ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 1411

гр.Плевен, 24.11.2017 г.

 

Административен съд - гр. Плевен, І-ви състав,  в закрито заседание на двадесет и четвърти ноември  две хиляди и седемнадесета година в състав:

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

 

изслуша докладваното от съдия Богданова-Кучева административно дело № 894 по описа на съда за 2017 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 130 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ вр. чл.62, ал.1  от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/

         Образувано е искова молба /ИМ/ от Е.Ц.И., изтърпяващ наказание по НК в затвора Плевен срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ с искане за преместването му в друг затвор за доизтърпяване на наказанието, както и за осъждане на ответника да върне ръчния му часовник BULLGARI  и да поправи или заплати часовника му FRANK МULLER.

Административен съд – гр. Плевен, първи състав, като обсъди данните по делото намира, че депозираната ИМ не му е подведомствена.

ИМ е достатъчно ясна, както от към фактически основания, така и като петитум и съдът намира, че същата не  се нуждае от доизясняване от ищеца.

С оглед ясния петитум на ИМ, на първо място: съдът не може да се произнесе по искането ищецът да бъде преместен от един затвор в друг такъв.

Съгласно чл. 62 от ЗИНЗС  преместването на лишените от свобода от един затвор в друг се извършва със заповед на Главния директор на ГДИН. Тази заповед за преместване или отказа за преместване подлежат на оспорване по реда на АПК пред административния съд по местоизпълнение на наказанието съгласно  чл. 62, ал.3 от ЗИНЗС. В ИМ няма твърдение на ищеца, че е сезирал административния орган – Главния директор на ГДИН с искане за преместване в друг затвор, няма твърдение че е налице отказ на такова искане,  поради което ИМ в тази част се явява недопустима, поради липса на годен за оспорване административен акт. Претенцията като неправилно насочена към съда следва да бъде препратена на компетентния административен орган за издаване на заповед по чл. 62 от ЗИНЗС.

Административните съдилища се произнасят само по ИМ /чл. 203 от АПК/, с които се претендира обезщетение за вреди причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи на държавата и общините. В случая не се претендира обезщетение за вреди и не се твърди, че тези вреди са настъпили от незаконосъобразни действия или бездействия на административен орган, поради което предявеният иск в частта му за възстановяване на собственост на движима вещ – часовник, който е взет от друго лице, което изтърпява наказание в същия затвор и поправката на друга движима вещ  - друг часовник, повреден при сбиване между ищеца и други лица, изтърпяващи наказание в същия затвор, е недопустим.

Видно от обстоятелствената част на ИМ относно двата часовника, то за първия по скоро се касае за престъпление – кражба на движима вещ и относно този въпрос следва да се произнесе прокуратурата, а пострадалия има право да предяви граждански иск в рамките на наказателния процес. Относно втория часовник, вредите също са причинени от физически лица – други лица изтърпяващи наказание в същия затвор и спорът между тях е граждански и следва да се реши от районния съд, ако същият бъде сезиран надлежно.

Ищецът може да подаде жалба до Районна прокуратура, относно отнемането на движима вещ, която е негова собственост от друго лице или да сезира Районния съд с искова молба относно вредите, които е понесъл от поведението на други лица, изтърпяващи наказание в затвора Плевен.

С оглед изложеното съдът намира, че следва да остави без разглеждане ИМ, поставила начало на настоящото производство и да изпрати същата по компетентност на Главния директор на ГДИН за произнасяне по искането за лицето за преместването му в друг затвор, в останалата част съдът не дължи препращане ИМ на друг орган, тъй като лицето се свободно да прецени кой съдебен орган - съд или прокуратура да сезира, кога  и с какво искане.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 130, ал. 4 от АПК, Административен съд – Плевен, І-ви състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба от Е.Ц.И., изтърпяващ наказание по НК в затвора Плевен срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ с искане за преместването му в друг затвор за доизтърпяване на наказанието, както и за осъждане на ответника да върне ръчния му часовник BULLGARI  и да поправи или заплати часовника му FRANK МULLER.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 894 по описа на Административен съд – гр. Плевен за 2017 година.

ИЗПРАЩА по компетентност на Главния директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ исковата молба от Е.Ц.И., изтърпяващ наказание по НК в затвора Плевен в частта й   за преместването му в друг затвор за доизтърпяване на наказанието.

Определението подлежи на оспорване от ищеца и от органа, на който спора е изпратен, в седем дневен срок от съобщението с частна жалба до Върховен административен съд на Република България.

 

СЪДИЯ: /п/