Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

№ 743

 

гр. Плевен, 13 Декември 2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на двадесет и трети ноември две хиляди и осемнадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:       ЕЛКА БРАТОЕВА

  КАТЯ АРАБАДЖИЕВА                      

                           

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВАН ШАРКОВ

При Секретар: МИЛЕНА КРЪСТЕВА

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Касационно административно-наказателно дело № 971/2018г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Л.В.Ц., чрез адв. Р.Р. *** срещу Решение № 118 от 03.10.2018 г. на Районен съд – Левски, постановено по н.а.х.д. № 197/2018 г. по описа на съда.

С решението си съдът е изменил НП № 17-0293-000629/09.11.2017г. на Началника на РУ-Левски към ОД на МВР - Плевен, с което на осн. чл. 175 ал. 3 предл. 2 от ЗДвП на Л.В.Ц. *** са наложени кумулативно административни наказания „глоба” в размер на 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 10 месеца за нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, затова че на 13.04.2017г. в 11:20 ч. в с. Българене, ул. „Петко Петков“ управлява МПС - мотопед „Соник“, което е регистрирано, но е без табела с регистрационен номер, съдът намалил размера на наложената глоба от 500 лева на 200 лева и наложеното административно наказание лишаване от право да управлява МПС от 10 месеца на 8 месеца.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност, поради нарушение на материалния закон – касационно отменително основание по чл. 348 ал.1 т.1 от НПК. Посочва, че в образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за управление на МПС, нерегистрирано по надлежния ред е разпитван в качеството на свидетел и не му е предявено НП за привличане като обвиняем, като с постановление на прокурор от РП – Левски наказателното производство е прекратено и материалите са изпратени на РУ – Левски за преценка и реализиране на административно-наказателна отговорност. В тази връзка счита, че  Районния съд неправилно е приел, че НП е издадено, „така както е написано и в АУАН“ и въз основа на същия, тъй като трябва да е спазен реда предвиден в чл. 36 ал. 1 от ЗАНН – с прекратяване на наказателното производство в хипотезата на чл. 24 ал.1 т. 1 от НПК, административно-наказателното производство се прекратява и е следвало, ако са налице данни за административно нарушение, административно-наказващия орган да образува административно-наказателно производство. Сочи, че като не му е повдигнато административно-наказателно обвинение със съставен АУАН е лишен от възможността да даде обяснения и да проведе активно защитата си. Сочи още, че наказателното и административно-наказателното производство са с различни субекти и предмета на двете производства е различен, като става въпрос за две различни деяния – управление на МПС без регистрационна табела и управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, като последното е въздигнато от законодателя в престъпление. Моли за отмяна на решението и по същество за отмяна на НП като неправилно и незаконосъобразно.

Ответникът по касация – РУ – Левски към ОД на МВР – Плевен не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и предлага да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районен съд – Левски е приел за безспорно доказано, че Ц. в качеството си на водач на МПС е извършил посоченото в акта нарушение, като е намалил размера на наложените кумулативно наказания, предвид факта, че според справката за нарушител-водач същият няма извършени нарушения в един значителен период от време – от 2011г. до съставянето на акта.

Съдът е достигнал до тези си изводи, въз основа на материалите по образуваното по случая досъдебно производство, което впоследствие било прекратено, поради липса на извършено престъпление от общ характер, като материалите, включително и съставения на 13.04.2017г. АУАН срещу Ц. са изпратени от прокурора на административно-наказаващия орган – РУ на МВР – Левски  за анализ и преценка относно реализиране на административно-наказателната отговорност  спрямо Л.В.Ц. *** съгласно разпоредбите на Закона за движение по пътищата.

Районен съд – Левски е приел, че в представеното по делото досъдебно производство е приложен акт за установяване на административно нарушение, съставен на 13.04.2017г. (л. 25 от досъдебното производство), от който се установява, че на същата дата е спрян за проверка Л.В.Ц. – като водач на мотопед марка „Соник“ и е установено, че същия управлява мотопеда без поставена регистрационна табела на определеното място. В акта е отразено, че водача е нарушил чл. 140 ал.1 от ЗДвП. Написал, че няма възражения. Акта е съставен и връчен на Ц. на 13.04.2017г. От същото ДП се установява, че поради допусната техническа грешка при извършваната служебна проверка относно това дали управлявания от Ц. мотопед е регистриран или не, е прието, че мотопеда не е регистриран, поради което е започнало досъдебно производство срещу Ц. за престъпление по чл. 345 ал.2 вр. ал.1 от НК. Впоследствие след установяване на допуснатата грешка при проверката и установяване на обстоятелството, че мотопеда е бил регистриран по надлежния ред, но е управляван от водача, без да има поставена регистрационна табела (т.е. така както е изписано и в АУАН) наказателното производство е прекратено и материалите са изпратени на РП – Левски за преценка и реализиране на административно-наказателната отговорност на Ц.. Изложеното се установява, както от събраните по досъдебното производство доказателства, така и от постановлението на прокурора, с което то е било прекратено. Отделно от това от показанията на разпитания свидетел М. М., съдът е установил, че водача е спрян за проверка и след като е установено, че няма регистрационна табела на мотопеда е бил съставен акт за това нарушение.

Изложеното изцяло се възприема от настоящия касационен състав. Мотопедът е бил без регистрационна табела, затова в акта е индивидуализиран като мотопед марка „Соник“. От извършения на същата дата оглед на местопроизшествие и фотоалбум се установяват и допълнителни индивидуализиращи белези – син и черен цвят на мотопеда, както и изписания идентификационен номер на мотопеда, който го индивидуализира по несъмнен начин и същият е иззет с протокол за доброволно предаване. В хода на досъдебното производство е назначена съдебно-техническа експертиза, която е дала заключение, че не се наблюдава механично заличаване или промяна на съществуващата комбинация от символи, букви и цифри. Така по несъмнен начин е идентифициран управлявания от Ц. мотопед.

В случая е бил съставен АУАН и впоследствие е образувано досъдебно производство за извършено престъпление. Затова в случая е налице съставен акт за нарушението, за което по-късно е било издадено и НП. Друг състав на АС – Плевен при предходно разглеждане на делото вече се е произнесъл по повдигнатия от касатора въпрос, че в случая е налице именно хипотезата на чл. 36 ал.2 от ЗАНН – прекратено от прокурора наказателно производство и препращането му на административно-наказващия орган, в който случай за образуването на административно-наказателното производство не е необходимо съставянето на акт. Постановлението на прокурора установява всички факти по случая, дали основание за издаването на НП и Ц. е получил препис от него и се е запознал с установеното, имал е възможност да изложи възраженията си и при съставянето на акта или в 3-дневния срок от връчването му, затова не са били нарушени негови процесуални права. В този смисъл са неоснователни възраженията на касатора за допуснато съществено процесуално нарушение в хода на административно-наказателното производство.

Решението на Районен съд – Левски е валидно, допустимо и правилно и следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 118 от 03.10.2018 г. на Районен съд – Левски, постановено по н.а.х.д. № 197/2018 г. по описа на съда.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                          

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                       2.