Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е

 

  588/  06 Декември 2017г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На шести декември  2017г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 1066/ 2017г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по жалба на Ц.Д.И. ***, чрез адв. Ш. *** срещу Заповед № 623/24.11.2017г. на Зам. Кмета на Община Кнежа, с която на осн. чл. 12 ал.2 т.2 от Закона за събранията, митингите и манифестациите е забранено провеждането на митинг ( граждански протест) на 08.12.2017г. от 10:00ч. до 16:00ч. пред сградата на Община Кнежа по постъпило от жалбоподателя Уведомление с Вх. № 9400-858/24.11.2017г. в 9:22ч.

Жалбоподателят, чрез адв. Ш. *** оспорва заповедта като незаконосъобразна и иска отмяната й, поради нарушение на материалния закон. Посочва, че режимът за провеждане на мероприятието съгласно закона е уведомителен, а не разрешителен. В заповедта не са посочени обстоятелства, че митинга ще застраши обществения ред в населеното място, липсват такива обстоятелства и в заявлението. То е подадено от И. в качеството му на гражданин, а не на кмет на с. Лазарово, каквото гражданско право има. Претендира присъждане на направените деловодни разноски в размер на 510 лв. съгласно представен списък.

Ответникът – Кмета на Община Кнежа изразява становище за неоснователност на жалбата като счита, че заместник кметът е излязъл извън своята материална компетентност и моли съдът да върне административната преписка за произнасяне от кмета на община Кнежа по същество. Счита, че правомощието на кмета на общината да забрани провеждането на събрание, митинг или манифестация е регламентирано в условията на оперативна самостоятелност, даваща му право на преценка в хипотезата на чл. 12 ал.2 от ЗСММ.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 12 ал.4 от Закона за събранията, митингите и манифестациите.

Заповедта е връчена на 30.11.2017г. лично срещу подпис на заявителя. Срокът за обжалване е тридневен и изтича на 03.12.2017г. (неделя –неприсъствен ден). Жалбата е подадена на 04.12.2017г.(понеделник) в първия следващ присъствен ден, когато се счита, че изтича срокът съгласно правилото на чл. 60 ал.6 ГПК.  Следователно жалбата е депозирана в рамките на законния 3-дневен срок за съдебно обжалване и от активно легитимирана страна срещу подлежащ на оспорване индивидуален административен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Ц.Д.И. *** е подал уведомление до Кмета на Община Кнежа с Вх. № 9400-858/24.11.2017г., с което на осн. чл. 8 ал.1 от ЗСММ е уведомил кмета за това, че на 08.12.2017г. от 10:00ч. до 16:00ч. пред сградата на общината ще се проведе митинг (мирен граждански протест) с плакати и лозунги относно неизпълнения на решения на Общински съвет от страна на общинска администрация – Кнежа, отнасящи се до организиране и финансиране на мероприятия в с. Лазарово. Заявителят е посочил, че е организатор на мероприятието, посочил е отговорник за обществения ред – М. И. М..

С процесната Заповед № 623/24.11.2017г., подписана от Зам. Кмета на Община Кнежа на осн. чл. 12 ал.2 т.2 от Закона за събранията, митингите и манифестациите е забранено провеждането на митинга. Заповедта е подписана от Ц. М. – Зам. Кмет на Община Кнежа, съгласно Заповед № 655/16.11.2015г. на Кмета на Община Кнежа.

Мотиви за отказа са, че митингът не касае дейността на община Кнежа, а друг компетентен орган. Предвид, че заявителят е кмет на с. Лазарово  и предвид целта, посочена в уведомлението е счел, че няма основание митингът да се провежда. Сочи се, че дори и да бъде проведено такова събрание, то общинска администрация, в лицето на Кмета на общината не е компетентния орган, в чиито правомощия е разрешаването на поставените въпроси. Указано е на организатора да се запознае с нормативната уредба, в която е предвиден случай на неизпълнение на решение на общински съвет, като сочи, че целите, посочени в уведомлението не биха могли да се постигнат чрез ЗСММ. Затова е счел, че несъмнено съществува действителна и достатъчно сериозна заплаха, засягаща основните интереси на обществото и непосредствен риск от нарушаване на обществения ред.

В чл. 43 ал.1 от Конституцията на Република България е конституционно закрепено правото на гражданите да се събират мирно на събрания и манифестации. Редът за организирането и провеждането им се регламентира с отделен закон – Закона за събранията, митингите и манифестациите. Режимът за свободното упражняване на това гарантирано конституционно право, предвиден в закона е уведомителен, а не разрешителен.

Съгласно чл. 8. ал.1 от ЗСММ за свикване на събрание или на митинг на открито организаторите най-малко 48 часа преди началото му писмено уведомяват кмета на общината, на чиято територия ще се проведе, като посочват организатора, целта, мястото и времето на събранието или митинга.

Подаденото уведомление до кмета на общината отговаря на законовите изисквания като съдържа посочената в чл. 8 ал.1 от ЗСММ информация.

Законът не предвижда издаването на изричен акт – разрешение от кмета на общината за провеждане на събранието или митинга. За провеждането му е достатъчно подаването на уведомлението.

В чл. 12 ал.1 ЗСММ съществува единствено възможност кметът на общината да предложи промяна на времето и мястото на събитието или митинга, когато то създава условия за нарушаване на обществения ред или безопасността на движението.

В чл. 12 ал.2 ЗСММ са изброени лимитативно и изчерпателно случаите в четири точки, в които с оглед на обществения интерес по изключение кметът на общината има право да забрани провеждането на събранието, митинга или манифестацията. Забраната се налага с мотивиран писмен акт в срок от 24 часа от уведомяването.

Ако кметът в този срок не намери основания за забраната му в някоя от хипотезите на чл. 12 ал.2 ЗСММ, планираното мероприятие се провежда.

Процесната заповед е издадена на същата дата, на която е подадено уведомлението и следователно в рамките на определената от закона времева компетентност на кмета на общината и съобразно неговата териториална компетентност.

Подписана е от заместник-кмета на Община Кнежа на основание Заповед № 655/16.11.2015г. на Кмета на Община Кнежа, с която на съгласно чл. 39 ал.2 от ЗМСМА е възложено да замества кмета при отсъствието му от общината, както и да изпълнява правомощията на кмета в изрично определени в други закони случаи. Видно от писменото становище на ответника – Кмета на Община Кнежа на 24.11.2017г. (петък) е отсъствал за определен период от време от сградата на общинска администрация и тъй като срокът за произнасяне по заявлението е много кратък – 24 часа и изтича в събота – неработен ден, заместник кмета на общината е подписал процесната заповед, в качеството му на заместник на кмета съгласно посочената Заповед № 655/16.11.2015г.

ЗСММ определя кмета на общината като материално компетентен орган, до когото се подава уведомлението, същият е компетентен и да издаде акт за промяна на мястото и времето на провеждане на митинга, събранието, както и да забрани провеждането му в изключителните случаи, лимитативно изброени в чл. 12 ал.2 ЗСММ. Законът не предвижда възможност за делегиране на правомощия на друго длъжностно лице. Но в процесния случай заповедта е подписана от заместник-кмета на общината, който по силата на длъжността си има право да го замества при отсъствие и това му е възложено с изрична заповед на осн. чл. 39 ал.2 от ЗМСМА. Ответникът признава, че е отсъствал от сградата на общинска администрация за определен период от време на 24.11.2017г., поради което съдът приема, че заповедта е подписана от заместник кмета на общината, но от името на кмета при условията на заместване по време на отсъствието му, което е допустимо съобразно чл. 39 ал.2 от ЗМСМА, а не при условията на делегиране на правомощия. В този смисъл заповедта е издадена от компетентен орган и в рамките на предоставените му правомощия.

Заповедта е издадена с правно основание чл. 12 ал.2 т.2 от ЗСММ, според който Кметът на общината може да забрани провеждането на събранието, митинга или манифестацията, когато има несъмнени данни, че застрашават обществения ред в съответното населено място. Чл. 12 ал.3 съдържа изричното изискване забраната да се налага с мотивиран писмен акт в срок от 24 часа от уведомлението.

За да забрани провеждането на събранието, митинга, кметът на общината следва да разполага с несъмнени данни, че проявата застрашава обществения ред в съответното населено място и задължително следва да изложи тези факти и обстоятелства, които трябва да са сигурни и достоверни и да мотивират извод, че провеждането на митинга застрашава обществения ред в съответното населено място.

В заповедта липсват каквито и да било конкретни факти и обстоятелства, въз основа на които може да се направи извод, че с провеждането на митинга се застрашава обществения ред в населеното място, с оглед на което и не може да се приеме, че са налице предпоставките по чл. 12 ал.2 т.2 от ЗСММ за забрана на митинга. А изложените съображения са неясни, неконкретни, общи и изцяло неотносими към посоченото правно основание. В този смисъл заповедта не е мотивирана, което е в нарушение на императивното изискване на чл.12 ал.3 ЗСММ за форма на акта. Не може да се направи такъв извод и от съдържанието на самото заявление, тъй като в него не се съдържат застрашаващи обществената сигурност факти и обстоятелства с оглед мястото, времето, материалите и целта на митинга (мирен граждански протест). Не са налице такива и с оглед личността на организатора на митинга. В заповедта се сочи, че същият е кмет на с. Лазарово , целта на протеста е свързана с решения, касаещи организиране и финансиране на мероприятия в с. Лазарово. Независимо от другите законови възможности за оспорване на тези решения и  за въздействието върху тяхното изпълнение от общинската администрация или друг орган по реда на ЗМСМА, всеки гражданин, независимо от длъжността, която заема, има право в гражданско качество да организира митинг, протест и да участва в такъв, за да изрази отношението си по важни за него и обществото въпроси от политически, икономически, социален или друг характер, неизчерпателно изброени в закона. Съгласно чл. 2 от ЗСММ събрания, митинги и манифестации могат да се организират и провеждат от граждани, от сдружения, от политически и други обществени организации. Като според     чл. 3 от същия закон на събранията, митингите и манифестациите гражданите изразяват мнения, възгледи и становища по въпроси от политически, икономически, социален, културен или друг характер чрез слово, плакати, макети и по друг подходящ начин. Според чл. 5 и чл. 7ал.1 ЗСММ събрание и митинг може да се провежда по всяко време на денонощието, освен в часовете от 22ч. до 6ч.,  на открито или закрито. В случая с провеждането на митинга/протеста пред сградата на общината за времето от 10:00ч. до 16:00ч. не се нарушават и поставените ограничения относно времето и мястото на провеждането му. Неотносимо е дали целта на митинга касае дейността на Община Кнежа или дейността на общински съвет или друг орган и дали е в правомощията на кмета на общината да разреши поставените от гражданите въпроси.

Същественото в случая е, че в заповедта е посочено единствено правното основание на чл. 12 ал.2 т.2 от ЗСММ - когато има несъмнени данни, че се застрашават обществения ред в съответното населено място, която е възпроизведена и текстово в съдържанието на заповедта. Но категорично липсва изложение на каквито и да било факти и обстоятелства, които да мотивират този извод и следователно не са посочени фактическите основания, които да обосноват забрана на митинга в хипотезата на чл. 12 ал.2 т.2 ЗСММ, сочена в заповедта.

Ето защо с оспорената заповед недопустимо се ограничава конституционно закрепеното право на гражданите на протест, в нарушение на реда и условията в ЗСММ, гарантиращи това право, поради което заповедта е издадена в нарушение на материалния закон и целта му и следва да се отмени като незаконосъобразна.

         При този изход на делото на осн. чл. 143 ал.1 от АПК в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените разноски в размер на 510 лв., от които 10 лв. – държавна такса, 500 лв. – адвокатски хонорар.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 1 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Заповед № 623/24.11.2017г. на Зам. Кмета на Община Кнежа, с която на осн. чл. 12 ал.2 т.2 от Закона за събранията, митингите и манифестациите е забранено провеждането на митинг ( граждански протест) на 08.12.2017г. от 10:00ч. до 16:00ч. пред сградата на Община Кнежа по постъпило Уведомление с Вх. № 9400-858/24.11.2017г. в 9:22ч. от Ц.Д.И. *** да заплати на Ц.Д.И. *** направените деловодни разноски в размер на 510 лв., от които 10 лв. – държавна такса, 500 лв. – адвокатски хонорар.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно на страните по факс, имейл, чрез лично връчване или по друг подходящ начин. 

 

С Ъ Д И Я: