О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

1752

 

гр. Плевен, 28.12.2018г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, ІІІ-ти състав, в закрито съдебно заседание  на двадесет и осми декември  2018г. в състав  

Председател: съдия Елка Братоева

Като разгледа докладваното от съдия Братоева адм.д. № 1197/2018г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Административното дело е образувано по жалба на „Елит Комерс“ ЕООД - Свищов срещу Разпореждане за допускане на предварително изпълнение на Заповед № РД-06-139/14.12.2018г. на Директора на ТП Държавно горско стопанство – Никопол.

Жалбоподателят оспорва разпореждането за допускане на предварително изпълнение на заповедта като немотивирано и иска неговата отмяна, както и спиране на допуснатото предварително изпълнение до окончателното решаване на жалбата. Счита, че са посочени неконкретизирани, бланкетни мотиви за допускане на предварителното изпълнение, които освен това не са подкрепени с доказателства.

Производството е по чл. 60 ал.4 и ал.5 от АПК вр. чл.62 ал.3 от Наредба за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти от тях.

Заповедта е съобщена на 18.12.2018г. на електронния адрес на дружеството. Жалбата е подадена на 20.12.2018г., чрез ТП ДГС - Никопол до Административен съд – Плевен.

Съгласно чл. 60 ал.4 от АПК разпореждането, с което се допуска предварително изпълнение, може да се обжалва чрез административния орган пред съда в тридневен срок от съобщаването му, независимо дали административният акт е бил оспорен. В случая се обжалва само съдържащото се в т.4 от заповедта изрично разпореждане на административния орган, с което се допуска предварителното й изпълнение.

Жалбоподателят съобразно дадените указания е внесъл дължимата държавна такса за производството в размер на 50 лв., поради което жалбата се явява редовна.

Жалбата срещу разпореждането за допускане на предварително изпълнение на заповедта е подадена в законния 3-дневен срок от надлежна страна, участвала в търга, поради което е процесуално  допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Съгласно чл. 60 ал.1 от АПК в административния акт се включва разпореждане за предварителното му изпълнение, когато това се налага, за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда, или по искане на някоя от страните – в защита на особено важен неин интерес като в последния случай административният орган изисква съответната гаранция.

Това налага разпореждането за предварително изпълнение на акта да бъде мотивирано от органа с посочване и фактическо обосноваване на някоя от посочените в чл. 60 ал.1 от АПК хипотези.

Със Заповед № РД-06-139/14.12.2018г. Директорът на ДГС – Никопол на осн. чл. 62 ал.1 т.1 от Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти от тях е обявил резултатите от  проведения търг с явно наддаване за продажба на местни търговци на добита дървесина по прогнозни количества и сортиментни ведомости на маркирания лесосечен фонд за 2019г. и обявил  „Кожухаров 2009“ ЕООД – Клон Никопол за класиран на първо място и единствен допуснат участник като го определил за изпълнител на обекта, с когото да се сключи договор в 7-дневен срок от съобщаването на заповедта, и е отстранил „Елит Комерс“ ЕООД – Свищов от участие в търга, поради несъответствие на условията на процедурата, свързано с изискванията за участниците да бъдат местни търговци съгласно чл. 115 ал.1 т.1 от Закона за горите. 

В случая Директорът на ТП- ДГС – Никопол е допуснал на основание чл. 62 ал.3 от Наредбата във връзка с чл. 60 ал.1 от АПК предварително изпълнение на заповедта – за защита на важни държавни интереси в горския сектор и от закъснение на изпълнението му може да последва значително и трудно поправима вреда, която се изразява в ощетяване на държавното предприятие и спиране на основната му дейност: изпълнение на годишния план на предприятието за ползване на дървесина от горски територии – държавна собственост. В допълнение е посочил, че ако процедурата за продажба на дървесина не се реализира своевременно, това ще доведе до оставяне на отсечената дървесина в сечището и нейното похабяване. Също така след нереализиране на продажбата ще доведе до липса на приходи в ТП на ДГС – Никопол, СЗДП – Враца и от там до невъзможност служителите да получават месечните си трудови възнаграждения, да обслужват техниката, да извършват охрана на горските територии, да провеждат превантивна дейност в тях и да защитават горските територии от пожари. Това ще доведе до забавяне изпълнението на лесокултурни дейности, ловно-стопански мероприятия и охрана на дивеча.

Мотивите са изложени най-общо и неконкретно. От съдържанието на заповедта става ясно, че се касае за продажба на добита дървесина по прогнозни количества и сортиментни ведомости на маркирания лесосечен фонд за следващата 2019г. на територията на ТП-ДГС – Никопол  и стойността на дървесината е по обявената начална цена, която възлиза на 92 720 лв. Това е само една част от дейността на горското стопанство и респективно само малка част от приходите му по бюджета като предстои да се реализира през цялата следваща 2019г. Органът нито е мотивирал с конкретни цифри, нито е приложил доказателства за твърдението си, че дейността на ДГС – Никопол ще бъде сериозно затруднена. От приложения по преписката проекто-договор  може да се направи извод, че дървесината ще бъде добита след сключването на договора, поради което изложените съображения, че ако процедурата по продажбата на дървесина не се реализира своевременно, това ще доведе до оставяне на отсечената дървесина в сечището и нейното похабяване са несъстоятелни.

По същество в разпореждането липсват същински мотиви с изложение на конкретните фактически основания, аргументирани и подкрепени с доказателства, които да обосноват твърдението, че предварителното изпълнение на заповедта се налага за защита на важни държавни интереси в горския сектор и че от закъснението на изпълнението му може да последва значително и трудно поправима вреда, която се изразява в ощетяване на държавното предприятие и спиране на основната му дейност.

Нито от съдържанието на заповедта, нито от материалите по преписката може да се установи каква причина налага предварително изпълнение на заповедта в някоя от законовите хипотези по чл. 60 ал.1 от АПК, допускащи предварително изпълнение на акта с разпореждане на административния орган. Липсата на конкретни същински мотиви и доказателства в тяхна подкрепа обосновава отмяната на разпореждането по чл. 60 ал.1 от АПК като незаконосъобразно.

Според разпоредбата на чл. 60 ал.5 АПК жалбата срещу разпореждането не спира допуснатото предварително изпълнение, но съдът може да го спре до окончателното й решаване. Настоящото определение подлежи на касационно обжалване пред ВАС и затова допуснатото предварително изпълнение следва да се спре до окончателното решаване на жалбата. В противен случай - при сключването и реализирането на договора с класирания кандидат, настоящото обжалване ще се обезсмисли и не би могло да гарантира целената законова защита за жалбоподателя.

Водим от горното съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ разпореждането за допускане на предварително изпълнение на Заповед № РД-06-139/14.12.2018г. на Директора на ТП Държавно горско стопанство – Никопол.

СПИРА допуснатото предварително изпълнение на Заповед № РД-06-139/14.12.2018г. на Директора на ТП Държавно горско стопанство – Никопол до окончателното решаване на жалбата.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщението.

Препис от определението да се изпрати незабавно на страните.

 

 

                                                        С Ъ Д И Я :