Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е

 

  619/  04. Ноември 2019г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На тридесети октомври  2019г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 1092/2019г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Административното дело е образувано по жалба на „Росагрофонд“ АД - Сливен, представлявано от управителя С.И.С., чрез юрисконсулт Е.Х. срещу Решение № 508/26.08.2019г. на Министерски съвет за отчуждаване на осн. чл. 34а ал.1 вр. чл. 34б от ЗДС на имоти и части от имоти – частна собственост, за държавна нужда – за изграждане на АМ „Хемус“, участък 122+260 до км 139+340, вкл. пътен възел „Плевен“ на територията на областите Ловеч и Плевен, в частта за собствения на дружеството поземлен имот с идентификатор 51620.33.14, представляващ нива ІV категория в местността „Мала Дългиня“, находящ се в землището на с. Николаево, обл. Плевен, с обща площ 7,431 дка и трайно засегната площ за отчуждаване – 2,905 дка, за която е определено обезщетение в размер на 739,00 лв.

Жалбоподателят обжалва заповедта в посочената част като незаконосъобразна, като оспорва размера на обезщетението и начина на определянето му. Моли да се измени размера на обезщетението по справедлива пазарна стойност. Претендира присъждане на направените разноски.

Ответникът – Министерски съвет на Република България, чрез юрк. Б.-И. изразява писмено становище за неоснователност на жалбата, претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Заинтересовата страна – Агенция „Пътна инфраструктура“, чрез юрк. В. се явява в с.з. и изразява становище за неоснователност на жалбата, като счита, че обезщетението е законосъобразно определено съгласно изискванията на ЗДС. Претендира юрисконсултско възнаграждение в минимален размер.

Заинтересованата страна – МРРБ, чрез юрк. П. изразява писмено становище за неоснователност на жалбата. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Заинтересованата страна – МФ, чрез юрк. Т. изразява становище за неоснователност на жалбата, претендира присъждане на разноски и юрисконсултско възнаграждение.

 Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 38 ал.1 от Закона за държавната собственост.

Жалбата е депозирана в законния 14-дневен срок за съдебно обжалване, от активно легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване индивидуален административен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно чл.34а ал.1 от ЗДС отчуждаването на имоти и части от имоти - частна собственост, предназначени за изграждането на национални обекти, се извършва с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на финансите.

Оспореното решение е постановено от компетентен орган-Министерски съвет, по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на финансите. Издадено е в изискуемата от закона форма, като с него са отчуждени имоти/части от имоти-частна собственост, видно от приложените по делото нотариални актове, предназначени за изграждането на национален обект-автомагистрала, обявена за национален  обект с Решение №250/25.04.2013 год. на МС. Процесното решение на МС има съдържанието, предвидено в  чл.34б от ЗДС - посочена е държавната нужда, за която се отчуждават имотите, видът, местонахождението и размерът им, стойността на дължимото обезщетение и собствениците на имотите.

При вземане на решението са спазени и административно-производствените правила, посочени в  чл.34чл.34а и чл.34б ал.2 от ЗДС. От заинтересованото ведомство е направено мотивирано искане за отчуждаване до министъра на финансите и до министъра на регионалното развитие и благоустройството, като към него са приложени документите, изброени в чл.34 ал.2 от ЗДС. От двамата министри- на финансите и на регионалното развитие и благоустройството, е направено предложение за отчуждаване на имотите до МС, с приложен към него съвместен доклад. Решението е разгласено по реда на чл.34а ал.3 от ЗДС, а предложението е било придружено с изискуемите от чл.34а ал.4 от ЗДС приложения. Предпоставка за извършване на отчуждаването е наличието на влязъл в сила ПУП - парцеларен план, който предвижда изграждането на национален обект: "Автомагистрала "Хемус", участък от км. 122+260  до км. 139+340, включително пътен възел „Плевен”, в землището на с.Каленик, общ.Угърчин, с.Лисец, с.Баховица, с.Славяни, общ.Ловеч, с.Николаево и с.Бохот, общ.Плевен, обл.Плевен, който е одобрен с влезли в сила Заповед №РД-02-15-68/28.03.2019г. и Заповед №РД-02-15-92/23.04.2019г. на зам. министъра на РРБ, която последна заповед за одобряване на ПУП относно участъка от магистралата за землището на с.Николаево и с.Бохот,  е влязла в сила на 15.05.2019г. В табличен вид са представени имотите за отчуждаване с техните характеристики, вид, местонахождение, размер и данни за собствениците. Приложена е финансова обосновка и оценка на имотите, извършена в административното производство от лицензиран оценител, който изготвил оценителски доклад за определяне на обезщетението.

Видно от Оценителския доклад, равностойното парично обезщетение, е определено при осигурено удостоверение от Службата по вписванията, придружено с копие на всички вписани сделки с имоти - реални пазарни аналози, отговарящи на изискванията на чл.32, ал.4  и §2 от ЗДС, като оценката е извършена по реда на чл.32, ал.2 от ЗДС, т.е. методът на изготвяне на възложената оценка е въз основа на „пазарни цени на имотите с подобни характеристики, намиращи се в близост до отчуждавания”- имоти в земеделска територия, намиращи се в едно и също землище, по пазарни цени по смисъла на §1а, т.2 от ДР на ЗДС. В конкретния случай са взети предвид сделки, сключени в рамките на 12 месеца преди датата на възлагане на оценката и вписани в Служба по вписванията, а именно- 08.05.2018-08.05.2019 г. Използваните от оценителя в административното производство като аналози 20 броя пазарни сделки в землището на с. Николаево, са описани в таблица.

Във връзка с оспорването съдът е допуснал съдебно-оценителна експертиза, която да даде заключение за равностойното парично обезщетение, определено по чл.32 ал.2 от ЗДС и §1а от ДР на ЗДС. Съдът кредитира заключението на вещото лице като обективно, мотивирано с доказателствата по делото и компетентно изготвено.

Съгласно заключението на вещото лице, при определяне на равностойното парично обезщетение за процесните имоти, са взети предвид изискванията на §1а, от ДР на ЗДС, според които „пазарни цени” са осреднените цени от всички сделки с имоти за покупко-продажба, замяна, учредяване на вещни права или прехвърляне на собственост срещу задължение за строителство, ипотека – обезпечаваща покупко-продажба на имот, продажбите чрез търг от държавни и частни съдебни изпълнители, държавните институции и общините, както и други възмездни сделки, с изключение на тези, с предмет идеални части от имоти, по които поне една от страните е търговец, сключени в рамките на 12 месеца преди датата на възлагане на оценката, и вписани в службата по вписванията по местонахождението на имота. При определяне на осреднените пазарни цени са взети предвид  последните 20 сделки, вписани в Службата по вписванията-Плевен за имоти по смисъла на §1а, т.4, б.в от ДР на ЗДС-намиращи се в близост до отчуждавания, които се намират в едно и също землище в земеделските територии и горските територии, за период 08.05.2018-08.05.2019г. т.е. в едногодишен срок преди възлагането на оценителния доклад. От всички вписани сделки за землището на с. Николаево, които са общо 38 на брой по предоставената справка от Служба по вписванията за относимия едногодишен период, точно 20 сделки със земеделски земи отговарят на критериите на §1а т.2 от ДР на ЗДС, от които е определено равностойното парично обезщетение на декар. Ако сделките, отговарящи на критериите за пазарен аналог са повече от 20 бр. , вземат се предвид последните 20 вписани сделки, но не по-малко от две относими сделки.

Използваните сделки при определяне на равностойното парично обезщетение от ВЛ са описани изчерпателно в Приложение 1 към заключението и те в случая за землището на с. Николаево са точно 20. На база цените на имотите, описани в Приложение 1, получената осреднена оценка е в размер на 254, 50 лева за декар. Значителното невисоката осреднена стойност на сделките  според ВЛ се дължи на факта, че сделките са изповядани по материален интерес, близък до данъчната оценка на имота и делът на тези сделки е значителен (70% от всички сделки). Според заключението цените на земеделските земи според данните на НСИ за 2018г. са средно 920 лв./дка за територията на страната и са значително по-високи от определеното по реда на ЗДС обезщетение. Представените от дружеството допълнителни нотариални актове за покупко-продажба на земеделски земи в други землища и извън едногодишния период на оценката са неотносими. При определяне на оценката са взети предвид всички относими 20 бр. сделки за землището на с. Николаево за едногодишен период преди възлагане на оценката в съответствие с изискванията на §1а т.1 по пазарни цени, определени по критериите и изискванията на т.2 и т.4  б. „в“ от ДР на ЗДС.

Оценката на частта от имота на дружеството – 739 лв. е определена като произведение на отчуждената площ 2,905 дка по средната единична цена 254,50 лв./дка, получена при спазване разпоредбите на чл. 32 ал.2 и §1а от ДР на ЗДС за определяне на равностойно парично обезщетение.

Заключението на в.л. потвърждава, че равностойното парично обезщетение за отчуждената част от имота, собственост на дружеството при спазване разпоредбите на чл. 32 ал.2 и §1а от ДР на ЗДС към 08.05.2019г. на база последните 20 броя реализирани сравними сделки за дванадесетмесечен период преди датата на възлагане на оценката – 08.05.2018г. – 08.05.2019г.  за поземлен имот с идентификатор 51620.33.14, представляващ нива ІV категория в местността „Мала Дългиня“, находящ се в землището на с. Николаево, обл. Плевен, с обща площ 7,431 дка и трайно засегната площ за отчуждаване – 2,905 дка е в размер на 739,00 лв., така както е определено в решението на Министерски съвет.

Обезщетението е изчислено по пазарни цени на база обективни критерии, а именно на база действително сключени сделки в същото землище по правилата на ЗДС и в този смисъл е законосъобразно определено в съответствие с целта на закона.

Жалбата на дружеството е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

При този изход на делото в полза на заинтересованата страна АПИ, която е представлявана в съдебно заседание от юрисконсулт следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 (сто) лева, на основание чл.144 АПК вр.  чл.78 ал.8 от ГПК вр. чл.37 ал.1 от ЗПП вр. чл.24 от Наредба за заплащането на правната помощ.

При този изход на делото в полза на ответника Министерски съвет и на  заинтересованите страни - Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на финансите следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в минимален размер по 50 лв., съгласно чл. 25а ал.3 на Наредба за заплащането на правната помощ, вр. чл.37 от Закона за правната помощ, вр.чл.78 ал.8 ГПК вр.чл.143 ал.4 и чл.144 АПК, тъй като упълномощените юрисконсулти са депозира писмени становища по жалбата, без да се явяват в съдебно заседание.

Съгласно чл.38 ал.8 от ЗДС решението на съда е окончателно.

         Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТХВЪРЛЯ  жалбата на „Росагрофонд“ АД - Сливен, представлявано от управителя С.И.С., чрез юрисконсулт Е.Х. срещу Решение № 508/26.08.2019г. на Министерски съвет за отчуждаване на осн. чл. 34а ал.1 вр. чл. 34б от ЗДС на имоти и части от имоти – частна собственост, за държавна нужда – за изграждане на АМ „Хемус“, участък 122+260 до км 139+340, вкл. пътен възел „Плевен“ на територията на областите Ловеч и Плевен, в частта за собствения на дружеството поземлен имот с идентификатор 51620.33.14, представляващ нива ІV категория в местността „Мала Дългиня“, находящ се в землището на с. Николаево, обл. Плевен, с обща площ 7,431 дка и трайно засегната площ за отчуждаване – 2,905 дка, за която е определено обезщетение в размер на 739,00 лв.

ОСЪЖДА „Росагрофонд“ АД - Сливен, представлявано от управителя С.И.С., да заплати на Министерски съвет на РБ юрисконсултско възнаграждение в размер на 50/петдесет/ лева.

ОСЪЖДА „Росагрофонд“ АД - Сливен, представлявано от управителя С.И.С., да заплати на Агенция „Пътна инфраструктура”-София юрисконсултско възнаграждение в размер на 100/сто/ лева.

ОСЪЖДА „Росагрофонд“ АД - Сливен, представлявано от управителя С.И.С., да заплати на Министерство на регионалното развитие и благоустройството юрисконсултско възнаграждение в размер на 50/петдесет/ лева.

ОСЪЖДА „Росагрофонд“ АД - Сливен, представлявано от управителя С.И.С., да заплати на Министерство на финансите  юрисконсултско възнаграждение в размер на 50/петдесет/ лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

                                                        С Ъ Д И Я : /П/