О      П      Р       Е       Д       Е       Л       Е       Н      И      Е

 

№ 1247

гр. Плевен, 09.12.2016г.

 

Административен съд – Плевен, ІІІ-ти състав, в закрито съдебно заседание  на девети декември 2016г. в състав - 

Председател: съдия Елка Братоева

Като разгледа докладваното от съдия Братоева адм.д. № 967/2016г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпила е жалба Вх. № 4024/08.12.2016г. от И.П.Х. ***, чрез адв. Т. М. *** срещу Заповед № РД-12-602/23.11.2016г. на Зам. Кмета по Териториално Развитие на Община Плевен, с която на осн. чл. 223 ал.1 т.8 вр. чл. 225 ал.2 т.2 от Закона за устройство на територията е наредено на И. П. Х. да премахне изпълнения от него незаконен строеж „Гараж” в УПИ VІ-231, кв.50 по плана на с. Радишево. Едновременно с жалбата Х. е поискал на осн. чл. 166 от АПК спиране на предварителното изпълнение на заповедта до приключване на спора.

С Разпореждане № 3909/08.12.2016г. Председателят на АС – Плевен е разпоредил да се образува административно дело по искането за спиране на изпълнанието на акта, а препис от жалбата да се изпрати на административния орган за администриране и комплектоване в 5 дневен срок.

Предмет на настоящото дело е само искането за спиране на изпълнението на акта. Производството е по чл. 166 от АПК.

Аргументите на жалбоподателя са, че е възрастен – на 79 години, със сериозни здравословни проблеми, не разполага нито с допълнителни финансови средства, нито с физическата възможност да реализира премахването на процесния гараж, както и да извози строителните отпадъци, така както е посочено в т.2 от заповедта. Зависим е от помощта на свои близки, които към настоящия момент не биха могли да му окажат бърза и своевременна помощ. Тъй като самият той не би могъл да осъществи премахването и извозването, то при неизпълнение в дадения 10 дневен срок ще бъде глобен с глоба в размер от 1000 до 5000 лв., което ще създаде за него и семейството му трудно поправими финансови вреди, както и до притеснения, което ще доведе до влошаване на здравословното му състояние предвид възрастта му.

По делото няма данни за датата на връчване на заповедта, но същата е издадена на 23.11.2016г., а жалбата е подадена по пощата на 07.12.2016г., видно от пощенското клеймо и следователно правото на жалба е упражнено в законния 14-дневен срок. Искането за спиране на допуснатото по силата на закон или с разпореждане на органа предварително изпълнение на оспорения акт може да бъде направено от жалбоподателя при всяко положение на делото.

В т.2 от оспорената заповед е определен 10-дневен срок за доброволно изпълнение на заповедта, след влизането й в сила, в който срок извършителят на незаконния строеж да го премахне и да извози строителните отпадъци.

А в т.3 е предвидено, че при липса на доброволно изпълнение в срока, ще се извърши принудително премахване на незаконния строеж по реда на чл. 225а ал.3 от ЗУТ и Наредба № 28/2013г. за принудително изпълнение на заповеди и премахване на незаконни строежи или части от тях от община Плевен. Посочено е също, че въз основа на влязла в сила заповед за премахване на строежа и протокол за извършените разходи по премахването се издава заповед за незабавно изпълнение по реда на чл. 418 от ГПК. Указано е, че при неизпълнение на заповедта наказанието е „глоба” в размер от 1000 лв. до 5000 лв.

Съгласно чл. 166 ал.1 от АПК жалбата спира изпълнението на заповедта. По аргумент и от разпоредбата на чл. 217 от ЗУТ, процесната заповед не подлежи на предварително изпълнение по силата на специалния закон, защото не е сред изброените в него. Не е допуснато предварително изпълнение на заповедта и по реда на чл. 60 от АПК, тъй като липсва изрично разпореждане на административния орган в този смисъл.

Всички действия, указани в заповедта ще бъдат предприети след влизането й в сила, защото подадената жалба спира изпълнението й. Действията ще бъдат предприети след стабилизиране на акта, т.е. при подадена жалба това ще стане едва с влизане в сила на съдебното решение, постановено по спора, ако жалбата срещу заповедта бъде отхвърлена. Предписаните действия в заповедта са действия по принудително изпълнение, които ще бъдат предприети след влизането й в сила, както и след изтичането на 14-дневния срок за доброволно изпълнение от влизане в сила на заповедта, ако незаконният строеж не бъде премахнат доброволно от извършителя. Това са действия по принудително изпълнение на заповедта, а не по предварително изпълнение, защото те ще бъдат предприети след влизане в сила на заповедта, а не предварително. Подадената жалба автоматично по силата на закона спира изпълнението на заповедта до постановяване на съдебното решение.

Следователно не са налице предпоставките на чл. 166 ал.2 и ал.4 от АПК за разглеждане на искането за спиране на предварителното изпълнение на заповедта. Такова не е допуснато нито по силата на закона, нито от административния орган по реда на чл. 60 от АПК.

Искането е недопустимо, поради липса на предмет и затова следва да се остави без разглеждане.

Водим от горното съдът

 

 

О      П      Р       Е       Д       Е       Л       И :

        

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането за спиране на предварително изпълнение на Заповед № РД-12-602/23.11.2016г. на Зам. Кмета по Териториално Развитие на Община Плевен, с която на осн. чл. 223 ал.1 т.8 вр. чл. 225 ал.2 т.2 от Закона за устройство на територията е наредено на И. П. Х. да премахне изпълнения от него незаконен строеж „Гараж” в УПИ VІ-231, кв.50 по плана на с. Радишево.

ПРЕКРАТЯВА производството по АД № 967/2016г. по описа на Административен съд – Плевен.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховен Административен съд чрез Административен съд – Плевен в 7-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от определението незабавно да се изпрати на страните.

 

 

 

                                                        С  Ъ  Д  И  Я :