РЕШЕНИЕ

11

Плевен, 08. 01.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен, шести състав, в открито съдебно заседание на двадесети декември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

Председател: Снежина Иванова

 

при секретар Десислава Добрева, изслуша докладваното от съдията Снежина Иванова адм. дело № 277 по описа за 2018 година на Административен съд – Плевен.

 

Производството е по реда на чл. 145, ал.2, т.1 от АПК.

Делото е образувано по жалба от Футболен клуб /ФК/ „Ювентус 95”, ЕИК 824132107, с.Малчика, общ.Левски, обл.Плевен, чрез адв.М. ***, против Решение №411/22.02.2018 г. на Общински съвет-Левски /ОбС/ относно разпределение на средствата за спортни клубове по бюджета на община Левски за 2018 г. /в жалбата самото решение е посочено само с датата и съдържанието, без номера му/.

В жалбата се твърди, че решението е незаконосъобразно, тъй като е налице порок в процедурата по неговото приемане. Твърди се, че заседанието на постоянната комисия по образование, спорт, култура и вероизповедания към ОбС-Левски /по-долу комисията/ е свикано в последния момент, което е възпрепятствало участието на заинтересовани граждани на него. Твърди се още, че тази комисия е изготвила становище за разпределението на средствата за спортни дейности като не са приложени критериите за финансиране, а на принципа „на когото, каквото решим да дадем”. Според оспорващия не са спазени изискванията на Наредба №28 за условията, реда и критериите за финансово подпомагане на спортните клубове и развитието на спорта за всички в Община Левски /по-долу Наредба №28/. Твърди се също, че приемането на решението е станало преди влизане в сила на бюджета на общината, доколкото същият е приет на 31.01.2018 г., а решението на комисията е от 07.02.2018 г. Представителите на спорните клубове не са могли да присъстват на заседанието на комисията, а са били извиквани един по един. Не са спазени изискванията на Наредба №28 като допустимост на субекти и обекти на финансиране, както и чл.11 от същата наредба. Сочи, че получилият 72000 лева ОФК“Левски 2007“ е заявил незаконосъобразни разходи, и се състезава в една и съща футболна лига със жалбоподателя, за който са определени само 3000 лева. В заключение се моли за отмяна на решението, като се иска на основание чл.166 АПК да се спре предварителното изпълнение на решението.

От ответника жалбата Общински съвет-Левски не е депозиран писмен отговор, въпреки дадената му възможност с Определение 435/27.03.2018 г. /л.128/.

От заинтересованите страни  ОФК „Левски 2007“, гр. Левски, ХСК „Левски“, гр. Левски, СКК „Киокушин“, гр. Левски, „Левски МХ груп“, гр. Левски, „Автомоделен клуб – Левски“, гр. Левски, ФК „Победа“, с. Градище, ФК „Динамо-Изгрев“, с. Изгрев, ФК „Ботев-2014“, с. Българене, ФК „Обнова-1934“, с. Обнова, и ФК „Трънчовица“, с. Трънчовица е постъпил писмен отговор на жалбата /л.л.147-150/. В него са изложени подробни съображения за недопустимост на същата, алтернативно за нейната неоснователност. На първо място се счита, че оспорващият футболен клуб няма правен интерес от оспорването доколкото е получил част от разпределената субсидия, т.е. актът е благоприятен за него. С решението само се одобрява решението на комисията, която действа при условията на целесъобразност. Мотиви са изложени в преписката, което е допустимо съгласно ТР 16/1975 на ОСГК на ВС. Твърди се още, че след решението на комисията за разпределението на средствата настъпват благоприятните последици за спортните клубове, а актът на общинския съвет придава само публичност на това решение и не засяга законните права и интереси на тези клубове. Алтернативно се счита, че при приемане на решението са спазени всички изисквания и жалбата е неоснователна. Субсидията на ОФК Левски 2007 е по-голяма, тъй като се състезава в по-горна футболна група, а и поради факта, че съгласно изискванията на БФС в клуба се обучават и състезават деца и юноши. Жалбоподателят се състезава в по-долна футболна група, а определената за него субсидия е същата като на другите отбори в по-долните групи. Клубовете от другите спортове имат състезания и призови класирания от държавния, а някои и от международния спортен календар, и подпомагат развитието на спорта на територията на общината. Моли да се допусне предварително изпълнение на решението на ОбС.

С определение № 538/25.04.2018 г. /л.л.156-157/ съдът е оставил без разглеждане жалбата в частта й относно искането за спиране на предварителното изпълнение на решението, а също е оставил без разглеждане искането в писмения отговор за допускане на предварително изпълнение на решението. Определението не е обжалвано и е влязло в сила.

В съдебно заседание оспорващият -ФК „Ювентус 95” с.Малчика, редовно уведомен, се представлява от адв.М.. Моли да се отмени решението на ОбС на посочените в жалбата основания, като се присъдят разноски за държавна такса и адвокатско възнаграждение.

В съдебното заседание ответникът Общински съвет-Левски редовно уведомен, не се представлява.

В съдебното заседание заинтересованите страни ОФК „Левски 2007“, гр. Левски, ХСК „Левски“, гр. Левски, СКК „Киокушин“, гр. Левски, „Левски МХ груп“, гр. Левски, „Автомоделен клуб–Левски“, гр. Левски, ФК „Победа“, с. Градище, ФК „Динамо-Изгрев“, с. Изгрев, ФК „Ботев-2014“, с. Българене, ФК „Обнова -1934“, с. Обнова, и ФК „Трънчовица“, с. Трънчовица, редовно уведомени, не се представляват.

Административният съд-Плевен, шести състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази доводите на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

От приложеното удостоверение от ОС-Плевен с дата 25.10.2017 г. /л.18/, се установява, че оспорващият е вписан в Регистъра за юридическите лица с нестопанска цел като сдружение с наименование Футболен клуб „Ювентус 95” с.Малчика и цел-упражняване на футболната игра да стане постоянен фактор за укрепване на здравето на хората и за тяхното физическо укрепване и възпитание. Футболният клуб се представлява от председателя на управителния съвет /УС/ А.Н.Г.. Същият е упълномощил М. Л. К. да го представлява в качеството му на председател на УС, видно от пълномощното на л.18, гръб. 

От футболния клуб е подадено заявление до Кмета на Община Левски и Председателя на Общински съвет-Левски (л.84) с посочена необходима сума за отпускане през 2018 г. в размер на 20260 лева.

Постоянната комисия по образование, спорт, култура и вероизповедания при Общински съвет-Левски е провела заседание на 05.02.2018 г., за което е приобщен протокол /л.л.33-35/. В същия се сочи, че преди извършване на разпределението са били изслушани представители на спорните клубове. Повечето от тях са заявили, че поради получаване на субсидиите в последните дни на декември 2017 г. не са могли да представят разходооправдателни документи. Комисията е констатирала, че някои клубове не са представили всички изискуеми документи. Предложението на г-н Ц. да се увеличи субсидията на ФК Малчика поради желанието им да тренират детски отбор е отхвърлено поради състава на детския отбор /деца не само от с.Малчика/ и липса на квалифициран педагог-треньор. Даден е срок до 09.02.2018 г. за представяне на разходооправдателни документи или такива по Наредба №28. С четири гласа „за“ и двама „въздържал се“ е одобрено предложение №2 от комисията относно разпределението на субсидията на спортните клубове за 2018 г. Съгласно същото се отпускат суми, както следва: на СКК „Киокушин“ 5000 лева, на ХК „Левски“ 16000 лева, на „Автомоделен клуб“ 3500 лева, на Мото клуб 3500 лева, на ОФК „Левски-2007” 74000 лева,         на ФК „Ювентус 95” с.Малчика 3000 лева, на ФК Българене 3000 лева, на ФК Обнова 3000 лева, на ФК К.Белене /неучастващи в първенство/ 0 лева, на ФК Градище 3000 лева, на ФК Изгрев 3000 лева, на ФК „Трънчовица“ 3000 лева.

На последващо заседание на 12.02.2018 г. комисията е посочила /протокол на л.л.36,37/, че поради представянето на разходооправдателни документни от ФК Трънчовица и Мотоклуб, комисията остава с предложението си от предходното заседание.

По искане на съда /л.28/ са представени заявленията на клубовете с приложените към тях удостоверения. Заявлението на ОФК „Левски 2007“ е от 15.01.2018 г., и съдържа искане, проектобюджет, справка за неизплатените задължения за 2017 г., УАС, извлечение от регистъра на спорните клубове /л.л.50-56/. Заявлението на ХСК „Левски“ е от 12.01.2018 г. и съдържа заявление по образец, удостоверение за вписване в националния регистър на лицензираните спортни организации и членуващите в тях спортни клубове, удостоверение за вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, УАС, описание на тренировъчен процес, описание на участието в етапите на държавния спортен календар, проектобюджет /л.л.57-68/. От ответника допълнително са представени и програми за състезания през 2018 г., както и класирания в предходни години /л.л.286-305/. Заявлението на СКК „Киокушин“ е подадено на 17.01.2018 г. и му е поставена дата 17.01.2018 г. от самия клуб, и съдържа искане за субсидия от 6000 лева, удостоверение за вписване в националния регистър на лицензираните спортни организации и членуващите в тях спортни клубове, удостоверение за вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, удостоверение от федерацията, че е член на същата, държавен спортен календар /л.л.69-71/. Заявлението на „Левски МХ груп“ съдържа искане от 08.01.2018 г. за отпускане на средства в размер на 12000 лева, УАС и удостоверение за вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност /л.л.72-76/. Заявлението на „Автомоделен клуб –Левски“ е от 15.01.2018 г. и съдържа проектобюджет, с който се искат 5400 лева, удостоверение за вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, удостоверение за вписване в националния регистър на лицензираните спортни организации и членуващите в тях спортни клубове, УАС /л.л.77-79/. Заявлението на ФК „Победа“, с. Градище е от 15.01.2018 г. и съдържа заявка за субсидия в размер на 3230 лева с проектобюджет /л.80/. Заявлението на ФК „Динамо-Изгрев“, с. Изгрев съдържа само молба от 12.01.2018 г. за субсидия в размер на 3000 лева и проектобюджет /л.л.81-82/. Заявлението на ФК „Ботев-2014“, с. Българене от 15.01.2018 г. съдържа само проектобюджет /л.83/. Заявлението на ФК „Ювентус 95“ с. Малчика съдържа искане за 20260 лева, УАС, пълномощно на подалия заявлението, справка от регистъра на спорните клубове /л.л. 84-87/. Заявлението на ФК „Обнова -1934“ е от 12.01.2018 г. и съдържа само проектобюджет /л.88/. Заявлението на ФК „Ботев“ Трънчовица съдържа само предложение от 10.01.2018 г. с проектобюджет /л.143/. Същото няма вх.№ на ОбС, а само изх.№ на кметство с.Трънчовица.

По делото е разпитан един свидетел – А. А. А.. Същият е разбрал за заседанието на комисията, проведено на 05.02.2018 г. от общински съветник, който не е неин член, който от своя страна е разбрал от своите колеги - членове на комисията. Отишъл е като представител на ФК „Ювентус 95“, тъй като представляващият - кметът, е отсъствал. На заседанието на комисията външни представители не е имало, представителите на клубовете не всички са присъствали, и са били повиквани един по един за няколко минути. Не са прилагани критерии. Уведомяването за резултата е станало по неформален начин, разбрал е за него от разговори между съветниците. 

По делото е приобщена Наредба №28 на ОбС за условията, реда и критериите за финансово подпомагане на спортните клубове и развитието на спорта за всички в община Левски /л.л.89-92/, по-долу Наредба №28, приета на основание чл.4а, т.1, чл.49 и чл.63 от ЗФВС.

С Решение №411 взето по Протокол №44/22.02.2018 г. /л.л.39-49/, на основание чл.21, ал.1, т.23 от ЗМСМА, Общински съвет Левски е одобрил предложеното от комисията разпределение на субсидията на спортните клубове за 2018 г. При откриване на заседанието е посочено, че са присъствали 20 общински съветници, от които поименно 12 са гласували „за”, 1 - „против” и 6 –„въздържали се”. Разпечатка за поименното гласуване не е приобщена по делото. Приобщен е само списък на присъствалите на заседанието /л.126/.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е допустима с оглед влязло в сила определение № 8859 от 29.06.2018 г. по адм.дело 7519/2018 г. на ВАС, в което е прието, че обжалваното Решение №411/22.02.2018 г. на Общински съвет Левски е индивидуален административен акт, тъй като представлява изрично волеизявление на административен орган, с което се създават и засягат права, и което пряко рефлектира в имуществената сфера на оспорващия. Жалбата е подадена на 08.03.2018 г., видно от клеймото на запазения пощенски плик на л.10, с което срокът за оспорване е спазен, дори ако решението е станали известно на ФК още при постановяването му. Като подадена в срок и от страна имаща правен интерес, жалбата е допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

В чл.59, ал.3 от Закона за физическото възпитание и спорта /по-долу ЗФВС, обн. ДВ бр.56/1996 г., отм., ДВ бр.86/2018 г., в сила от 18.01.2019 г./ е регламентирано, че общините могат да подпомагат спортни организации, спортни училища и туристически дружества, чиито седалища и дейност са на територията на общината, а според ал.4 общините могат да подпомагат юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, които организират и насърчават децата и младежта да се занимават с физически упражнения, спорт, спортни игри и туризъм сред природата, като условията и редът за финансиране и подпомагане се определят с наредби на общинските съвети (ал.6). Според чл.64 от с.з., спортните организации отчитат и доказват целесъобразността на разходваните средства, получени от общините по ред, определен от общинските съвети. 

С Наредба №28 за условията, реда и критериите за финансово подпомагане на спортните клубове и развитието  на спорта за всички в Община Левски, се определят условията, реда и критериите за финансово подпомагане от Община Левски на спортните клубове и развитието на спорта за всички, както и реда за отчитане и доказване на целесъобразността на разходваните средства.

Съгласно чл.8, ал.1, т.1-14, се изискват определени документи, за да кандидатстват спорните клубове за субсидия - последна съдебна регистрация, актуално удостоверение за валидно членство в съответната лицензирана в МФВС спортна федерация /БФС/, удостоверение за актуална регистрация в министерството на правосъдието, удостоверение от националния регистър на МФВС, спортен календар /програма/ на съответната спортна федерация /БФС/ за съответната година, с проявите, в които клубът ще вземе участие /задължителни участия/, договор на спортния клуб с българската федерация по вида спорт /в едномесечен срок след сключването на същия/, удостоверение от НАП за наличие/отсъствие на задължения към държавата, удостоверение от община Левски за наличие/отсъствие на задължения към общината за предходната година, договор с квалифициран треньор /спортен педагог/, график за тренировъчния процес на възрастовите групи за съответната година, пълен и точен адрес за кореспонденция, председател на клуба, телефон за връзка и актуална банкова сметка, *** № 1 за изразходваните финансови средства от общински бюджет и собствени приходи за предходната година, формуляр №2 за участие на състезателите по възрастови групи от държавния календар за предходната година с представени протоколи от проявите, проектобюджет на клуба за съответната година.

Съгласно чл.10, ал.1 от Наредба №28, Общински съвет Левски определя размера на годишната финансова помощ за дейността на спортните клубове и развитието на спорта за всички с приемането на бюджета на Община Левски. Според  ал.2 на същата норма, средствата по ал.1 се разпределят от постоянната комисия по образование, спорт, култура и вероизповедания към ОбС-Левски с участието на ресорния зам.кмет и експерт от общ.администрация-Дирекция „БФС”, като след разглеждане и оценяване на постъпилите молби се изготвя списък на одобрените спортни клубове и размера на разпределените им финансови средства за текущата година, който се предоставя на Общински съвет за одобрение с протокол от проведено заседание (ал.3). Съгласно чл.14, ал.2 от Наредба №28, всеки клуб има право да получи финансова помощ в размер на одобрената за подпомагане сума от проектобюджета на клуба, съобразена и с критериите посочени в наредбата. Според чл.18, ал.1 от същата, спортните организации, получили финансова помощ по реда на тази наредба, разходват средствата по предназначение, отчитат и доказват пред Община Левски целесъобразността на изразходваните през годината средства.

Предвид горното се налага извода, че законът дава право на преценка на общините, дали да подпомагат финансово местните спортни организации, като при взето решение за финансово подпомагане, определянето на организациите, които получават парични средства и определянето на размера на тези средства се извършва с решение на Общинския съвет по разписани в местната наредба критерии т.е. Общинският съвет действа при условията на оперативна самостоятелност при финансиране на спортните организации и решението му подлежи на проверка съобразно чл.169 от АПК и в съответствие с принципа за съразмерност в чл.6 от АПК.

Оспореното решение е прието от компетентен орган, по аргумент от чл.21, ал.1, т.6 от ЗМСМА, доколкото се касае за общински бюджетни средства, които получават  спортните организации на територията на Община Левски, заявили нужда от финансиране.

Решението е писмено, но изискуемата писмена форма не е спазена поради липсата на мотиви. По отношение на мотивите, спазването на административно производствените правила и материалния закон съдът съобразява следното:

Комисията на ОбС е констатирала, че „някои клубове не са представили всички изискуеми документи“. Комисията обаче не е указала на клубовете същите документи да се представят. При съпоставка между изискванията на чл.8 от Наредба №28 относно изискуемите документи, и реално представените такива е видно, че от никой спортен клуб не са представени всички изискуеми документи. Някои са представили повече, други по-малко документи, някои само са представили искане за отпускане на субсидия, но нито един от клубовете не е представил всички документи. Комисията е следвало съгласно чл.30, ал.2 от АПК да укаже на всеки от клубовете да представи липсващите в заявлението му документи, като посочи срок за представянето им и предупреди, че при непредставяне ще прекрати производството по заявлението. В случая комисията се е произнесла по заявления, които не отговарят на изискванията на Наредба №28, като  в чл.13, ал.2 от Наредба №28 е посочено, че клубовете подават заявление за финансова помощ не по-късно от 15 януари, а проектобюджет с приложения - не по-късно от 1 март на съответната година. Неправилно комисията е разгледала заявление, подадено след срока, и ОбС е отпуснал сума по същото, а именно по заявлението на СКК „Киокушин“, което е подадено на 17.01.2018 г., като му е поставена дата 17.01.2018 г. от самия клуб, и явно е просрочено, и според Наредба №28 не следва да бъде обсъждано.

Съдът намира, доколкото се касае за разпределение на средства, които се осигуряват от бюджета на Община Левски (чл.1, ал.2 от Наредба №28), то следва решението да бъде прието с поименно гласуване и с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците, в съответствие с чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗМСМА. Общият брой на общинските съветници при Общински съвет Левски е 21, а за процесното решение са гласували 12 общински съветници, и същото е прието с мнозинство съгласно изискването на закона. Същото обаче не е прието с поименно гласуване, доколкото документ за такова гласуване не е приложен към преписката. Твърдението, че е извършено такова гласуване не е подкрепено със съответните доказателства.

Следва да се посочи още, че нито към предложението на ПК по образование, спорт, култура, вероизповедания към Общински съвет Левски за разпределянето на средствата, нито в самото обжалвано решение са посочи мотиви за начина на оценяване  и съответно начина на разпределение на средствата между спортните клубове, които са кандидатствали за финансова помощ т.е. поради липса на мотиви към решението не може да бъде извършена проверка доколко са спазени критериите по чл.9, респ. начина на разпределение на средствата по чл.10 от Наредба №28. Въпреки липсата на мотиви, явно не е спазен чл.11 от Наредба №28, доколкото в решението липсва разпределяне на сумата от бюджета на общината,  като 10 % от средствата в бюджета да са за общински спортни прояви, а останалите 90 % за спортни клубове, като предвидените за тях суми в процесното решение също не са разпределени за различни дейности съгласно изискванията на чл.9, ал.1, т.1-3 от Наредба №28.

По останалите твърдения на страните съдът съобразява следното:

Неоснователно е обаче твърдението на оспопващия, че приемането на решението е станало преди влизане в сила на бюджета на общината, доколкото същият е приет на 31.01.2018 г., а решението на комисията е от 07.02.2018 г. Самото решение на ОбС е от 22.02.2018 г., и това е датата, която следва да бъде съобразена. В Наредба №28 липсва изискване представителите на спорните клубове да присъстват на заседанието на комисията. Такава възможност дава правилникът за организацията и дейността на ОбС -Левски, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация за мандат 2015-2019 г. /приобщен на л.л.112-125, по-долу Правилник/. В чл.28, ал.2 от Правилника е предвидено, че заседанията на постоянните комисии са открити, като с решение на комисията може да бъдат закрити. Доколкото съществува възможност заседанието да е закрито, не може да се приеме, че са нарушени съществени процесуални правила като е проведено закрито заседание. Съгласно чл.28, ал.5 от Правилника, при обсъждане на проект вносителят или негов представител присъства на заседанието и дава разяснения. Доколкото представител на оспорващия е присъствал, правата на му не са нарушени.

Съдът не следва да проверява, дали някой от клубовете е представил незаконосъобразни разходи. Контролът върху разходите се извършва съобразно глава седма от Наредба №28 - Контрол и санкции, от общината. Липсват доказателства в коя футболна лига се състезават посочените в решението футболни клубове и неоснователно е твърдението на оспорващия в тази насока.

С оглед горепосоченото решението е постановено при съществено нарушение на административно производствените правила, не е мотивирано и не съответства на материалния закон, поради което следва да се отмени.

При този изход на делото , своевременно направено искане за присъждане на разноски и на основание чл. 143, ал. 1 от АПК Община гр. Левски следва да заплати на  от Футболен клуб /ФК/ „Ювентус 95”, ЕИК 824132107, с.Малчика, общ.Левски, обл.Плевен направените по делото разноски в размер на 650 лева - 50 лева внесена държавна такса /л.96/ и 600 лева договорено и изплатено в брой адвокатско възнаграждение, съгласно договор за правна защита и съдействие на л. 95 по делото.

Воден от горното и на основание чл. 172 , ал. 2, предл. второ от АПК,  Административен съд-Плевен, шести състав

 

РЕШИ:

 

Отменя решение №411/22.02.2018 г на Общински съвет-Левски относно разпределение на средствата за спортни клубове по бюджета на община Левски за 2018 г.

Осъжда Община Левски да заплати на Футболен клуб „Ювентус 95”, ЕИК 824132107, с. Малчика сумата от 650 /шестстотин и петдесет/ лева разноски по делото.

Решението да се съобщи на страните.

Решението може да се оспорва с касационна жалба пред Върховен административен съд в 14-срок от съобщаването на страните.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: