Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

601 / 15 Декември 2017г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На двадесет и девети ноември 2017г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 860/2017г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по жалба на „Дева М 2012“ ЕООД – гр. Червен бряг, представлявано от управителя Ц.С.И., чрез адв. Ив.И. *** срещу Заповед № 1280/24.08.2017г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните - Плевен, с която на осн. чл. 51 ал.1 и чл. 30 ал.1 т.6 от Закона за храните е спряна експлоатацията на обект „Работнически стол с кетъринг“ с рег. № 152500109, находящ се в гр. Червен бряг, общ. Червен бряг, „Индустриална зона“, собственост на фирма „Дева М-2012“ ЕООД, считано от 24.08.2017г., поради допуснати несъответствия в нарушение на чл. 2 от Наредба № 1/26.01.2016г.: фирмата няма открита партида на свое име във „ВиК“ ЕООД – Плевен и не е регистрирана като потребител на „ВиК“ ЕООД; не представя доказателства за качеството на използваната в обекта вода във връзка с изискванията на Наредба № 9/2001г.

Жалбоподателят оспорва заповедта като незаконосъобразна и иска отмяната й, поради нарушение на процесуалния и материалния закон. Сочи, че преди издаването на заповедта е представил възражение с приложени 4 бр. протоколи за изпитване в акредитирана лаборатория на ползваната вода в обекта, чиито резултати доказват, че всички показатели са в допустимите норми и се касае за питейна вода. Посочва, че обекта е нает по договор и представлява столова, в него се осъществява дейност, свързана с приготвяне на топла храна и закуски. Столовата е водоснабдена по партида на наемодателя – „Тера“ АД, към ВиК ЕООД – Плевен. Поради спор с доставчика водоподаването е било прекъснато. Направил е опит да измени или открие партида, но ВиК дружеството бездейства, за което е образувано дело в АС – Плевен по чл. 256 от АПК, понастоящем висящо. За да продължи дейността си е сключил договор за ползване на питейна вода с дружество „Дендрид Пластика“ ЕООД, което притежава редовна партида към ВиК – Плевен, на 22.06.2017г. е изградено и пуснато в експлоатация отклонение, което водоснабдява столовата. На 20.07.2017г. представители на ВиК – Плевен констатират наличието на отклонението и се уверяват в редовността му. Констатират също, че ползваната вода е питейна и се отчита по редовна партида. Затова счита, че постановената принудителна административна мярка е незаконосъобразна, поради липса на материално-правно основание за издаването й. Счита, че с нищо не са нарушени правилата за безопасно хранене и, че не е застрашен живота и здравето на лицата, консумиращи приготвената в обекта храна. Макар и формално дружеството да не притежава партида към ВиК – Плевен, това са по-скоро отношения между тези субекти и по никакъв начин не нарушават целта на закона – грижа за опазване на живота и здравето на хората. Счита, че категорично се установява, че дружеството ползва годна питейна вода по редовна партида, предоставена по легален начин.

Ответникът – Директора на Областна Дирекция по безопасност на храните – Плевен изразява становище за неоснователност на жалбата. Излага аргументи, че заповедта представлява принудителна административна мярка с преустановителен характер, издадена с правно основание чл. 30 ал.1 т.6 от Закона за храните – с цел опазване на общественото здраве, което е с приоритет пред защитата на определен търговски интерес. В закона не е предвидена специална процедура, която да задължава органа да предоставя срок за отстраняване на констатирани несъответствия. Посочва, че заповедта се основава на Доклад от извършена инспекция  № 07675/22.08.2017г. и отразените в него констатации, които съставляват фактическите основания за издаването й. В случая е констатиран риск, който би застрашил сериозно здравето на потребителите при консумиране на замърсена храна, замърсени прибори и посуда, при експлоатацията на обекта – Работнически стол с кетъринг – гр. Ч. бряг, стопанисван от „Дева М 2012“ ООД, тъй като при извършената проверка са констатирани сериозни несъответствия на Наредба № 1/26.01.2016г. за хигиената на храните  и Наредба № 9/2001г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Дружеството е осъществявало дейност в нарушение на регламентираните правила в Закона за храните и цитираните наредби. Моли да се отхвърли жалбата.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 51 ал.3 от Закона за храните.

Заповедта е връчена на 26.09.2017г. Жалбата е депозирана на 04.10.2017г. и следователно в законния 14-дневен срок срещу подлежащ на съдебно оспорване индивидуален административен акт и от активно легитимирана страна, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С Доклад от извършена инспекция в обект за производство и търговия с храни от 08.08.2017г., изготвен от инспектори при ОДБХ – Плевен в обект Работнически стол с кетъринг – гр. Червен бряг, „ Индустриална зона“, стопанисван от „Дева М – 2012“ ЕООД е установено следното в деня на проверката: Обектът се захранва с питейна вода от съседно промишлено предприятие с дейност – изработка на метални конструкции и изделия. Изградена е временна инсталация по въздушен път от пластмасова тръба за ВиК цели с ПВП маркуч – черен. Захващането към ВиК мрежата е осъществено в санитарно-битовото помещение на фирма „Дендрит“ и поставен контролен водомер. При проверката е представен констативен протокол от ВиК – Плевен от дата 20.07.2017г. за водоснабдяването на обекта по описания по горе начин. Взета е проба вода съгласно констативния протокол и е направен снимков материал. Представен е план-графика за вземане на микробиологични проби за вода за 2017г., изследването по микробиологичните показатели е заложено за месец август 2017г.  В заключение е изискано да се представят протоколи от микробиологично изследване по взетите микробиологични проби на вода съгласно изискванията на Наредба № 9/16.03.2001г., приложение № 2 към чл. 7 ал.2. Към доклада са приложени копия от констативния протокол на ВиК, доказващи горните констатации и сертификат за съответствие на полипропиленовите тръби, с които е изградено водопроводното отклонение. От сертификата е видно, че тръбите са предназначени и за изграждане на сградни инсталации за топла и студена вода за питейно водоснабдяване.

С писмо Изх. № 571/09.08.2017г. Директорът на ОДБХ – Плевен поискал допълнителна информация от ВиК ЕООД – Плевен дали изграденото временно захранване на обекта от съседното предприятие „Дендрит“ с питейна вода е законосъобразно и осигурена ли е необходимата степен на безопасност на получаваната за производството питейна вода. В отговор с писмо Изх. № У-1915/15.08.2017г. на ВиК се установява, че „Дева М 2012“ ЕООД – Ч.бряг няма открита партида на свое име във ВиК – Плевен, а констативният протокол на ВИК отразява резултатите от проверка, извършена на място на абонат „Тера“ АД и установеното в протокола се отнася само до „Тера“ АД, а относно „Дева М 2012“ ЕООД – Ч.бряг не може да се предостави информация, тъй като дружеството не е регистриран потребител на ВиК услуги.

С Доклад от извършена проверка в обекта от 22.08.2017г. на инспектори от ОДБХ – Плевен е установено, че информацията от писмото на ВиК- Плевен е достоверна. „Дева М 2012“ ЕООД няма открита партида на свое име във ВиК – Плевен и не е регистрирана като потребител на ВиК услуги. При проверката фирмата не е представила доказателства за качеството на използваната в обекта вода във връзка с изискванията на Наредба № 9/2001г. Заключението от проверката е, че не са представени доказателства, че използваната вода в обекта е питейна, поради което е предложено издаването на заповед за спиране на производствената дейност.

Във връзка с доклада от втората проверка дружеството е възразило с писмо Вх. № 24/24.08.2017г., че е наемател на проверявания обект съгласно  Договор за наем от 25.06.2013г. с „Тера“ АД, а съгласно наредбата на ВиК може да има само едно водопроводно отклонение с партида в един имот и тази партида е на собственика на имота. Наемателите имат контролни водомери, чрез които се отчитат към собственика и по тази причина „Дева М 2012“ ЕООД няма как да открие партида във ВиК – Плевен. Сочи още, че във връзка със спорни ситуации между ВиК Плевен и „Тера“ АД е било прекъснато водоподаването на питейна вода към „Тера“ АД, в резултат на което и „Дева М 2012“ ЕООД като наемател и ползваща вода от водопроводната мрежа на „Тера“ АД също е останала без питейно водоснабдяване. Това наложило изграждането на водопроводно отклонение за питейна вода от съседна фирма – „Дендрит Пластика“ ЕООД, за което е подписан договор от 20.06.2017г. По този повод е извършена проверка с констативен протокол от 20.07.2017г. на ВиК, при която е констатирано изграденото водопроводно отклонение и са взети проби от водата и при тестовете е установено, че е питейна. Към възражението са приложени посочените договори и протоколи от изпитване № 2177N/ 14.08.2017г. от кран 1-ва чешма на вода за питейно-битови цели и № 2177/14.08.2017г. на вода за питейно-битови цели, които не установяват отклонение от нормите. Представени са и протокол от изпитване № 2178/14.08.2017г. на отривки от работна повърхност, съдове и инвентар от обекта и Протокол от изпитване № 2176N/14.08.2017г. на готови ястия – прясна зеленчукова салата, които също не констатират замърсявания в отклонение от нормите.

Директорът на ОДБХ – Плевен издал процесната Заповед № 1280/24.08.2017г. , с която на осн. чл. 51 ал.1 и чл. 30 ал.1 т.6 от Закона за храните спрял експлоатацията на обект „Работнически стол с кетъринг“ с рег. № 152500109, находящ се в гр. Червен бряг, общ. Червен бряг, „Индустриална зона“, собственост на фирма „Дева М-2012“ ЕООД, считано от 24.08.2017г., поради допуснати несъответствия в нарушение на чл. 2 от Наредба № 1/26.01.2016г.: фирмата няма открита партида на свое име във „ВиК“ ЕООД – Плевен и не е регистрирана като потребител на „ВиК“ ЕООД; не представя доказателства за качеството на използваната в обекта вода във връзка с изискванията на Наредба № 9/2001г. Посочено е, че тези несъответствия са отразени в доклад от извършена инспекция № 07675/22.08.2017г. Заповедта е била връчена значително по-късно - на 26.09.2017г. т.е. повече от месец след издаването.

Във връзка с възражението от 24.08.2017г. и с оглед преценка на възможността за отмяна на заповедта  с писмо Изх. № 598/25.08.2017г. Директорът на ОБДХ – Плевен поискал допълнителна информация от ВиК – Плевен – дали изграденото водопроводно отклонение за снабдяване с питейна вода между „Дендрит Пластика“ ЕООД и работническия стол, стопанисван от „Дева М 2012“ ЕООД е изградено по правно регламентиран начин, отговарящ на изискванията на нормативните актове, свързани с водоснабдяването, а също и ползващата се по този начин вода дали е безопасна и годна за потребителите.

В отговор ВиК – Плевен е потвърдило, че „Дева М 2012“ ЕООД не е регистрирано като потребител на водоснабдителни и канализационни услуги и няма открита партида на свое име. Дева М – 2012 е сключила  договор за наем от 25.06.2013г. с Тера АД – наемодател и последното дружество има открита партида във ВиК – Плевен.  Но никое от двете дружества не е съобщило за промяна в собствеността или ползването на имота за откриване партида на името на наемателя съгласно Наредба № 4 от 14.09.2004г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационни системи , препращаща към Общите условия за предоставяне на ВиК услуги. В писмото се посочва също така и, че при направената проверка както от страна на ВиК- Плевен, така и от ОДБХ - Плевен е установено изграждането на временна инсталация, захранваща обект – работнически стол, стопанисван от „Дева М – 2012“ ЕООД с вода по въздушен път от страна на „Дендрит Пластика“ ЕООД. Последното дружество има открита партида и е регистриран потребител на ВиК услуги, за разлика от „Дева М 2012“ ЕООД. Изразено е становище и, че независимо от сключения договор за ползване на питейна вода от 20.06.2017г.  между „Дендрит Пластика“ ЕООД и „Дева М- 2012“ ЕООД и уговореното в него изграждане на водомерно отклонение, за подобни инсталации следва да са съобразени специалните императивни норми на Закона за устройство на територията и другите приложими нормативни актове, в това число и Наредба № 4/ 17.06.2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации. Доколко тези изисквания са спазени може да се прецени като се разгледа проекта на въпросното съоръжение, но такъв не е представян във ВиК ЕООД – Плевен за съгласуване. Въпросът за законосъобразното изграждане на отклонението относно съответствието на строителните работи с нормативните изисквания е от компетентността на съответната община, а не на ВиК оператора. А въпросът относно качеството на водата и тяхната безопасна консумация е от компетентността на РЗИ.

С писмо от 29.09.2017г. дружеството е поискало Директорът на ОДБХ – Плевен да отмени заповедта си, тъй като не е взел предвид представените с възражението от 24.08.2017г. доказателства. Видно от писмо Изх. № 691/03.10.2017г. Директорът на ОДБХ – Плевен не е намерил основание да отмени заповедта си.

Заповедта е издадена с правно основание чл. 30 ал.1 т.6 вр. чл. 51 ал.1 от Закона за храните, според които Директорът на ОДБХ издава заповеди за налагане на принудителна административна мярка - спиране експлоатацията на обекти за производство и търговия с храни или на части от тях временно или завинаги при установяване нарушения на нормите и изискванията, определени с нормативен акт.

Заповедта е издадена от определения в закона компетентен орган. Съдържа както правните, така и фактически основания, които я мотивират, в необходимата писмена форма.

В хода на административното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Дадена е възможност на жалбоподателя да участва в административното производство и да сочи доказателства.  Докладите от двете проверки са съставени след инспекция на място в обекта, в присъствие на представител на дружеството, на когото е връчен екземпляр от доклада. При първата проверка е дадена възможност на жалбоподателя да представи протоколи с резултати от микробиологичното изследване на взетите при проверката проби от водата за съответствието с изискванията на приложение № 2 към чл. 7 ал.2 от Наредба № 9/16.03.2001г. При втората проверка е констатирано, че дружеството не е представило протоколи за качеството на водата. Представило е протоколите впоследствие с възражение от 24.08.2017г. – след издаването на заповедта. Изяснен е въпроса и относно водоснабдяването на обекта.

Водоснобдяването се осъществява чрез изградено водопроводно отклонение от съседно предприятие – „Дендрит“, чрез което се черпи вода от водоснабдителната мрежа, но без дружеството – жалбоподател да е открило собствена партида за отчитане и заплащане на потребеното количество към водоснабдителното предприятие – ВиК ООД – Плевен.

Видно от констативния протокол на ВиК, сключения договор между „Дева М 2012“ ЕООД и „Дендрит“ и докладите от двете инспекции в обекта за производство и търговия с храни, дружеството ползва вода от водопроводната мрежа, към която е изградило присъединително отклонение, посредством което се снабдява с питейна вода от тази мрежа.

Видно и от протоколите за изпитване на взетите при проверката проби водата отговаря на изискванията за питейно-битови цели, като не са установени отклонения от нормите. Със съответните протоколи е установено, че не е налице и замърсяване в отклонение от нормите и на работната повърхност, съдове и инвентар и приготвени ястия в обекта.  С това е доказано изпълнението на изискването, че качеството на използваната в обекта вода отговаря на нормите на Наредба № 9/ 16.03.2011г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди, която има за цел да защити здравето на хората от неблагоприятните ефекти на замърсяване на питейната вода, като регламентира изискванията към качеството и безопасността й.

 В заповедта е посочено, че допуснатите несъответствия са в нарушение на чл. 2 от Наредба № 1/26.01.2016г. за хигиената на храните. Според посочената разпоредба производителите и търговците на храни, включително лицата, които осъществяват първично производство на храни и свързани с това производство дейности, са длъжни да спазват хигиенните изисквания към първичното производство на храни, обектите за производство и търговия с храни и условията за производство и търговия с храни, регламентирани в Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно хигиената на храните.

Нормата е бланкетна, тъй като въвежда задължение за производителите и търговците на храни  да спазват хигиенните изисквания към първичното производство на храни, обектите за производство и търговия с храни и условията за производство и търговия с храни, регламентирани в европейски регламент, към чиито изисквания препраща. Тя не съдържа конкретно изискване, което в случая да е било нарушено. В заповедта също не е посочено изискването на коя конкретна разпоредба от регламента не е било спазено. В Приложение ІІ - общи изисквания за всички оператори на предприятия за храни, Глава VІІ т.1 б. „а“ се съдържа изискването за снабдяването с достатъчно питейна вода.

В случая е доказано, че в обекта, в който се приготвят храни се ползва питейна вода от водопроводната мрежа и качеството й отговаря на изискванията към водата за питейно-битово водоснабдяване. Отклонения от установените норми за качеството на водата не са установени, не е установено и замърсяване на храните при приготвянето им с ползваната вода.

Ето защо ползваната в обекта вода отговаря на изискванията на посочената Наредба № 1 /26.01.2016г. за хигиената на храните и Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно хигиената на храните и Наредба № 9/ 16.03.2011г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди и не съществува риск от замърсяване на храните, нито за здравето на хората.

Останалите обстоятелства – дали е открита партида на името на дружеството и дали е регистрирано като потребител на ВиК услуги касаят търговските взаимоотоношения с ВиК оператора по регистриране, отчитане и заплащане на потребеното количество питейна вода, което е неотносимо.  Респективно - дали законно е изградено водопроводното отклонение също е неотносимо и касае компетентостта на друг орган, осъществяващ контрол върху строителството. Тези факти и обстоятелства нямат пряко отношение към съществения за настоящото производство въпрос дали ползваната вода е питейна и отговаря на изискванията за качеството на питейната вода.

Поради това оспорената заповед е материално незаконосъобразна и несъответна на целта на закона и следва да се отмени.

         Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Заповед № 1280/24.08.2017г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните - Плевен, с която на осн. чл. 51 ал.1 и чл. 30 ал.1 т.6 от Закона за храните е спряна експлоатацията на обект „Работнически стол с кетъринг“ с рег. № 152500109, находящ се в гр. Червен бряг, общ. Червен бряг, „Индустриална зона“, собственост на фирма „Дева М-2012“ ЕООД, считано от 24.08.2017г.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

 

                                                        С Ъ Д И Я :