РЕШЕНИЕ

632

 

гр.Плевен, 28.12.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Административен съд-Плевен, шести състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети декември две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                               Председател: Снежина Иванова

при секретаря Десислава Добрева, като разгледа докладваното  от съдия Иванова административно дело № 498  по описа за 2017г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 73, ал. 3 от ЗКН.

Административното дело е образувано по жалба на М.Й.Д.,***, съдебен адрес:*** чрез адв. А.Б.Ц., САК срещу заповед № РД-12-167/29.05.2017 г. на кмета на Община Плевен, с която е разпоредено  да предприеме съответни действия по укрепване на сграда, находяща се в гр.Плевен, ул. „Цар Борис ІІІ” № 63, с идентификатор 56722.659.688, УПИ ХІІ-2951, кв. 341 по плана на гр. Плевен.

В жалбата се посочва, че оспорената заповед е незаконосъобразна, тъй като е издадена въз основа на констативен протокол , който е нищожен, тъй като  комисията е със състав, който не отговаря на изискванията на чл. 73, ал. 1 от Закона за културното наследство /ЗКН/ и липсва информация за собствеността на имота, който не е на физическото лице М.Д., правоприемник и едноличен собственик на „Рейк“ ЕООД. Счита, че обектът не е достатъчно индивидуализиран, нарушена е процедурата, тъй като не е уведомен за започване на процедура по издаване на заповедта и след изтичане на срока по чл. 57, ал. 1 вр. ал. 5 от АПК. Намира, че липсва адресат на акта, тъй като соченото лице не е собственик на процесния имот, а същият е собственост на юридическо лице с оглед представения нот. акт.  Моли за отмяна на заповедта и присъждане на разноски.

В съдебно заседание оспорващият - М.Й.Д.,***, съдебен адрес:*** не се явява, не се представлява. Представени са бележки от адв. Ц., в които поддържа жалбата и моли за отмяна на заповедта и присъждане на разноски.

Ответникът – кметът на Община Плевен се представлява от юрк С., който намира жалбата за неоснователна, тъй като заповедта е издадена от компетентен орган, като имотът е индивидуализиран и от изслушаната експертиза се установява, че сградата е опасна и следва да бъдат предприети действия по укрепването й. Моли за отхвърляне на жалбата.

Административен съд-Плевен, шести състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази доводите на страните и извърши цялостна проверка на оспорения акт във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

На 13.02.2017 година по електронната поща в Община Плевен е получен сигнал от С. А. за опасна сграда, разположена на ъгъла на ул. „Хан Крум“ и ул. „Цар Борис III“ с искане за предприемане на мерки по компетентност.

Със заповед № РД-12-100/06.04.2017 година на кмета на Община Плевен е  определена комисия , която да извърши оглед на обекта на 13.04.2017 година на сграда на ул. „Княз Борис III“ № 63.

На л. 21 о делото е представено писмо до оспорващия, с което го уведомяват за издадената заповед за формиране на комисията и провеждане на огледа на 13.04.2017 година, като на л. 22 е представено известие за доставяне, от което се установява връчване на писмото на 03.07.2017 година.

На 13.04.2017 година е съставен констативен протокол  за извършения оглед от комисията, в който се посочва, че сградата е недвижима културна ценност в гр. Плевен, ул. „Цар Борис III  и след устна кореспонденция с М.Д. по телефона на 12.04.2017 година за изпращане на документ за собственост, такъв не е изпратен. Посочва се, че сградата е декларирана като архитектурно-строителен паметник на културата с предварителна категория „ за сведение“ съгласно ЗПКМ и представлява двуетажен обем с мазе, полумасивна с носещи тухлени стени и скатен покрив с дървен гредоред и керемиди. Обемът е строг с ъглов еркер към двете улици и поради неосигурен достъп от собственика, не е направен оглед на вътрешността. Установено е, че сградата е в лошо техническо състояние и видимо не се обитава, върху по-голяма част от фасадата мазилката е опадала, останалата е с люпежи и подкожушена, на дворните фасади е почти изцяло опадала. Купелът е с корозирало покритие. Еркерът е почти цялостно оголен с отслабена зидария, на няколко места зидарията е оголена, навлажнени и застрашава от падане, при входа към улицата има каверни в зидарията по цялото протежение. Констатирано е, че сградата е в лошо техническо състояние и са дадени указания за изискване на документ за собственост и предприемане на действия по укрепване, да възложи собственикът изготвяне на подробно архитектурно и фотозаснемане.

Констативният протокол е изпратен на адреса на Д. ***  л. 12, като с оглед известие за доставяне е получено  от Асенов на 31.05.2017 година.

На 29.05.2017 година издадена процесната заповед, с която се разпорежда на оспорващия като правоприемник и едноличен собственик на капитала на „РЕЙК“ ЕООД  да предприеме съответни действия по укрепване на сграда, находяща се в гр.Плевен, ул. „Цар Борис ІІІ” № 63, с идентификатор 56722.659.688, УПИ ХІІ-2951, кв. 341 по плана на гр. Плевен да постави по протежение на недвижимата културна ценност плътна града , обхващаща целия тротоар и в срок от един месец от получаване на заповедта да осигури достъп за нов оглед, да възложи изготвянето на подробно архитектурно и фотозаснемане с детайли и да изготви инвестиционен проект за консервация, реставрация и адаптация на сградата и в срок до три месеца от получаване на заповедта да представи в Министерство на културата за съгласуване по реда на чл. 84 от ЗКН инвестиционния проект за консервационно-реставрационни работи.

По делото п бе допусната  изслушана съдебно –техническа експертиза, като вещото лице установи, че процесната сграда е с актуален адрес гр. Плевен, ул. „ Цар Борис III“ № 63, като първоначално е била ул. „Слави Алексиев“, през 1992 г. е преименувана на ул. „Освобождение“,а през 2001 г. е „ Цар Борис III“ – удостоверение на л. 59 по делото . Установено е , че собственик на сградата е „Урбиса“ ЕООД с едноличен собственик М.Д. съгласно нот. акт за покупко-продажба. № 74 от 03.04.2009 г. том VIII, дело 1626 -на л. 5 по делото . Посочва се, че състоянието на сградата е влошено в резултат на течове от улуци и водосточни тръби, като състоянието на покривните улуци е незадоволително. Налице е обрушване на мазилката, като в участъците на водосточните тръби тези обрушвания са засегнали и тухлената зидария, стрехите на сградата са обшити с дъски, които липсват на места и общата констатация е, че сградата не в добро състояние.

По делото е представено писмо от директора на Института за недвижимо културно наследство при Министерство на културата от 11.12.2015 година до зам. кмет на Община Плевен –л. 80 по делото, в което  се предоставя извадка от справочника за недвижимо културно-историческо наследство в област Плевен, съдържащ списък на обектите на територията на Община Плевен със статут на недвижими паметници на културата по см. на чл. 12 от ЗПКМ /отм./, които съгласно §10, ал. 1 и §12, ал.1 от ПЗР на ЗКН притежават статут на НКЦ. В приложения списък на л.112 по делото под № 86 е отбелязана жилищна сграда –стоматология  кв. 340 пл. № 2957 декларирана с писмо № 5675 от 15.12.1989 г.за архитектурно-строителен паметник на културата, която е и процесната сграда.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата, предмет на това производство, е подадена в срока по чл.  чл. 73, ал. 3 от ЗКН, от надлежна страна и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Заповедта е издадена от компетентен органа по см. на чл. 73, ал. 3 от ЗКН – кметът на Община Плевен, но при съществено нарушение на административно-производствените правила и в несъответствие с материалния закон.

В случая е налице доказателство, че процесната сграда е недвижима културна ценност с оглед Списък на обектите на територията на Община Плевен със статут на недвижими паметници на културата по см. на чл. 12 от ЗПКМ /отм./, които съгласно §10, ал. 1 и §12, ал.1 от ПЗР на ЗКН притежават статут на НКЦ и същата е собственост на „Урбиса“ ЕООД с едноличен собственик М.Й.Д.. 

Приложимият режим за укрепване на недвижими културни ценности е по чл.72 и сл. от ЗКН, като преди издаване на заповед по чл. 73, ал. 3 от ЗКН следва да е налице спазване на процедурата по чл. 72 от ЗКН - при наличие на обстоятелства, застрашаващи недвижима културна ценност от увреждане или разрушаване, собственикът, концесионерът или ползвателят на имота е длъжен да уведоми кмета на общината, директора на регионалния музей и регионалния инспекторат по опазване на културното наследство по местонахождението на недвижимата културна ценност и да предприеме незабавни действия по обезопасяването й, като съгласно ал. 3 кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице и регионалният инспекторат по опазване на културното наследство дават незабавно съответни указания за аварийно-временно укрепване и определят срок за изпълнението им, като при неизпълнението им срок може общината  да извършва необходимото обезопасяване и аварийно-временно укрепване за сметка на лицето по чл. 71, ал. 1, в срок до 14 дни след изтичането на срока по ал. 3 и да предприеме действия по чл. 73 от ЗКН. Съгласно чл. 73 от ЗКН в 14-дневен срок от даване на съответното указание по чл. 72, ал. 3 за недвижими културни ценности, с изключение на археологическите, кметът на общината назначава комисия, която включва инспектор от регионалния инспекторат по опазване на културното наследство, представители на НИНКН, на регионалната дирекция за национален строителен контрол и на общината.  Комисията установява с констативен протокол състоянието на недвижимата културна ценност, както и вида и обема на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи, като към протокола се прилагат подробно описание на културната ценност според данните за нейната идентификация и регистрация и данни за собственика и въз основа на констативния протокол кметът на общината в 14-дневен срок издава заповед, с която задължава лицата по чл. 71, ал. 1 за тяхна сметка да извършат в определен срок необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация, съгласувана по реда на чл. 84, ал. 1 и 2.

Съдът намира, че процедурата по чл. 72, ал. 3 от ЗКН  е предпоставка за издаване на процесната заповед, а в случая въпреки указанието на съда за представяне на административната преписка, не са представени доказателства относно даване от кмета на общината на съответни указания за аварийно-временно укрепване и определят срок за изпълнението им. Процесната заповед е с посочено правно основание чл. 73, ал. 3 от ЗКН и не може да се приеме, че има характер на такова указание по чл. 72, ал. 3 от ЗКН, още повече, че същата е издадена по отношение на лице, посочено като собственик на капитала на „Рейк“ ЕООД, а с оглед представен документ за собственост по делото, собственик е „Урбиса“ ЕООД, гр. София „Лозенец“, ул. „Акация“ № 13, вх. В, ет. 4, ап. 28. с едноличен собственик М.Д..

По делото ответникът е представил доказателства, че е предприел действия по установяване на собственика на процесния обект – разговор с управителя и оспорващ, но  като не е посочен действителният собственик на сградата, то  заповедта е незаконосъобразна, тъй като не е насочена срещу собственика, който следва да предприеме действия в изпълнение на същата.

В случая не е налице даване на указания по чл. 72, ал. 3 от ЗКН и не може да проследи спазване на 14-дневен срок по чл. 73, ал. 1 от ЗКН, като в процесната заповед е посочено като основание чл. 73, ал. 3 от ЗКН, а в титулната част и чл. 72, ал. 3 от ЗКН т.е. налице е смесване на двете процедури, като следва първо да бъде извършеното посоченото в чл. 72 от ЗКН и при спазване на сроковете по чл. 73, ал. 1 от ЗКН да се определи комисия и да се издаде заповед по чл. 73, ал. 3 от ЗКН, а не е допустимо обединяване на производствата. Комисията следва да има състав по чл.73, ал.1 от ЗКН , а с оглед представената заповед по делото не е включен представител на регионалната дирекция за национален строителен контрол, като при огледа на 13.04.2017 година не са участвали и всички членове на комисията, определени със заповедта от 06.04.2017 година, представена на л. 36 по делото.

Предвид горепосоченото процесната заповед е издадена при съществено нарушение на административно-производствените правилаи в нарушение на закона срещу лице, което не е собственик и следва да бъде отменена.

С оглед изхода на делото, искането на пълномощника на оспорващия за присъждане на разноски и на основание чл. 143, ал. 1 от АПК съдът намира, че следва Община Плевен, , гр. Плевен, пл. „Възраждане“ № 2 да заплати на М.Й.Д., ЕГН **********,***, съдебен адрес:*** размер на 860 лева, както следва – 10 лева внесена държавна такса, 200 лева-депозит за изготвяне на съдебно-техническата експертиза и 650 лева  -договорено и изплатено възнаграждение за еден адвокат с оглед договор за правна защита и съдействие на л. 9 по делото.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2, предл. второ от АПК, Административен съд –  Плевен, шести състав,

 

РЕШИ:

 

Отменя заповед № РД-12-167/29.05.2017 г. на кмета на Община Плевен, с която е разпоредено  да предприеме съответни действия по укрепване на сграда, находяща се в гр.Плевен, ул. „Цар Борис ІІІ” № 63, с идентификатор 56722.659.688, УПИ ХІІ-2951, кв. 341 по плана на гр. Плевен.

Осъжда Община Плевен, , гр. Плевен, пл. „Възраждане“ № 2 да заплати на М.Й.Д., ЕГН **********,***, съдебен адрес:*** размер на 860 лева.

Решението да се съобщи на страните.

Решението може да се оспорва пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от деня на съобщаването му на страните.

        

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: