ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1432

гр. Плевен ,1.11.2018  г.

 

Административен съд-гр.Плевен, V-ти състав, в закрито съдебно заседание на първи ноември   две хиляди и осемнадесета година, в състав:                                      

                                                                 Председател:  Катя Арабаджиева

като разгледа докладваното от съдията Арабаджиева административно дело №968  по описа на Административен съд-Плевен за 2018 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

В Административен съд-Плевен е подадена жалба от  А.К.М., изтърпяващ наказание в Затвора-гр.Белене,  6 гр.

В жалбата се съдържа искане същата да бъде „присъединена“ към жалба по адм.дело №765/2018 год. на Административен съд-Плевен. Жалбата е докладвана на съдията-докладчик по адм.дело №765/2018 год., който с Разпореждане №3892/25.10.2018 год. е разпоредил жалбата да се докладва на Председателя на съда за образуване на ново дело. Такова е образувано под №968/2018 год. и е разпределено на настоящия съдия-докладчик.

В жалбата се твърди, че  на 12.10.2018 г. зам.началник А. С. е разпоредил да се залепят бележки във всички отряди „Важно“, с което се забранява на лишените от свобода да си перат  дрехите в затворническата пералня. Твърди, че с  действията си г-н А. С., който е режимен началник в затвора гр.Белене е нарушил ЗИНЗС- чл.150 ал.1 т.4 от ЗИНЗС или чл.151 ал.1 т.3 или 4 от ЗИНЗС, който  дава възможност на лишените от свобода да перат  горно и долно бельо. Твърди, че откакто е преведен от Полигона – гр.Ловеч в затвора гр.Белене,  започнали много големи проблеми с това пране и с храната. Твърди още, че откакто е болен от ***,  ***  и като реши  да си пере  дрехите и ги плакне,  ръцете му получават ***, която трае около 15-20 секунди, и ако продължи да пере, това се повтаря. Счита, че след като законът му дава възможност да си пере дрехите в банята, няма основание зам.режим. началник да му причинява  безпомощност, нанасяйки въз основа на бездействието си умишлен психически тормоз, който рефлектира върху здравето му, което действие намира за нарушение на чл.3 ал.2 от ЗИНЗС. Искането  отново е да се  присъедини жалбата му към адм.дело № 765/2018 г. на АС – Плевен.

Съдът е намерил жалбата за нередовна и е оставил същата без движение за поправяне на следните нередовности: жалбоподателят да уточни изрично писмено дали поддържа така предявената жалба като самостоятелна претенция; в случай че поддържа така предявената жалба като самостоятелна претенция,  да внесе държавна такса за образуване на делото в размер на 10(десет) лева по сметка на Административен съд-Плевен и да представи по делото платежния документ;  да уточни изрично какъв е предмета на жалбата  му-дали  се оплаква от действия и какви: изготвянето и разлепването на бележки с посоченото в жалбата съдържание, или от забраната , насочена към лишените от свобода да си перат дрехите  в затворническата пералня; да уточни изрично срещу действията на кой административен орган и/или длъжностно лице насочва жалбата си-кой ответник следва да отговаря по предявената жалба ; да посочи изрично  в какво се изразява искането му до съда; предвид, ч в жалбата се съдържат и твърдения за нанасяне от тези действия на жалбоподателя на психически тормоз, да уточни дали предявява и/или иск за обезщетение за причинени вреди, изразяващи се в причиняване нему на психически тормоз; в този случай, ако предявява иск за обезвреда, следва да уточни в какъв размер са претендираните вреди, за кой период са настъпили и кой ответник е отговорен за причинените вреди..

В срока за поправяне на нередовностите е постъпила молба с вх.№4309/31.10.2018 год. от А.К.М., в която сочи, че оттегля своето искане, тъй като е установил, че грешката е в него. Разбрал впоследствие, не е забранено по принцип, а че има специални дни, в които да пере дрехите си в затворническата пералня и това му било разяснено от длъжностно лице от администрацията в затвора. Моли съда да прекрати делото.

Съгласно разпоредбата на чл.155, ал.1 и ал.3 от АПК, при всяко положение на делото оспорващият може да оттегли оспорването или да се откаже от него изцяло или отчасти. Оттеглянето и отказът от оспорването извън съдебно заседание се прави с писмена молба.

Посочената молба по същество представлява десезиране на съда от разглеждане на административноправния спор.

Налице са условията на чл.155, ал.1 и ал.3 и чл. 159, т. 8 от АПК, поради което подадената жалба следва да се остави без разглеждане, а образуваното производство да бъде прекратено.

Воден от изложените мотиви и на основание чл.155, ал.1 и 3 от АПК вр. с чл. 159, т.8  от АПК, Административен съд – Плевен, пети състав,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата жалба с неуточнен предмет от  А.К.М., изтърпяващ наказание в Затвора-гр.Белене,  6 гр.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 968  по описа на Административен съд – гр. Плевен за 2018 година.

Определението може да се оспорва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от получаване на съобщението.

            Преписи от определението да се изпратят на страните.

 

СЪДИЯ: