РЕШЕНИЕ

№ 44

град Плевен, 25.01.2018 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на шестнадесети януари  две хиляди и осемнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретар Анета Петрова   и с участието на прокурор Иван Шарков изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 989/2017 г.

 

 

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от И.И.П. ***, чрез адв. П.Е. ***, срещу решение № 848/16.10.2017 г. по н.а.х.д. № 2122/2017 г. на Районен съд гр. Плевен в частта, в която е изменено НП  и наложеното наказание глоба в размер на 150 лева и лишаване от право на управление за срок от 3 месеца е намалено по отношение на лишавано от право на управление за срок от 1 месец. Излагат се доводи, че решението на съда е постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон. Посочва, че обжалваното наказателно постановление е издадено в противоречие на императивните правила на чл. 52, ал. 1 от ЗАНН, а именно: административно-наказващият орган е следвало да издаде наказателното постановление в едномесечен срок, което видно от датата на издаване на същото не е спазено – 20.07.2017 г. Сочи, че АУАН е издаден от актосъставителя на 30.05.2017 г.  и на същата дата е заведен като административно – наказателна преписка, т.е. налице е нарушаване на императивни норми на ЗАНН. Твърди, че при постановяване на обжалваното решение липсва коментар и анализиране на писмените доказателства по делото, както и коментар и анализ на доводите на защитата посочени в настоящата жалба, относно пороците и нарушаването на императивни законови правила от страна на административно – наказващия орган и подробно доразвити по време на съдебното следствие. Счита, че това само по себе си води до липса на мотиви относно правните изводи на съда и до незаконосъобразност на съдебния акт. Моли съдът да отмени решение № 848/16.10.2017 г. по н.а.х.д. № 2122/2017 г. на Районен съд гр. Плевен и да постанови друго, с което да отмени наказателно постановление № 35-0000337/20.07.2017 г. на началник ОО „АА“ гр. Плевен.

В съдебно заседание касаторът - И.И.П. ***, не се явява, представлява се от адв. Е. от ПАК, който намира, че решението в частта, с която е изменено НП в частта за наложеното наказание по ЗДвП а именно – 150 лв. глоба и лишаване от право на управление на МПС за срок от 3 месеца на 1 месец, следва да бъде отменено. Счита, че НП не е издадено съгласно императивни изисквания на закона, извън рамките на предвидения едномесечен срок от административно-наказващия орган.

В съдебно заседание ответникът – Изпълнителна агенция „Автомобилна инспекция“ – Плевен, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура –Плевен дава заключение, че касационната жалба е основателна.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационното оспорване е извършено от надлежна страна в срока по чл. 211 от АПК и е процесуално ДОПУСТИМО.

Разгледано по същество е НЕОСНОВАТЕЛНО.

С посоченото решение в обжалваната част е изменено наказателно постановление №35-0000377 от 20.07.2017г. на Главен инспектор при Областен отдел “АА” – гр. Плевен, определен от министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл.92, ал.2 от ЗАвП; чл.189, ал.12 от ЗДвП и чл.47, ал.2 ЗАНН, в частта,   с която на  И.И.П. ***, са наложени административни наказания глоба в размер на 150,00 лв. и  лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП   като е намален размерът на наказанието лишаване от право да управлява МПС   от 3 месеца на 1 месец.

Районният съд е изменил наложеното наказание, тъй като е приел, че административно-наказващият орган не е изложил мотиви при определяне на наложеното наказание в размер на 3 месеца лишаване от право на управление , тъй като законът предвижда наказание от този вид за срок от 1 месец до 6 месеца и е приел, че следва да се определи такова към минимума.

Настоящата инстанция намира, че решението в обжалваната част е валидно, допустимо и постановено в съответствие със закона и следва да бъде оставено в сила, като се споделят мотивите относно определяне на размер на наложеното наказание“лишаване от право на управление за срок от 1 месец“. Изложени са мотиви от съда, обсъдени са доказателствата и не са допуснати нарушения на процесуалните правила.

Неоснователни са доводите на касатора, че НП е издадено в нарушение на срока по чл. 52, ал. 1 от ЗАНН, тъй като срокът за произнасяне на наказващия орган по административно-наказателната преписка –едномесечен от получаването й, е инструктивен, а не преклузивен и не се отразява на законосъобразността на НП.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН  и чл. 221, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

РЕШИ:

Оставя в сила решение № 848/16.10.2017 г., постановено по н.а.х.д.  № 2122/2017 г. на Районен съд - гр. Плевен, в частта, в която е изменено наказателно постановление №35-0000377 от 20.07.2017г. на Главен инспектор при Областен отдел “АА” – гр. Плевен, в частта, в която на  И.И.П. ***, наложеното наказание на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП   - глоба в размер на 150,00 лв. и  лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца е изменено , като е намален размерът на наказанието лишаване от право да управлява МПС  на срок от 1 месец.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ 1.

 

                                                                                                      2.