за издаване на акт с позитивно за него съдържание.

         Т.Г.: Поддържам жалбата. Да се приеме административната преписка. Представям договор с „Музикаутор“ за отпускане на средства от фонд „Популяризиране и развитие на българското културно наследство и творчество“ и издаването с отпуснатите средства на компактдиск българска авторска музика, обработка на български фолклор. Освен това представям договори с германска звукозаписна компания DMN Records, където са упоменати заглавия, които „4 медия“ създава и разпространява чрез Fun studio. Мога да представя и звуконосителите, на обложката на които ясно си личи логото на фирмата. Представям декларация, която се подава ежегодно към Националния статистически институт от моя счетоводител, която всяка година я подаваме с код 5820, което е звукозаписване и издаване на музика, т.е. никога по друг начин не сме подавали информация. До настоящия момент извършвам подобна дейност. В началото, когато беше създадена фирмата, бяхме четирима съдружници, може би затова предмета на дейност е така формулиран, че преди всичко за компютърни технологии ставаше дума, защото колегите, които я регистрираха, съдружниците, се занимават с програмиране, и може би затова така е регистрирана, но тя беше създадена с цел озвучаване на търговски обекти, музикални програми за хотели, за ресторанти, МОЛ-ове и други, а когато вече тази дейност беше преустановена поради нелоялни конкурентни практики на пазара и аз изкупих техните дялове и фирмата вече изцяло я поех аз като управител, от тогава тя само и единствено с това се занимава. Т.к. досега всички неща, за които ще приложа като доказателства, общо взето са финансирани от мен и аз като физическо лице съм кандидатствал в различните програми, в условия на пандемия, където доста програми от Министерство на културата, Фонд „Култура“, Столична община, бяха представени като възможност да се участва тази година за свободни артисти и културни организации, се наложи да регистрирам фирмата като културна организация, за да участвам по тези програми да участвам като юридическо лице, тъй като не навсякъде можеше да се участва като физическо лице. Вписано е в Търговския регистър обстоятелството относно промяна на собствеността, но не са вписани промени в дейността. Други доказателства в момента не мога да предоставя. Документите, които са на чужд език, това са договори за издаване сингъли, сингълът представлява една единствена песен в различни версии, и повечето са за обработка на български фолклор. В този смисъл смятам, че по Закона за защита на културното наследство, както е упоменато в дейността на една културна организация, какво би трябвало да следва, освен създаване на музикален продукт, разпространението му и опазване на фолклорно културно наследство. На практика това извършва фирмата с дейността си. Представям и моля да приемете 2 броя звуконосители, които моята фирма е продуцирала и представила на пазара с оглед онагледяване на дейността която извършваме.

         Съдът намира, че следва да приеме като доказателства представената административна преписка. От представените в днешното съдебно заседание от управителя на жалбоподателя писмени доказателства следва да приеме като доказателства единствено договора за отпускане на средства от фонд „Популяризиране и развитие на българското културно наследство и творчество“ и представената декларация от управителя на жалбоподателя. Представените шест броя документи на чужд език, съставляващи според управителя на жалбоподателя договори за продуциране и издаване на музикален продукт, не са придружени от точен превод на български език, заверен от страната, каквото е изискването на разпоредбата на чл.185 от ГПК, поради което на жалбоподателя следва да се укаже, че ако желае да се ползва от тези документи като доказателства в настоящото производство и за да бъдат приети като такива, следва, ако желае, в следващо съдебно заседание по негова преценка да представи същите с точен превод на български език, заверен от страната.

         Воден от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ПРИЕМА като доказателства по делото приложените към писмо вх.№ 5212 от 09.10.2020 г. документи, както следва: жалба вх.№ 94-00-1290 от 08.09.2020 г.; заявление № 94-00-1290 от 10.08.2020 г.; Заповед № РД-ИРКО-5 от 20.08.2020 г. на заместник-министъра на културата; удостоверение по ф.д.№ 20730/2007 г. на Софийския градски съд; удостоверение за актуално състояние от Търговския регистър към 17.08.2020 г. на жалбоподателя; Заповед № РД-378 от 25.06.2020 г. на министъра на културата; Заповед № РД-ИРКО-5 от 20.08.2020 г. на заместник-министъра на културата; заявление № 94-00-1290 от 10.08.2020 г.; справка от търговския регистър за актуално състояние; удостоверение по ф.д.№ 20730/2007 г. на Софийския градски съд; актуално състояние към 17.08.2020 г. на жалбоподателя; плик с пощенско клеймо.

         ПРИЕМА като доказателство по делото служебно изготвено удостоверение за актуалното състояние на жалбоподателя към 12.10.2020 г. от Търговския регистър.

         ПРИЕМА като доказателства по делото приложените към опис вх.№ 5368 от 16.10.2020 г., както следва: квитанция за платена такса за оспорване; Заповед № РД-ИРКО-5 от 20.08.2020 г. на зам.-министъра на културата; копие от пощенски плик – 2 бр. – лице и гръб; жалба вх.№ 94-00-1290 от 08.09.2020 г., пощенски плик.

         ПРИЕМА като доказателство по делото писмо вх.№ 5455 от 21.10.2020 г., ведно с приложеното към него известие за доставяне.

         ПРИЕМА като доказателства по делото представените в днешното съдебно заседание декларация от Т.И.Г. и договор за отпускане на средства от фонд „Популяризиране и развитие на българското културно наследство и творчество“ от 14 август 2020 г. между „Музикаутор“ и Т.И.Г..

         НЕ ПРИЕМА като доказателства представените шест броя документи на чужд език, непридружени от точен превод на български език, заверени от жалбоподателя.

         На основание чл.185 от ГПК УКАЗВА на жалбоподателя, че ако желае да се ползва от неприетите като доказателства документи, в срок до следващото съдебно заседание следва да представи същите с точен превод на български език, заверен от жалбоподателя.

         ПРИЕМА като доказателства по делото два броя технически носители: с наименование „Нов проект Бисквитките“ Диджи/Биджи (дигитално, българско) и The new Bisquits Project Ferturinc BABA LINA TA-RA-TAKA.

         Докладва, че по делото е постъпила писмена защита от ответника, в която е взел становище по основателността на жалбата и е поискал, в случай на благоприятен изход за ответника, да му бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение, както и в случай на благоприятен изход на делото за жалбоподателя, прави възражение за прекомерност на адвокатско възнаграждение за ползване на адвокат, ако се ползва такъв.

         Т.Г.: Моля да отложите делото, за да мога да представя превод на документите на български език.

 

Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ПРИЕМА като доказателство по делото писмена защита вх.№ 6111 от 23.11.2020 г., ведно с приложено към нея пълномощно.

         ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на жалбоподателя в срок до следващото съдебно заседание да представи предоставените в днешното съдебно заседание документи на чужд език с превод на български език, заверен от жалбоподателя.

         ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да сочат и други доказателства.

         ОТЛАГА и НАСРОЧВА делото за 07 януари 2021 г. от 10,15 часа, за когато жалбоподателят уведомен от днес, ответникът – по реда на чл.138 ал.2 от АПК.

         Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 11,22 часа.

 

 

СЕКРЕТАР:                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: