ПРОТОКОЛ

 

Година 2019                                            Град ПЛЕВЕН

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД              ШЕСТИ  състав

 

На тридесет и първи октомври   две хиляди и деветнадесета   година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

СНЕЖИНА ИВАНОВА

                                     

 

Секретар ДЕСИСЛАВА ДОБРЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ИВАНОВА

Административно дело № 1015  по описа за 2018 г.

 

         На именното повикване в 15.00  часа се явиха:       

ИЩЕЦЪТ –  Н.Д.А., редовно призован, явява се лично и с  адв. М.А..

ОТВЕТНИКЪТ ПО ИСКА – ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА“ – СОФИЯ, редовно уведомен от предходно съдебно заседание, се представлява от  юрк У.  с пълномощно по делото.

КОНТРОЛИРАЩАТА СТРАНА - ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – ПЛЕВЕН, редовно уведомена от предходно съдебно заседание, се представлява от прокурор Йорданка Антонова.

ВЕЩОТО ЛИЦЕ – К.М.И., явява се.

 

ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО

АДВ. А. -  Уважаема г-жо Председател, моля да се даде ход на делото.

ЮРК У. – Моля да се даде ход на делото.

ПРОКУРОР АНТОНОВА -  Моля да дадете ход на делото.

Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото и

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО и го докладва

Докладва писмо вх.№ 2403 от 15.05.2019 г. от ищеца и молба № 2407/15.05.2019 г. от ищеца, молба вх. № 2587 от 22.05.2019 г. от ищеца, към която има приложен амбулаторен лист.

Докладва писмо вх. № 2592 от 22.05.2019 г. от ответника, към която има приложени два броя документи.

Докладва протест с вх. № 2703/29.05.2019 г. от ищеца, писмо вх. № 2720 от 29.05.2019 г.от пълномощника на ответника и становище с вх. № 2972 от 12.06.2019 от ответника във връзка, с което се излагат доводи относно образуваното исково производство за неоказана стоматологична помощи в периода 01.10.2016 г. до 22.10.2018 г., в следствие на което са извадени всички зъби и в последствие отказ от страна на ответника да финансира зъбопротезирането му. Посочва се, че след постъпването му в Затвора – Белене му е снет зъбен статус, при който е установено, че 41 зъб е бил изваден, 42 е със заболяване – пародонтоза, 43 все още е бил здрав, а 44 също е бил изваден. Зъби – 31, 32 и 33 са били заболели от пародонтоза. Посочва, че заболяването я. на дванадесетопръстника е диагностицирано 1013 г. -  3 години преди постъпването в затвора. Прави се анализ на разпита на свидетеля, като се излагат доводи, че исковата молба е неоснователна, тъй като са положени съответните грижи по отношение на ищеца относно оплакванията му, че не може да се храни и му е направена протеза.

Съдът докладва постъпила в срок съдебно-медицинска (дентална) експертиза.

АДВ. А. – Да се приемат представените доказателства.

ЮРК У. -  Да се приемат.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Да се приемат представените доказателства.

Съдът,

ОПРЕДЕЛИ:

 ПРИЕМА като доказателства по делото представените  документи с  горепосочените писма, а именно: писмо вх.№ 2403 от 15.05.2019 г. от ищеца и молба № 2407/15.05.2019 г. от ищеца, молба вх. № 2587 от 22.05.2019 г. от ищеца, към която има приложен амбулаторен лист; писмо вх. № 2592 от 22.05.2019 г. от ответника, към която има приложени два броя документи; протест с вх. № 2703/29.05.2019 г. от ищеца, писмо вх. № 2720 от 29.05.2019 г.от пълномощника на ответника и становище с вх. № 2972 от 12.06.2019 от ответника.

Съдът пристъпва към изслушване заключението на вещото лице по назначената съдебно-медицинска (дентална) експертиза.

Снема самоличност на вещото лице.

К.М.И. - 38 години, неосъждан, без родство със страните.

Съдът напомня на вещото лице отговорността му пред НК за даване на невярно и заинтересовано  заключение.

В.Л. И. -  Поддържам изготвената експертиза. Това, което установих е, че малко информацията беше объркана, но в общи линии всичко, което от дентална гледна точка, което е извършено  по здравната каса съвпада като документация. Има разминавания в рамкирането на определени зъби, което аз свързвам с практиката на някои колеги умишлено да маркират други зъби, ако са били извадени и не е имало лимит по касата, за да бъдат те третирани. Някои зъби са маркирани, после не са маркирани в съответните амбулаторни листи, като това също е част от практиката, която съм наблюдавал да се изпуска това нещо,  най-вече за мъдреците, дали ги има или не. В общи линии другото, което  ми направи впечатление е това, че протезите, които ищецът даде да прегледам са напълно нови, здрави, неизползвани. Съмнява ме, че когато са му били дадени не са били пробвани дали са ставали в устата. И затова той не е могъл да ги носи. Друго обяснение нямам, тъй като не личи да са били пилени, което значи, че не са и адаптирани към устата му. Към настоящия момент тези протези се различават чувствително от състоянието на венците, които са в добро състояние и могат да бъдат протезирани. Настоящите протези няма как да бъдат коригирани, тъй като  процесът, който сега налага да се извърши, за да бъдат коригирани е по-сложен отколкото да бъдат изработени нов и като цена ще бъде същото в общи линии. Не забеля.м някакви големи проблеми с венците на пациента при прегледа. С доста запазен обем са, което донякъде създава въпроси за това в каква степен е била изразена пародонтозата, която реално не е заболяване, а процес. Но обикновено, когато е много напреднала пародонтозата и са извадени всички зъби, това е свързано с много голяма загуба на костна тъкан, което не се забеля. при ищеца. Документално всичко, което е описано в здравната книжка и това, което е дадено като препис от клиниката, където са му извършени процедурите, съвпада по дати и като ходове по здравната каса. Единствено тези разлики в амбулаторните листи при записване на отделните зъби, които няма как да коментирам, тъй като не съм запознат със самата ситуация. Статусът, който съм дал по първи въпрос е изцяло базиран на информацията по делото. Умишлено съм го написал предполагаем зъбен статус, тъй като няма официален  документ, който да може да докаже дали е така, това е на  база на сравнение амбулаторните  листи и данните по делото.

Съдът дава възможност на страните да вземат отношение по експертизата.

АДВ. А. – Във връзка с това, което  заявихте само на база документацията по делото, установихте ли кога е установено, че има пародонтоза, установено ли е че има пародонтоза  и тя по какъв начин се установява или може да има някакво друго заболяване?

В.Л. И. – Пародонтозата не е заболяване, а регенеративен процес, който е свързан със загуба на свързващите съединителни тъкани зъбите и на костта. Като до голяма степен се определя от наследствеността на съответния пациент. Другото, което е, придружаващи  заболявания, дали приема медикаменти, дали има пряк досег с отровни вещества. Също така може да повлияят различни стресови фактори от обкръжението на този човек, което до голяма степен може да обясни по-бързо или по–бавното развитие на пародонтозата. Ако има възпаление, тогава вече се говори за пародонтит, което вече е заболяване, а не само процес. Реално за възникване на пародонтозата няма ограничение за ранна възраст. Може да възникне и в съвсем ранна възраст, да речем и след 20-25 години, когато може да се установи на рентгенова снимка такъв процес. Процесът е необратим. Веднъж започне ли, може само частично да бъде контролиран. Ако е много силно изразен, може  за по-малко от година да настъпи остра загуба на зъби.

АДВ. А. – Сигурни ли сме, че е било пародонтоза и тя прилича ли с някое друго заболяване?

В.Л. И. – Единствено така е описано в документите и то в амбулаторните листи, като диагноза е споменато, че се отнася за много напреднал стадии на пародонтоза. Това означава, че ако е било така, костта е била на ниво  по-малко от 2/3 о т дължината на корена на зъба, т.е. грубо казано,  ако коренът е дълъг 3 см., то  костта трябва да е била½ см., за да отговаря на тази диагноза, която е описана.

АДВ. А. – Според Вас това ли е заболяването?

В.Л. И. – Трудно е да са каже. Няма рентгенови снимки, които да документират съответните амбулаторни листи.

АДВ. А. – Как се установява това заболяване? Трябват ли рентгенови снимки?

В.Л. И. – Най-добре с рентгенова снимка се установява.

АДВ. А. – Ако не направите рентгенова снимка, пристъпвате ли към екстракция?

В.Л. И. – По принцип, пародонтозата може да се установи лесно и без рентгенова снимка, само като се докосне зъба и той се клати. Това е първият признак, че има такъв процес, който е свързан със загуба на кост и задържащите тъкани.

АДВ. А. – Усеща ли се като болка тази пародонтоза?

В.Л. И. – Персонално е откъм усещане, защото е свързано с постепенно разкъсване на тъканите, които държат зъба за костта. Последното, което се прекъсва, ако всичко е така както е по учебник, е съдово-нервния сноп, който инервира зъба. Той може да бъде прекъснат преди всичките останали връзки да са нарушение и тогава няма да има реално никаква чувствителност този зъб. Дори да има някаква чувствителност, ще се усеща като притъпени болки. Няма да има остри болки.

АДВ. А. – Да приемем, че за поставяне на правилна диагноза, би следвало рентгенова снимка, а някакво друго изследване?

В.Л. И. – Достатъчно е да се прегледа устната кухина и една зъбна снимка, която да е хубаво направена.

АДВ. А. – Ако приемем, че пародонтоза,  може ли да се установи своевременно има ли начален стадий, ако установите,  какво лечение  би следвало да се  предприеме?

В.Л. И. – Първото, което трябва да се направи е да се подобри значително личната хигиена на пациента спрямо устната кухина. Да се чисти плака, зъбен камък, зъбите да се чистят редовно. Иначе се забеля. в началното отдръпване на  меките тъкани оголване на зъбите и по това може да се съди за  дегеративен процес, който вече  според това как реагират самите тъкани при прегледа, може да се прецени дали са възпалени или просто това е само един дегеративен процес.

АДВ. А. – Как постъпвате, като установите, в смисмъл следва да извадите зъбите и да поставите протеза или?!

В.Л. И. – Пациентът  трябва да си промени хигиенните навици. Второ трябва да му се изготви график зъбите да се почистват един два пъти годишно от зъбен камък и плака. Ако дойде пациентът в по-напреднал стадий, може да се наложи тези зъби да бъдат шинирани, за да бъдат запазени за по-дълго време. По принцип е рисковано да се правят протези и конструкции от всякакъв характер, когато зъбите са засегнати от втора към трета степен, т.е. с ясно изразено раздвижване и загуба на кост.

АДВ. А. – В кой момент решавате за протезата? Може ли да се направи тя, ако има още зъбни остатъци?

В.Л. И. – При много напреднала пародонтоза протези, но това са винаги частни случаи. Те трябва да се изработят с идеята, че тези зъби скоро ще бъдат извадени. Не бива да се гледа на тези зъби като носещи, защото като се прави частична протеза с налични зъби,  тези зъби целта е да бъдат задържани и да крепят протезата. Ако зъбите са слаби или самите крепежи трябва  да са много слабо изразени или да ги няма изобщо, за да не натоварват зъбите.

АДВ. А. Медикаментозно лечение не може да се прилага. Само и единствено хигиена на зъбите, така ли?

В.Л. И. – По принцип локално могат да се слагат антибиотични препарати и пасти, при които ако има някакво повърхностно възпаление, да повлияят. Хирургически може да се експериментира, ако няма възпаление налично,  да се добави изкуствена кост, но малко хора го прилагат, тъй като е доста скъпо като лечение и там шансът е 50/50. Има риск организмът да го отхвърли.

АДВ. А. – Ако приемем, че човекът няма достатъчно, какво ще препоръчате да се извадят тези зъби или да се сложи направо протеза? Как бихте процедирали?

В.Л. И. – Ако са високо рискови най-добре да се извадят зъбите.

АДВ. А. – Как става изваждането, в кратък период, за няколко дни,  за месец?!

В.Л. И. – Много зависи от възможностите, когато се посещава кабинета. В общи линии в един относително кратък период трябва да се направи, тъй като след всяко изваждане костта започва да се прибира и да се губи от обема. Ако се отлага след всяко вадене, взимането на отпечатък за протеза, може самият отпечатък да е компроментиран и протезата да е моделирана върху един грешен отпечатък. Въпросът е всичко равномерно да зараства, защото когато се взима отпечатък рискът от деформации на протезата или тя да не пасне е голям.  

АДВ. А. – Пречи ли на храносмилането, води ди до проблеми с храненето?

В.Л. И. – По принцип, дъвкателната функция е два вида. Единият е със зъби, а другият без зъби. Реално, когато е със зъби храната се разкъсва, леко се смила и се обработва, за да може да бъде  по-лесно усвоена от стомаха. Когато няма зъби, се говори за смачкване на храната, т.е. няма разкъсване. Реално дъвкателната функция пак е налична, но е нарушена и това може да доведе до по-лошо възприемане на храната в стомаха. Реално пряко не засяга хранителната функция. Ограничава, но не нарушава хранителната функция.

АДВ. А. – За протезата, Вие сте го написал, но би ли следвало тя да бъде получена лично от пациента, да се постави пред доктор? Каква е процедурата?

В.Л. И. – Правилната процедура е, че зъболекарят трябва лично да сложи протезата в устата на пациента, защото много често се случва да бъдат сбъркани отпечатъци и да се получат остри ръбове. Зъботехникът, ако не е запознат със случая, да моделира по-особено протезата, което да пречи тя веднага да се сложи в устата и затова се налага, ако трябва да се изпили или да се коригират задръжните елементи,  което не е сложна процедура, но се налага за да може пациента да ги ползва.

АДВ. А. – Нямам повече въпроси. Да се приеме заключението. Много подробно и компетентно считам, че е изготвено.

ИЩЕЦЪТ – Нямам въпроси.

ЮРК У. – Вие казвате, че няма данни за това как протезите са стояли в устата на ищеца и дали има съответствие между тяхната конструкция и различни състояния на  челюстите на ищеца?

В.Л. И. – Да.

 ЮРК У. - Когато са му предоставени тези протези, необходим ли е период от време, в който той да свикне и да почне да ги  ползва пълноценно?  

В.Л. И. – Много е важно първоначално те да бъде напаснати и зъболекарят да е сигурен, че те напасват на венеца. Те винаги трябва да  моделирани без празно пространство между тях и венеца, при което в началото ще се получат болки и ще започне да обива, което зависи до голяма степен от това доколко венечната лигавица е здрава. Има пациенти с много нежна лигавица и при всяка подвижност, наранява венеца. При други хора тя е много масивна и буквално  съвсем дребни неща се налага да бъдат коригирани и наистина се налага поне един два пъти, след като бъде поставена и лежи правилно, да се провери дали лежи както трябва, ако има нужда някъде нещо да се изпили и коригира. По принцип е желателно да се направи това нещо.

ЮРК У. – Ако ищецът въобще не е носил тези промени, настъпват ли анатомични промени в челюстта му?

АДВ. А. – По принцип – да. Постепенно винаги, където има извадени зъби настъпват промени с времето.  Доколко са големи спрямо първоначалния вид ми е малко трудно да преценя. Вече няма никакви зъби и венците са се изравнили. Няма неравности или дефекти по тях, които да говорят за тяхното предишно състояние.

ЮРК У. – Може ли да твърдите, че изначално, когато са изготвени  тези протези, те  не са лежали плътно в неговата уста?

В.Л. И. – Може да се каже, убеден съм  99.9 %. Не за друго, а защото горната протеза изглежда по-къса, т.е. е била моделирана в грешен отпечатък изначално, за да се получи по начина, по който е. А долната протеза ляга несиметрично и като я пробвах в устата на ищеца, тя се клатеше  в двете посоки. Или единият вариант е, ако е била извадена, те понеже се варят тези протези, термообработка има, ако се извади преди да е изстинала, те се усукват.

ЮРК У. – Тя сега се клати. А тогава 2017  г. клатила ли си е?

В.Л. И. - Нямам представа. Аз Ви казвам двата варианта, които на мен ми идват като идея. Или е извадена предварително без да е изстинала и се е усукала или венецът се е променил, почти двойно се  стопил, за да се получи тази разлика. Аз съм изненадан, че е с толкова добър обем все още този венец, а не че се е стопил. Венецът, когато няма зъби и няма реално натоварване върху него губи обем много бързо и една година може да се  окаже достатъчно голяма като срок, за да има видима разлика.

ЮРК У. – Нямам повече въпроси. Да се приеме заключението.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Тук във връзка с взетия отпечатък  за протези и мярка, това не доказва ли, че е предприето всичко, което трябва във връзка с изработването и поставянето на протезите?

В.Л. И. – Това, което е чисто техническо е изпълнено  очевидно. Но при него е това, че има такава особеност с много дълбок вестибул, зад горната устна. Това е мястото, където е леко издадена горната челюст. Много често се случат грешки, когато се сложи лъжицата за отпечатък, тя понеже е относително къса и не покрива това място. Ако зъболекарят, който взима отпечатък не е погледнал, че тя не влиза в дълбочина, тогава може да защипе горната устна и на отпечатъка ще излезе все едно това е по дъното на подвижната лигавица, т.е. горе при носа. Зъботехникът като види такъв отпечатък няма да му направи впечатление, че това е сбъркано. Само зъболекарят може да го види, че е сгрешено. По принцип, при първия отпечатък, дори да го има този проблем, при втория може да се коригира, ако зъболекарят удължи индивидуалната лъжица, която се прави от една плака и се оформя плътно по венеца. Трябва да е видял, че там е късо и с още допълнително пластмаса просто да удължи лъжицата за отпечатъка, за да може този път да се отбележи на отпечатъка, вече при втория.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Казахте, че са нови и неизползвани протезите. Това показва, ли че е допусната такава грешка?  

В.Л. И. – Възможно е той да не е могъл да ги сложи изобщо, ако не са били адаптирани, т.е.  са му дадени на ръка и не е видял как се слагат в устата.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Такава ли е денталната практика?

В.Л. И. – Абсолютно задължителна. Да се пробват в устата и да се види, че всичко е наред. Защото така няма смисъл.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Каква е горе-долу цената на тези протези към датата на изработката? Това е 2017 г.

В.Л. И. – Аз видях, че комплектът е около 500 лв. Това е в момента най-ниската цена за такива протези, специално за София. Може да достигне и между 500 и 750 лв. Вече зависи и някои допълнителни процедури и някои колеги таксуват и това може да излезе и по-скъпо.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Аз нямам други въпроси, г-жо Председател. Моля да се приеме заключението на вещото лице.

АДВ. А. – Имате ли някакъв документ като зъболекар, като предавате протезата, да се подпише „предадена на….изпробвана“?

В.Л. И. – Самият зъботехник дава една бланка върху, която се описва вида на протезата, всички особености, кои зъби са засегнати, и аз пазя този документ. Тази пише дата за предаване.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Ние говорим за частична протеза. 

В.Л. И. – Да. Били са три зъба.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Гледам тук, на лист 5,  на 19.04.2019 г. пише така: „препис-извлечение от амбулаторен дневник на МДЦ „Св. Панталеймон“, а отдолу на 14.09.2019 г. той е преведен вече в Затвора – Ловеч, което означава, че това са около  5 месеца, през които е могло да се адаптират тези протези. 

В.Л. И. – Да. Пет месеца са достатъчно време.

СЪДЪТ КЪМ В.Л. И. – Има ли някаква медицинска документация,  относно това по какъв начин е предоставена протезата на лицето, установихте ли по делото?

В.Л. И. – По делото имаше единствено подадени, пак от преписа, че е била предадена протезата на пациента на 19.04.2019 г., допълнение към преписа на амбулаторния дневник. Това единствено. Не е отбеля.но жустиране плюс предаване. По принцип това е правилно да се напише. Жустиране това е процесът на напасване.

Съдът установи с оглед представената справка-декларация, че извършената работа по експертизата е в размер на 400.29 лв. и намира това като искане за увеличаване на депозита. Счита, че са налице основанията на чл. 24 и чл. 25 от Наредбата за вещите лица  и

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

УВЕЛИЧАВА депозита на вещото лице за изготвяне на съдебно-медицинска (дентална) експертиза в размер на 400.29 лв., с оглед представена  справка-декларация от вещото лице.

ПРИЕМА заключението на вещото лице. На същото ДА СЕ ИЗПЛАТИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ОТ БЮДЖЕТА НА АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН за изготвяне на експертизата в размер на 400.29 лв.

ЮРК У. – С оглед представената и приета експертиза по делото, моля да допуснете до разпит като свидетел д-р П.Г., за който от справка-препис извлечение от амбулаторен дневник от МДЦ „Св. Панталеймон“ ООД – Плевен е видно, че на 15.03.2017 г. той е взел отпечатък за протезите. На 23.март е взета втора мярка за горна и долна частична протеза. На 15.04.2017 г. снемане на височина на горна и долна частични протези, докато се стигне до датата, на която протезите са предадени на ищеца. С разпита на този лекар, ще искаме да установим дали в момента, в който протезите са предаден на ищеца, той е имал някакви оплаквания, че не са му удобни или че не ги чувства плътно да прилягат на неговата челюст. Във връзка с приетата съдебно-дентална експертиза е това мое  доказателство.

АДВ. А. – Той  ще каже точно как са предадени.  

ИЩЕЦЪТ – Предадоха ми ги  в зъболекарския микробус.

АДВ. А. – Това, че са вземани отпечатъци за протеза е безспорно доказано. Ние не отричаме това. Така, че не считам, че следва да се допуска до разпит този свидетел. Целият въпрос е, какво е написано предадено, от кого са му предадени и дали са пробвани в момента.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Точно това искаме да установим.

СЪДЪТ КЪМ ЮРК У. – Нали той е изготвил амбулаторния лист – д-р П.Г.?

ЮРК У. – В справка, която се съдържа в кориците на делото, пише неговото име.

ПРОКУРОР АНТОНОВА – Считам, че искането е относимо към правния спор. След като изслушахме съдебно-денталната експертиза, моля да се допусне до разпит исканият свидетел.

С оглед направеното в днешното съдебно заседание доказателствено искане за разпит като свидетел на д-р П.Г., който е извършил снемането на  отпечатък за изработване на протези и евентуално е извършил описване в амбулаторния лист, те са предадени същите, и с оглед механизма на предаването им, намира искането за относимо с оглед изясняване предмета на спора и

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДОПУСКА до разпит д-р П.Г., който да бъде призован по месторабота:  МДЦ „Св. Панталеймон“ гр. Плевен, ул. „Трите бора“.

НАСРОЧВА делото за 23.01.2020 г. от 11.00 часа във втора зала, за когато страните се считат редовно призовани.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 15.42 часа.

 

 

 

СЕКРЕТАР:                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: