О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

1216

гр.Плевен, 23 Октомври 2017 год.

 

Административен съд - гр.Плевен, VІІ-ми състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и седемнадесета година, в състав:   

                                                                        Председател: Цветелина Кънева

                                                       

като разгледа докладваното от съдията Кънева административно дело № 877/2017 г. по описа на Административен съд – Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството по делото е образувано по жалба от Кмета на Община Плевен против Решение №709/25.09.2017г. на Общински съвет Плевен, с което на основание чл.21 ал.2 във вр. с чл.21 ал.1 т.9 от ЗМСМА, чл.63 ал.3 от Закона за лечебните заведения, чл.11 ал.2 от Наредба №9 от 26.06.2000г. на министъра на здравеопазването за условията и реда за провеждане на конкурси за възлагане на управлението на лечебните заведения по Закона за лечебните заведения, чл.18 ал.2 т.1 от Наредба №18 на Общински съвет Плевен, т.9 от Решение №579/30.05.2017г. на Общински съвет Плевен и т.2 от Решение №674/31.08.2017г. на Общински съвет Плевен, не е утвърден протокола от заседание на Комисията по Решение №579/30.05.2017г. на Общински съвет Плевен и е възложено на Кмета да предприеме необходимите правни и фактически действия за провеждане на нов конкурс за възлагане управлението на „Диагностично консултативен център ІІІ – Плевен“ ЕООД.

В жалбата се твърди, че оспореното решение е незаконосъобразно, тъй като Общинският съвет разполага единствено с правомощието да утвърди предложеното от комисията класиране, а не да излиза от рамките на делегираните му от закона правомощия, както е направил. Твърди се още, че възложеното на кмета  само по себе си е неизпълнимо. В заключение се моли за отмяна на оспореното решение.

Ответникът-Общински съвет Плевен не е изразил становище по жалбата.

Жалбата, подадена в хипотезата на чл.45 ал.8 от ЗМСМА, е редовна, но е недопустима за разглеждане по същество, като подадена срещу акт, който не подлежи на оспорване по реда на АПК. Съображенията за това са следните:

Оспореното решение е взето на основание чл.21 ал.1 т.9 от ЗМСМА, съгласно който в правомощията на общинските съвети като органи на местно самоуправление е приемането на решения за създаване, преобразуване и прекратяване на търговски дружества с общинско имущество и избирането на представителите на общината в техните органи.

В конкретния случай се касае до отказ на Общински съвет Плевен да утвърди протокола от заседание на Комисията за провеждане на конкурс за избор на управител на „ДКЦ-ІІІ-Плевен“ ЕООД гр.Плевен. Не се спори по делото, че лечебното заведение е търговско дружество, чийто едноличен собственик на капитала е Община Плевен.

Решенията на общинските съвети по чл.21 ал.1 т.9 от ЗМСМА, с които упражняват правата си на едноличен собственик на капитала на търговски дружества с общинско имущество, не са индивидуални, общи или нормативни административни актове по смисъла на АПК. В общата разпоредба на чл.45 ал.3 от ЗМСМА е предвидена възможност за оспорване на актовете на общинските съвети пред административните съдилища, на които обаче са подведомствени само споровете за законосъобразност на административните актове на общинските съвети – чл.128 ал.1 от АПК. Други актове на общинските съвети, приети като гражданскоправен субект и отнасящи се до гражданскоправни отношения, не са административни и не подлежат на съдебно оспорване по реда на АПК. Решенията по чл.21 ал.1 т.9 от ЗМСМА, каквото е и оспореното Решение №709/25.09.2017г., е волеизявление с гражданско правен характер на собственика на капитала в еднолично търговско дружество, а не акт на разпореждане на орган на власт, в това му качество. За пълнота следва да се посочи, че съгласно разпоредбата на чл.63 ал.3 от Закона за лечебните заведения, управителите на държавни и общински лечебни заведения и диагностично-консултативните центрове - еднолични търговски дружества, се определят от собственика след конкурс за срок от три години, като условията и редът за провеждане на конкурса се определят с наредба на министъра на здравеопазването. Възлагането на управлението е особен вид граждански договор в разновидност на мандатен договор, като страните по него са равнопоставени. Обстоятелството, че управителят на дружеството се избира чрез конкурс не променя характера на правоотношението. С конкурса се цели да се даде възможност на собственика да стигне до най-добрия избор на лице, на което като равнопоставена страна да бъде предложено сключването на гражданско-правен договор. Т.е. въведеното с Наредба № 9/26.06.2000 г. конкурсно начало при възлагане на управлението на този вид търговски дружества цели единствено прозрачност и обективност при избора на лицето, на което да се възложи управлението на лечебното заведение. Утвърждаването на протокола на комисията за класиране на кандидатите, респ. неутвърждаването, е свързано с определянето на управителя на лечебното заведение и в този случай общинският съвет не действа като орган на власт, а като упражняващ правата на собственика на капитала. В този смисъл е и константната съдебна практика. Тази правна природа на оспореното решение на Общински съвет Плевен обуславя недопустимост на жалбата, по която е образувано настоящето съдебно производство.

Наличието на подлежащ на оспорване акт е абсолютна процесуална предпоставка за съдебно производство. Липсата му води до недопустимост на образуваното такова. Ето защо, жалбата на Кмета на Община Плевен е недопустима за разглеждане на основание чл.159 т.1 от АПК, а производството по делото следва да бъде прекратено.

            Воден от горното, съдът

 

                                               ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Кмета на Община Плевен против Решение №709/25.09.2017г. на Общински съвет Плевен, с което не е утвърден протокола от заседание на Комисията по Решение №579/30.05.2017г. на Общински съвет Плевен и е възложено на Кмета да предприеме необходимите правни и фактически действия за провеждане на нов конкурс за възлагане управлението на „Диагностично консултативен център ІІІ – Плевен“ ЕООД.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело №877 по описа за 2017 г. на Административен съд-Плевен.

Определението подлежи на оспорване с частна жалба пред Върховен административен съд, чрез Административен съд-Плевен, в 7-дневен срок от получаване на съобщението.

Препис от определението да се изпрати на страните.        

                                                                                                                                                                                                                                            СЪДИЯ: