ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1469

гр. Плевен,06.12.2017 г.

 

Административен съд – Плевен, шести състав в закрито заседание на шести декември две хиляди и седемнадесета година в състав

                                                           

Съдия - докладчик: Снежина Иванова

 

като разгледа докладваното от съдия - докладчика адм. д. № 1070 по описа за 2017 година на Административен съд –  Плевен, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

С определение №8337/01.12.2017 година АССГ, Второ отделение , 25-ти състав е изпратил образуваното по жалба на Р.Й.Р.,*** срещу заповед № 3286з-1890/29.05.2017 година на директора на Главна дирекция „Национална полиция“ гр. София , с която се отказва снемането на полицейска регистрация № 2543/19.02.2008 година дело по подсъдност на Административен съд Плевен. Приема, се че тъй като има зонално жандармерийско управление –Плевен, то следва АС Плевен по см. на чл. 133, ал. 1 от АПК да разгледа делото.

Административен съд-Плевен, като се запозна с жалбата и съобрази закона, намира, че административното дело не му е подсъдно по следните съображения:

Според разпоредбата на  чл. 40, ал.1 ЗМВР в главните дирекции могат да се създават дирекции, териториални звена, отдели, сектори и други звена от по-нисък ранг. Съгласно ал.2 на същата норма териториалните звена се ръководят от съответния директор на главна дирекция т.е., става ясно, че основна характеристика на териториалните звена на главните дирекции е прякото им подчинение на съответния главен директор на главната дирекция. Хипотезата, свързана с посочената от АС - София град структура - Зонално жандармерийско управление не отговаря на това изискване, поради следното:

Нормата на чл. 5, ал.3 от Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи (Правилника) предвижда, че "в ГДНП се създава дирекция "Жандармерия". Съгласно ал.4 на същата разпоредба в дирекция "Жандармерия" в ГДНП може да се създават териториални звена, отдели, сектори и други звена от по-нисък ранг, които се ръководят от директора на дирекцията и не се включват в структурата на областните дирекции. Според ал.5 на същата разпоредба териториалните звена на дирекция "Жандармерия" в ГДНП са зоналните жандармерийски управления.

Съгласно чл. 29, ал.1, т.3 от същия правилник Зоналните жандармерийски управления на дирекция "Жандармерия" в ГДНП се ръководят от началници, които отговарят пред директора на дирекция "Жандармерия" в ГДНП за дейността на ръководените от тях зонални жандармерийски управления;

Според чл. 133, ал. 1 от АПК делата по оспорване на индивидуални административни актове се разглеждат от административния съд по седалището на териториалната структура на администрацията на органа, издал оспорения акт, в чийто район се намира постоянният или настоящият адрес или седалището на жалбоподателя. Когато администрацията на органа, издал оспорения акт, няма териториална структура, делата по ал. 1 се разглеждат от административния съд, в района на който е седалището на органа, издал оспорения индивидуален административен акт /чл. 133, ал. 2 АПК/.

Според § 1а от ДР на АПК "Териториална структура на администрацията" е създадено с нормативен акт териториално организационно звено на администрацията, независимо дали е обособено като юридическо лице, което подпомага административния орган при осъществяване на правомощията му.

При тази правна регламентация е видно от цитираните по-горе разпоредби на ЗМВР и на Правилника зоналните жандармерийски управления подпомагат работата на Дирекция Жандармерия и отговарят пряко и непосредствено пред директора на дирекция Жандармерия, като не са на пряко подчинение на Главния директор на ГД НП. Следователно същите представляват териториална структура на Дирекция "Жандармерия", (за която също е нормативно предвидена възможността да притежава териториални структури"), а не на Главна Дирекция Национална полиция.  Това обстоятелство се установява и от представената по делото Заповед № 8121з-497/04.05.2015 г. на Министъра на МВР, където предмет на разпореждане е определянето на райони на действие на тези зонални управления, като местни структури на една от дирекциите в ГД НП, но не и на цялата главна дирекция.  От друга страна, седалището на органа, издал оспорения в настоящото производство индивидуален административен акт, е в град София, поради което ще намери приложение хипотезата на чл. 133, ал.2 от АПК.

Предвид изложеното, настоящият състав на Административен съд-Плевен счита, че делото не му е подсъдно и следва да бъде повдигнат спор за подсъдност с Административен съд София-град.

         Водим от горното и на основание чл.135 ал.5 вр с чл.135 ал.3 от АПК, съдът

                                               ОПРЕДЕЛИ:

        

         Прекратява съдебното производството по адм.дело №1070/2017 г. по описа на Административен съд-Плевен.

         Повдига спор за подсъдност между Административен съд-Плевен и Административен съд София град относно съда, компетентен да разгледа жалба на Р.Й.Р.,*** срещу заповед № 3286з-1890/29.05.2017 година на директора на Главна дирекция „Национална полиция“ гр. София , с която се отказва снемането на полицейска регистрация № 2543/19.02.2008 година

Изпраща делото на ВАС за определяне на компетентния да разгледа спора административен съд.

Определението не подлежи на оспорване.

         Определението да се съобщи на страните.

 

 

СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: