Р E Ш Е Н И Е

654

гр.Плевен, 31 Октомври 2018год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – град Плевен, ІV-ти състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                       Председател: Цветелина Кънева

 

При секретаря Венера Мушакова, като разгледа докладваното от съдия Кънева адм.дело №800 по описа за 2018 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), във вр. с чл.172 ал.5 във връзка с чл.171, т.2а, б.“А“ от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

Производството по делото е образувано по жалба от Р.П.А. ***, против Заповед за прилагане на ПАМ №18-1772-000034 от 08.08.2018г. на Началник РУП към ОД на МВР-Плевен, РУ 01-Плевен, с която спрямо оспорващия е приложена принудителна административна мярка по чл.171 т.2а б.“А“ от ЗДвП-прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

В жалбата се твърди, че в заповедта не е посочено на какво законово основание е издадена, а са отразени само букви и цифри, без съответния закон. Счита се, че по този начин му е нарушено правото на защита. Моли се за отмяна на заповедта.

От ответника не е изразено писмено становище по основателността на жалбата.

В съдебно заседание оспорващият се явява лично и моли жалбата да бъде уважена, като сочи, че няма с какво превозно средство да ходи на работа.

За ответника по делото в съдебно заседание се явява юрисконсулт Ф., която счита жалбата за неоснователна. Сочи, че приложената мярка отговаря на целите на закона, като е приложена за минимален срок.

            Административен съд-Плевен, четвърти състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобрази доводите на страните и закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Процесната заповед е връчена на 16.08.2018г. лично на оспорващия, а жалбата е подадена по пощата направо в Административен съд Плевен на 22.08.2018г. Т.е. подадена е в законоустановения 14-дневен срок за обжалване, съобразно чл.149 ал.1 от АПК във вр. с чл.172 ал.5 от ЗДвП., от активно легитимирана страна-адресат на акта, при наличието на правен интерес от търсената защита срещу годен за обжалване административен акт, пред компетентния съд, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

С АУАН фабр.№0725405 от 08.08.2018г., съставен от Х. И.-полицейски инспектор към Първо РУ-Плевен при ОД на МВР-Плевен, на Р.А. е вменено нарушение на чл.150 и чл.137а ал.1 от ЗДвП за това, че на 08.08.2018г. около 12.30часа в с.Гривица, на кръстовището образувано от ул.“Иван Вазов“ и ул.“Христо Ботев“, неправоспособният му и малолетен син П. Р. А., ЕГН:**********, управлява товарен автомобил „Мицубиши Л 200“ с рег.№ЕН***ВМ, без да е правоспособен водач и без поставен обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила. АУАН е подписан без възражения от лицето. Посочено е в акта, че се изземват СРМПС част 2 №008090115, два броя рег.табели с №ЕН *** ВМ и КТ.

Във връзка с горното, на 08.08.2018г. от Началник РУП към ОД на МВР-Плевен, РУ 01-Плевен, на основание чл.171 т.2а б.“А“ от ЗДвП е издадена Заповед за прилагане на принудителни административни мерки №18-1772-000034, с която спрямо Р.А. е приложена принудителна административна мярка прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца, като е отразено, че са отнети СРМПС №008090115 част ІІ и 2броя регистрационни табели № ЕН***ВМ. В заповедта е посочено като фактическо основание, че се прекратява регистрацията на автомобила, тъй като на 08.08.2018г. в 12.30часа в с.Гривица, на кръстовището образувано от ул.“Иван Вазов“ и ул.“Христо Ботев“ е допуснал малолетният му и неправоспособен син П. Р. А., ЕГН:********** да управлява товарен автомобил „Мицубиши Л 200“ с рег.№ЕН***ВМ, без да е правоспособен водач; съставен е АУАН серия Д №0725405.

Именно тази заповед е предмет на настоящето производство.

По делото се установява още, че въз основа на съставения АУАН срещу А. е издадено Наказателно постановление №18-1772-000129 от 20.08.2018г. за нарушения по чл.150 и чл.137А ал.1 от ЗДвП. Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд Плевен.

Видно от доказателствата по делото е, че товарен автомобил „Мицубиши Л 200“ с рег.№ЕН***ВМ е собственост на Р.П.А..

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

При проверка материалната компетентност на издателя на оспорената заповед, съдът намира, че процесната заповед е издадена от компетентен орган с оглед изискванията на чл.172, ал.1 от ЗДвП, съгласно която принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, , 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. По делото на л.23-25 е приложена Заповед №316з-27/03.01.2018г, с която началниците на РУ при ОД на МВР-Плевен са оправомощени да издава заповеди за прилагане на ПАМ по чл.171 т.2а от ЗДвП.

Заповедта е издадена в предвидената от закона писмена форма, съобразно чл.172 ал.1 от ЗДвП и чл.59 ал.2 от АПК, включително фактически и правни основания за издаването й. В същата се съдържа подробно описание на нарушението, станало основание за прилагане на ПАМ. Следва да се посочи също, че по делото е представен и АУАН, станал основание за издаване на процесната ПАМ. Актът е подписан от нарушителя, редовен е от външна страна и доказва установените с него факти, тъй като предвид разпоредбата на чл.189 ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. В производството по издаването на заповедта не са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила. Действително оспорващият не е бил уведомен за започване на административното производство, съгласно изискванията на чл.26 от АПК, но неизпълнението на това процесуално задължение от страна на административния орган не е накърнило правата и законните интереси на А.. Поради специфичната функция на мярката, изразяваща се в своевременна превенция от извършването на нарушения и създаване на опасност за движението по пътищата, такова предварително уведомяване не е задължително и необходимо условие за прилагане на мярката или поне липсата му не съставлява съществено процесуално нарушение, което да налага отмяна на издадената заповед само на това основание. В конкретния случай неуведомяването на А. за започване на производството не влияе на съдържанието на акта, а и самата характеристика на процесната ПАМ налага своевременното издаване на заповедта, за да се осъществи функцията, за която е предназначена.

По отношение съответствието с материалния закон, съдът съобрази следното:

Правното основание, на което е издадена процесната заповед е чл.171 т.2а б.“А“ от ЗДвП, съгласно която в приложимата към датата на нейното издаване редакция – ДВ бр.2/2018г. в сила от 03.01.2018г., за срок от шест месеца до една година се прекратява регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства. А съгласно чл.172 ал.4 от ЗДвП, в случаите на чл.171 т.2а свидетелството за регистрация на моторното превозно средство се изземва със съставянето на акта за установяване на административното нарушение на лицето, управлявало моторното превозно средство, както и се изземват и табелите с регистрационен номер.

Мотивите на административния орган за прилагане на ПАМ са, че автомобилът собственост на Р.А. се управлява от малолетният му и неправоспособен син П. А., който не е правоспособен водач. Т.е. в  процесния случай сме в хипотезата на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, което не е правоспособен водач. В тази връзка следва да се посочи, че за целите на административното производство в тази хипотеза е достатъчно моторното превозно средство да се управлява от лице неправоспособен водач и това МПС да е собственост на друго лице, тъй като разпоредба на чл.171 т.2а б“А“ не поставя други изисквания за прилагане на мярката.

По делото не се спори, че на 08.08.2018г. А. е допуснал малолетният му син (ненавършени 14 години)  да управлява процесния товарен автомобил, собственост на оспорващия, без да е правоспособен водач. Последното е констатирано с АУАН фабричен №0725405 и е квалифицирано като нарушение по чл.150 от ЗДвП. Съгласно последната разпоредба, всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е учебно и се управлява от кандидат за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство по време на обучението му по реда на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 3 и при провеждането на изпита за придобиване на правоспособността по реда на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 4. В чл.151 ал.1 от ЗДвП е определена минималната възраст, при навършването на която може да се придобие СУМПС от съответната категория, като минималната такава е шестнадесет години за моторно превозно средство от категория АМ и А1, каквото не е процесното. 

 

 

 

 Ето защо са налице материално-правните предпоставки за издаване на обжалваната заповед за прилагане на ПАМ.

Нарушението на А. е констатирано с АУАН, който както бе посочено и по-горе, е редовно съставен и има доказателствена сила до доказване на противното. На основание чл.17 ал.2 от ГПК, във вр. с чл.189 ал.2 от ЗДвП, при преценка на валидността на акта, съдът намира, че същият е съставен от компетентен орган, има необходимото съдържание, както и са спазени разпоредбите на чл.40-43 от ЗАНН за съставянето му. В настоящето производство не подлежи на преценка съставомерността на посоченото като извършено в акта нарушение, а следва да се прецени само неговата валидност. Описаните в акта фактически обстоятелства за извършеното нарушение по ЗДвП досежно управление на МПС от малолетно лице-неправоспособен водач, съставляват едновременно и фактически обстоятелства за издаване на оспорената заповед.

В този смисъл, мярката по чл.171 т.2а от ЗДвП е принудителна административна мярка, която няма санкционен характер. Тя се прилага без оглед на вината, като чрез нея се реализира диспозицията на правната норма. ПАМ по своя характер е вид административна принуда, за прилагането на която е предвиден специален процесуален ред. Целта на приложената ПАМ има превантивен характер – да осуети възможността на дееца да извърши други противоправни деяния, като тази мярка не съставлява административно наказание.

В разпоредбата на чл.171 т.2а б.“А“ от ЗДвП е предвидено, че принудителната административна мярка се прилага за срок от шест месеца до една година. В конкретния случай компетентният орган е определил минимално предвидения в закона срок – 6 месеца, което обуславя извод за съразмерност на наложената ПАМ.

По изложените по-горе съображения жалбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена. Разноски от ответника не са претендирани, поради което съдът не присъжда такива.

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.1 и ал.2, пр.последно от АПК, Административен съд-Плевен, ІV-ти състав

 

                                                   Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Р.П.А. ***, против Заповед за прилагане на ПАМ №18-1772-000034 от 08.08.2018г. на Началник РУП към ОД на МВР-Плевен, РУ 01-Плевен, с която спрямо Р.А. е приложена принудителна административна мярка по чл.171 т.2а б.“А“ от ЗДвП-прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

Решението може да се оспорва с касационна жалба, чрез Административен съд Плевен, пред Върховен административен съд в 14-дневен срок  от съобщаването на страните.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

                                                                                                    СЪДИЯ: