ОПРЕДЕЛЕНИЕ

1544

гр.Плевен, 22 Ноември 2018 год.

                                                       

Административен съд - гр.Плевен, ІV-ти състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                      Председател: Цветелина Кънева

 

като разгледа докладваното от съдията административно дело №1057/2018 г. по описа на Административен съд – Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба от П Д. П.-Кмет на с.Къшин, обл.Плевен, против Заповед №РД-10-1544/25.10.2018г. на Кмета на Община Плевен, с която на основание чл.44 ал.2 вр. ал.1 т.1 от ЗМСМА, чл.37и ал.13 от ЗСПЗЗ, чл.102 от ППЗСПЗЗ, чл.14 ал.1 и ал.2 от ЗОС, чл.24 ал.1, чл.76 т.3, чл.80 ал.1 и ал.2 и чл.85 ал.1 т.2 от Наредба №7 на ОбС-Плевен за реда на придобиване, управление и разпореждане с общински имоти е определена комисия, която да организира и проведе публичен търг с тайно наддаване, чрез предварително представяне на предложенията на участниците в администрацията на Община Плевен за отдаване под наем на свободни пасища, мери, ливади от Общински поземлен фонд за срок от 1 (една) стопанска (2018-2019) година по реда на чл.37и ал.13 от ЗСПЗЗ, за поземлени имоти с обща площ 789,635дка, находящи се в землището на с.Къшин, като са определени началните тръжни цени, размерът на депозита за участие, цената на тръжната документация, дата и място на провеждане на търга.

След като се запозна с доказателствата по делото и съобрази закона, съдът намира жалбата на Кмета на Кметство с.Къшин за недопустима за разглеждане по същество, по следните съображения:

Оспорената Заповед №РД-10-1544/25.10.2018г. на Кмета на Община Плевен е издадена на основание чл.37и ал.13 от ЗСПЗЗ, съгласно която разпоредба останалите свободни пасища, мери и ливади от общинския и държавния поземлен фонд се отдават под наем чрез търг, в който се допускат до участие само собственици на пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, като търговете се провеждат от областната дирекция "Земеделие" – за земите от държавния поземлен фонд, и от кмета на общината – за земите от общинския поземлен фонд, а договорите се сключват за една стопанска година.

В ЗСПЗЗ няма разписани специални условия за провеждане на търга (освен изискването да могат да участват само собственици на пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, и ограничението от една стопанска година за срока на договора), като по силата на препращащата разпоредба на чл.104 ал.1 от ППЗСПЗЗ търговете се провеждат по реда на ЗОС.

В ЗОС също не са разписани специални правила за провеждане на търгове с имоти – общинска собственост, като относими са разпоредбите на чл.14 ал.1, а именно свободни нежилищни имоти – частна общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридически лица на издръжка на общинския бюджет, могат да се отдават под наем на трети лица, и ал.2, съгласно която отдаването под наем на имоти по ал.1 се извършва от кмета на общината след провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс, освен ако в закон е предвидено предоставянето под наем да се извършва без търг или конкурс или е определен друг ред, като въз основа на резултатите от търга или конкурса се сключва договор за наем от кмета на общината или от оправомощено от него длъжностно лице.

С чл.8 ал.2 от ЗОС законодателят е предоставил на съответните общински съвети да определят в наредба реда за придобиване на право на собственост и на ограничени вещни права, за предоставяне за управление, под наем и за разпореждане с имоти и вещи – общинска собственост, и правомощията на кмета на общината, на кметовете на райони, на кметовете кметства и на кметските наместници. Приложима в случая е Наредба №7 на ОбС-Плевен за реда на придобиване, управление и разпореждане с общински имоти, която е и посочено като правно основание за издаване на процесната заповед.

Съгласно чл.80 ал.1 от Наредба №7, кметът на общината назначава комисия за провеждане на публичния търг, като в разпоредбите от чл.80 до чл.97 е регламентирана процедурата за провеждане на търга. В чл.94 ал.1 от наредбата е посочено, че въз основа на резултатите от публичния търг, Кметът на Общината издава заповед, с която се определя класирането до второ място, спечелилият участник и отстранените участници, а в ал.3 е указано, че заповедта по ал.1 може да се оспори от заинтересованите участници в публичния търг в 14-дневен срок от деня на обявяването пред компетентния съд по реда на АПК.

В контекста на горната правна уредба, се налага извод, че процесната заповед не подлежи на обжалване по съдебен ред.  Необходимо условие, за да се развие производство на съдебен контрол за законосъобразност е наличието на годен за оспорване административен акт. За да е постановен индивидуален административен акт е необходимо този акт да е издаден от административен орган или от друг овластен със закон орган, с който едностранно да се пораждат права или задължения. ИАА е властническо волеизявление и предвижда конкретни правни последици, насочени спрямо определени адресати.

            Съгласно чл.147 ал.1 от АПК, право да оспорват административен акт имат гражданите и организациите, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от него или за които той поражда задължения. С процесната заповед не се създават задължения, нито се засягат права и законни интереси. Той има вътрешно процесуално значение, като по своята същност представлява волеизявления, които са част от производството по издаване на индивидуален административен акт-заповед за определяне класирането, спечелилият участник и отстранените участници. Ето защо същият не представлява индивидуален административен акт, съгласно разпоредбата на чл.21 ал.5 от АПК. На съдебно обжалване подлежат само правопроменящите административни актове, които пораждат правни последици самостоятелно и засягането на правата или законните интереси на лицата са резултат от действието на самия обжалван акт, а не на следващ завършващ административен акт.

От друга страна, както се посочи по-горе, чл. 147 ал.1 от АПК регламентира, че право да оспорват административния акт имат гражданите и организациите, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от него или за които той поражда задължения. От редакцията на разпоредбата следва извода, че административните органи, какъвто безспорно е Кметът на Кметство с.Къшин не притежават право на жалба срещу административни актове от вида на оспорения. Това е така, защото съдебното оспорване на административни актове е средство за решаване на административноправни спорове между граждани и юридически лица, от една страна и администрацията, от друга, а не между административни органи в това им качество (по арг от чл.126 от АПК във връзка с чл.120 ал.2 от Конституцията на Република България).

Също така, за да е допустимо съдебното производство, като абсолютна процесуална предпоставка за атакуване на административен акт пред съда е наличието на интерес от обжалване. Интересът трябва да е правен, т. е. обжалването следва да е насочено към премахване на неблагоприятни правни последици, респ. към предотвратяването им или към постигане на положителни правни резултати. Интересът трябва да е личен и пряк, т. е. административният акт да засяга правната сфера на жалбоподателя като непосредствено отнема, изменя или ограничава права или противозаконно създава задължения за жалбоподателя или създава права на трето лице, с което уврежда жалбоподателя. Правото на оспорване е дадено в защита на субективни материални права, свободи и законни интереси, които са засегнати от издадения административен акт. Затова, лице, което не е засегнато от административния акт, не разполага с такова право. С процесната заповед не са нарушени права и законни интереси на Кмета на Кметство с.Къшин, което да обоснове право на жалба, респ. допустимост на производството пред съда.

Ето защо, жалбата против Заповед №РД-10-1544/25.10.2018г. на Кмета на Община Плевен е недопустима за разглеждане, а производството по делото следва да бъде прекратено..

Воден от горното и на основание чл.159 т.1 и т.4 от АПК, съдът

                                               ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П Д. П.-Кмет на с.Къшин, обл.Плевен против Заповед №РД-10-1544/25.10.2018г. на Кмета на Община Плевен.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело №1057 по описа за 2018г. на Административен съд-Плевен.

Определението подлежи на оспорване с частна жалба пред Върховен административен съд, чрез Административен съд-Плевен, в 7-дневен срок от получаване на съобщението.

 Препис от определението да се изпрати на страните.

 

                                                                                  СЪДИЯ: