О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 2157

 

гр. Плевен, 29.10.2019г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, ІІ-ри състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и девети октомври  2019 г. в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : Николай Господинов

 

като разгледа докладваното от съдия Господинов адм.д. № 1199/2019г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството по делото е образувано по искане на инж. Н.К.Ч. ***, с което   АС- Плевен е сезиран да направи проверка на протокол на секционната избирателна комисия № 151600012 за избиране на общински съветници в Община гр. Левски.

         В искането се твърди, че „от ПП АБВ под номер 112 няма бюлетини в полза на кандидат общинския съветник“ като г-жа Ч. сочи, че лично е гласувала за него. Твърди се, че в приложение № 89-МИ/ т.8, Разпределение на гласове, под № 14- ПП АБВ няма недействителни гласове, което потвърждавало съмненията на г-жа Ч. за недостоверност на посочените данни.

         Към искането е приложено Удостоверение за регистрация на кандидат за общински съветник от ОИК, от което е видно, че подателят на искането е регистриран като кандидат за общински съветник.

         Съдът е изискал административната преписка от ОИК, която е депозирала и писмено становище, в което се сочи, че жалбата е недопустима.

Настоящият съдебен състав намира, че действително е сезиран с недопустима, поради което и с оглед липса на годен предмет на обжалване е налице прекратително основание по чл.159, т.1 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

Съображенията за това са следните:

Съгласно разпоредбата на чл.459, ал.1 от Изборния кодекс /ИК/, всеки кандидат за общински съветник или кмет, партиите, коалициите и лицето, което представлява инициативния комитет, регистрирали кандидати за съответния вид избор, може да обжалват решението на общинската избирателна комисия за определяне на резултатите от изборите пред съответния административен съд в 7-дневен срок от обявяването на решението.

От горната разпоредба е видно, че на оспорване пред административния съд подлежи окончателния изборен резултат - съответно за кмет и за общински съветници, обявен с решението на Общинската избирателна комисия, а не резултатът в отделни секции. По арг. от чл.447 от ИК, протоколите на СИК, отразяващи резултатите в отделните избирателни секции, са част от производството по издаване на решението на ОИК за определяне на изборния резултат и доколкото в ИК не е предвидено друго, не подлежат на самостоятелно оспорване. Актът, с който приключва процедурата по избора на кметовете и общински съветници е решението на ОИК, с което се обявяват изборните резултати и само в производството по обжалването му могат да бъдат контролирани евентуално допуснатите закононарушения при провеждане на изборите в избирателните секции и съставянето на протоколите на СИК, вкл. нарушенията при отчитане на преференциите за съответните кандидати за общински съветници.

След обявяване на изборните резултати контролът за законосъобразност на произведените избори може да се осъществи само по съдебен ред и само в производство по обжалване на решението на ОИК, с което са обявени окончателните изборни резултати, какъвто не е настоящият случай.

         Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане на инж. Н.К.Ч. *** „за проверка на протокол на секционна избирателна комисия № 151600012 за избиране на общински съветници в Община гр. Левски“.

 ПРЕКРАТЯВА на основание чл.159, т.1 от АПК производството по адм.дело № 1199/2019 г. по описа на Административен съд – Плевен.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд, подадена чрез Административен съд – Плевен в 7-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от определението да се изпрати на страните.

 

 

                                                        СЪДИЯ :/п/