РЕШЕНИЕ

№ 236

град Плевен, 7 Юни 2017 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на шестнадесети май  две хиляди и седемнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретар А.П.   и с участието на прокурор Иван Шарков изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 313/2017 г.

 

 

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от З.С.Т. ***, срещу решение № 207/09.03.2017 г., постановено по н.а.х.д. № 149/2017 г. по описа на Районен съд гр. Плевен. Посочва, с доводи, че първоинстанционното решение е неправилно и незаконосъобразно. Счита, че нарушенията визирани в наказателното постановление не се доказват по безспорен и категоричен начин и не могат да му бъдат вменени във вина, както и че е допуснато съществено процесуално нарушение и разминаване в посочените като нарушени членове в АУАН и НП. Твърди, че наказателното постановление е издадено в нарушение на чл. 53 от ЗАНН, тъй като не са отразени обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават, което е неспазване на императивните изисквания на нормата на чл. 57, ал.1, т. 5 от ЗАНН. Моли съдът да постанови решение, с което да отмени решението, постановено по н.а.х.д. № 149/2017 г. по описа на Районен съд гр. Плевен, както и да отмени наказателното постановление. Алтернативно моли, ако съдът счете доводите му за неоснователни, да намали размера на наказанията, визирани в наказателното постановление към минимума предвиден в ЗДвП, както и да се възползва от правото си, предвидено в чл. 3, ал. 2 от ЗАНН.

В съдебно заседание касаторът –  З.С.Т. ***, не се явява, не се представлява.

В съдебно заседание ответникът – ОД НА МВР ПЛЕВЕН, не се явява представител.

Представителят на Окръжна прокуратура –Плевен дава заключение, че решението е постановено в съответствие с доказателствата по делото е следва да бъде оставено в сила.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационното оспорване е извършено от надлежна страна в срока по чл. 211 от АПК и е процесуално ДОПУСТИМО.

Разгледано по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНО.

С посоченото решение  е потвърдено наказателно постановление № 16-0938-004090/17.11.2016 г. на началник група към ОДМВР-Плевен, сектор „Пътна полиция“-Плевен, с което на З.С.Т. ***, за това, че  на 05.11.2016 г. около 01:51 часа в гр. Плевен, ул. „Българска авиация“ пред № 35 като водач управлява лек автомобил „Мерцедес С500Л, с рег. № СА***ХР, с посока на движение към изхода за гр. Долна Митрополия, управлява горепосоченото МПС под въздействието на алкохол с концентрация 1,00%-нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП и на основание  чл. 174, ал. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 1000 лв.(хиляда) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

Настоящата инстанция намира, че решението е валидно и допустимо, постановено при правилно прилагане на материалния закон. Съдът е проверил обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление с допустимите по закон доказателствени средства, при спазване на съдопроизводствените правила. Обсъдени са събраните доказателства, като мотивите на РС Плевен, са подробни, ясни и логични, и се споделят напълно от настоящия състав, поради което не следва да се преповтарят. Безспорно е доказано установеното нарушение – управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта  над 0,5 промила. Неоснователен е  доводът на касатора, че не е доказано, че е употребил алкохол, тъй като това обстоятелство е установено при тест с техническо средство, което е преминало съответна проверка.

            Неоснователен е доводът на касатора, че е налице процесуално нарушение, тъй като в АУАН и НП има разминаване в посочените като нарушени норми. В АУАН е посочено, че с поведението си лицето е извършило нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, съгласно който на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества (редакция на нормата към датата на установяване на нарушението) и същата норма е посочена като нарушена и в НП, а санкцията за управление на МПС  с концентрация на алкохол в кръвта  над 0,5 на хиляда е предвидена в чл. 174, ал. 1 от ЗДвП.
            Неоснователен е доводът на касатора, че следва да бъде намалено наложеното наказание, тъй като установената концентрация на алкохол в кръвта е към горната граница от 1,2 на хиляда и правилно е наложено наказание в максимален размер. Не е налице и основание за намаляване на размера на наказанието поради прилагане на по-благоприятен закон, тъй като от 21.01.2017 година е изменена нормата на чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП , но при концентрация на алкохол в кръвта над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – наказанието е лишаване от право на управление за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв, а в случая лицето е управлявало автомобила с концентрация 1 на хиляда промила.

 Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН  и чл. 221, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

РЕШИ:

Оставя в сила решение № 207/09.03.2017 г., постановено по н.а.х.д.  № 149/2017 г. на Районен съд - гр. Плевен.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ 1.

 

                                                                                                      2.