РЕШЕНИЕ

592

гр. Плевен, 07.12.2017 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Плевен, шести състав, в публично съдебно заседание на тридесети ноември две хиляди и седемнадесета година в състав:

Председател: Снежина Иванова

при секретар Десислава Добрева изслуша докладваното от съдията Снежина Иванова по адм. дело № 834 по описа за 2017 година на Административен съд – Плевен.

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно -процесуалния кодекс (АПК) .

Образувано е по жалба от Х.Д.Н. ***, против Заповед за прилагане на ПАМ №17-0938-002049/26.08.2017 год.  на Началник сектор“ПП“ към ОД на МВР-Плевен,  с която спрямо  оспорващия е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

С жалбата се претендира отмяна на заповед за прилагане на ПАМ №17-0938-002049/26.08.2017 год.  на Началник сектор“ПП“ към ОД на МВР-Плевен, като неправилна и незаконосъобразна. Оспорващият подробно описва фактическата обстановка и моли да бъдат допуснати до разпит двама свидетели, присъствали на извършената проверка.

В съдебно заседание оспорващият - Х.Д.Н. *** се явява лично и с адв. Ч. от АК Плевен, който поддържа жалбата и счита, че заповедта е незаконосъобразна, тъй като оспорващият не е управлявал автомобила по време на проверката, доброволно е предоставил документите. Моли за отмяна на заповедта.

В съдебно заседание ответникът – Началник сектор „Пътна полиция“ ппри ОД на МВР – Плевен, не се явява, не се представлява.

Административният съд-Плевен, шести състав, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията  на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

На 26.08.2017 година е съставен акт за установяване на административно нарушение, тъй като на 26.08.2017 год. около 02:40 часа в гр.Кнежа, на ул. „Димитър Бутански“ Х.Д.Н., като водач на лек автомобил  с рег. №  ЕН ***КК-негова собственост, отказва да бъде изпробван с техническо средство: дрегер 7510 с фабр. № 0254 за употреба на алкохол и не изпълнява предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му.

Със заповед за прилагане на ПАМ №17-0938-002049/26.08.2017 год.  на Началник сектор“ПП“ към ОД на МВР-Плевен,  спрямо  оспорващия е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца, тъй като отказва  да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване на употреба на алкохол и не изпълнява предписание за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта.

На л. 7 по делото е приложен талон № 0003317 от 26.08.2017 година за медицинско изследване, в който е отбелязано, че водачът отказва да получи.

Приложена е и заповед № 316з-1612/19.05.2017 год.  на директора на ОД на МВР-Плевен за компетентност на началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Плевен да издава заповеди за прилагане на принудителни административни мерки по чл.171, т. 1-т. 6 от ЗДвП.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Оспорената заповед е връчена на нейния адресат на 19.09.2017 год., видно от отбелязването върху разписката на гърба на л.5 от делото, а жалбата против същата е подадена на 04.10.2017 год., поради което  жалбата е допустима като подадена в срок и от надлежна страна.

 Разгледана по същество е неоснователна.

Оспорената заповед е издадена от компетентен орган. Съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 4 и т. 5, буква "а" и т. 6 от ЗДвП се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. По делото като доказателство е приета заповед № 316з-1612/19.05.2017 г.  на директора на ОД на МВР Плевен, с която началник сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР -Плевен може да издава заповеди за прилагане на принудителни административни мерки по чл.171, т. 2а от ЗДвП.

Съдът намира, че заповедта е издадена в установената форма, при спазване на административно-производствените правила, в съответствие с материално-правните разпоредби.  В случая административният орган правилно е приел, че са налице предпоставките на чл. 171, т.2а от ЗДвП, тъй като от съставения АУАН е установено, че оспорващият е отказал да му бъде извършена проверка за установяване употребата на алкохол. От приложения по делото талон за медицинско изследване е установен и отказ на оспорващияза извършване на медицинско изследване на кръв. При това положение е било налице фактическото основание за издаване на заповед за налагане на ПАМ по чл. 171, т.2а от ЗДвП прекратяване на регистрацията на ППС лек автомобил лек автомобил „БМВ“ с рег № ЕН *** КК за срок от  6 месеца т.е минималния срок за прекратяване на регистрацията.

При издаване на заповед от вида на оспорената в настоящото производство за налагане на ПАМ, административният орган действа в условията на обвързана компетентност и следователно при установяване наличието на предпоставките по чл. 171, т.2а от ЗДвП административният орган е задължен да издаде административен акт за налагане на ПАМ в съответствие с правомощията му по чл. 172, ал.1 от ЗДвП. 

Разпоредбата на чл. 171 от ЗДвП е императивна и при наличието на предпоставките изчерпателно изброени в чл. 171, т.2а от ЗДвП, които в случая са установени от АУАН и Протокола за медицинско изследване, административният орган е длъжен да наложи ПАМ "Прекратяване регистрацията на ППС". Съгласно чл. 171, т.2а от ЗДвП в приложимата редакция (изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г. за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: т.2а прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребил алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда и/или наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози - за срок от 6 месеца до една година. В случая е налице отказ за проверка с техническо средство за употреба на алкохол, както и отказ за медицинско изследване за проверка за употреба на алкохол от страна на оспорващия, с оглед на което съдът приема, че са били налице материалноправните предпоставки за издаване на оспорената заповед.

Съставеният акт за нарушение и останалите приложени по административната преписка доказателства съгласно чл. 171, ал. 1, изр. 1 АПК, имат доказателствена сила в настоящия процес. На основание чл. 17, ал. 2 от ГПК, във вр. с чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, съдът при преценката на валидността на АУАН във вр. с чл. 179 от ГПК, намира, че същият е съставен от компетентен орган по чл. 189, ал. 1 от ЗДвП, има необходимото съдържание по чл. 42 от ЗАНН - съдържа описание на нарушението, дата, място и обстоятелствата, при които е извършено, съдържат се необходимите индивидуализиращи данни, като са спазени и относимите разпоредби на чл. 40 - 43 от ЗАНН за съставянето му. В този смисъл, мярката по чл. 171, т.2а от Закона за движение по пътищата е принудителна административна мярка, която няма санкционен характер. Тя се  прилага без оглед на вината; чрез нея  се реализира диспозицията на правната норма. ПАМ по своя характер е вид административна принуда, за прилагането на която е предвиден специален процесуален ред. Не подлежи на преценка от съда по настоящия спор съставомерността на посоченото като извършено в АУАН административно нарушение, по арг. от чл. 179, ал. 1 от ГПК, а следва да се прецени само валидността на този акт. На основание посоченото, следва и извод, че АУАН е издаден от компетентен орган, в установените от закона форма и ред, поради което е и валидно доказателство, обвързващо съда по смисъла на чл. 179, ал. 1 от ГПК във вр. с чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, по отношение на установеното от фактическа страна в мотивите му.

Оспорената заповед е издадена в съответствие с целта на закона- осигуряване на безопасността на движението по пътищата, с цел опазване живота и здравето на участниците в движението, като се осуети възможността на дееца да извърши други нарушения на правилата на Закона за движението по пътищата.

С оглед горепосоченото жалбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.1 и 2, пр.последно от АПК, Административен съд-Плевен, шести състав

 

РЕШИ:

 

Отхвърля жалбата на  Х.Д.Н. ***, срещу заповед за прилагане на ПАМ №17-0938-002049/26.08.2017 год.  на началник сектор“ПП“ към ОД на МВР-Плевен,  с която е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

Решението може да се оспорва с касационна жалба пред Върховен административен съд в 14-срок  от съобщаването на страните.

         Преписи от решението да се изпратят на страните.                                                                    

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: