Р   Е  Ш   Е   Н   И    Е

 

579 / 30 Декември 2016 г.

гр. Плевен

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

           АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД- гр. Плевен, първи   касационен  състав, в публично заседание на шестнадесети декември, две хиляди и шестнадесета година, в състав:

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ ДАНЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ: ЕЛКА БРАТОЕВА

                                                                КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

        Секретар: М.К.

        Прокурор: ИВАН ШАРКОВ

        Като разгледа докладваното от съдия  Юлия Данева  касационно административно дело № 951  по описа за 2016 година, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

         С решение №95/06.10.2016г., постановено по НАХД № 71/2016г. Районният съд-Червен бряг е  потвърдил  Наказателно постановление №1285/13 от 10.10.2013 г. на   Началник сектор ПП към ОДМВР-Плевен, с което на Н.  Л.Б. ***, на осн. чл. 53 от ЗАНН, чл. 313,ал. 1, т. 1 от Кодекс за застраховането/КЗ/ е наложено административно наказание- глоба в размер на 400 лв.  за нарушение по чл.313,ал. 1, пр.2 от КЗ за това, че на 29.09.2013 г. ,около 02,15ч. в гр. Койнаре, по ул. „Девети септември” и кръстовище с ул. „С.Румянцев” управлява л.а.ХОНДА СИВИК с рег. № СА *** СМ, за чието притежаване и използване няма сключен договор застраховка ”Гражданска отговорност”, валидна към момента на проверката.

         Така постановеното решение е обжалвано  с касационна жалба от Н.Б.  с доводи за   неговата незаконосъобразност поради изтекла давност.  Моли да  бъде отменено.

        Ответникът не изразява становище по жалбата.

        Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение, че решението е правилно и законосъобразно  и следва да бъде потвърдено.

        Административен съд- Плевен, като взе пред вид събраните доказателства,  становищата на страните  и изискванията на закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

           Жалбата е подадена в законоустановения срок и е процесуално допустима.

            Разгледана по същество   е неоснователна.

            За да потвърди наказателното постановление  решаващият съд обосновано е  приел , че изложените в АУАН  фактически констатации  се подкрепят изцяло от събраните по делото писмени и гласни доказателства, Този извод е направил след обстойния им анализ и  с подробно изложени мотиви  е приел за безспорно от фактическа страна, че жалбоподателят  е управлявал  автомобила на  посочените в НП дата и място без да  има сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност  на автомобилистите” за  автомобила.  Настоящият съд споделя изцяло  изводите на решаващия и намира, че  съдебният му акт се основава на правилна преценка на данните по делото. При изготвянето му са взети предвид релевантните за спора обстоятелства и факти и изразените от страните становища по тях. При правилно установени факти, решаващият съд е направил законосъобразен извод за извършено от  касатора административно нарушение  по чл. 315 от отменения КЗ/ действал към момента на издаване на  НП/, като е изложил  изчерпателни мотиви за  законосъобразността  на последното предвид  законодателната уредба по действащия  понастоящем нов Кодекс на застраховането, отменящ стария, считано от 01.01.2016 г. Анализът на санкционните норми  на новия КЗ и съпоставянето им с  разпоредбата на  чл. 315 от отменения КЗ изцяло се споделят от настоящия съд. Правилен е изводът на съда, че предвидената по новия КЗ санкция за  лице, което не е собственик, но управлява МПС, за което няма сключен  действащ договор ”Гражданска отговорност” е идентична с предвидената по  чл. 315 от отменения КЗ   минимална санкция за същото нарушение, от което следва извод, че не е налице по-благоприятен закон, който да мотивира различно от постановеното решение.

         Касаторът оспорва решението на Районния съд единствено  във връзка с  приложението на института на погасителна давност, като конкретизира в жалбата си, че основание  за същата е чл. 82, ал. 1 от ЗАНН и „прилежащите му подточки”. Наведените като касационни основания оплаквания са били направени и пред решаващия съд, и последният се е произнесъл по тях с изчерпателни и подробни мотиви, като е анализирал   института на погасителната давност за изпълнение на  влезлите в сила наказателни постановления по  чл. 82 , ал. 1 от ЗАНН,  както и абсолютната давност  по чл. 82, ал. 3 от ЗАНН в светлината на Тълкувателно постановление № 1/27.02.2014 г. на ОСС от НК на ВКС и ОСС от ІІ колегия на ВАС. Настоящият съд споделя изцяло  приложимостта на  института на абсолютната давност по чл. 81, ал. 3 от НК в административно-наказателното производство по силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН. В административно-наказателното производство чл. 81,ал. 3 следва да се разглежда във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК.   Съгласно последния / в редакцията  ДВ, бр. 26 от 06.04.2010 г./, наказателното преследване се изключва по давност когато то не е възбудено в продължение на три години. В чл. 81,ал. 3 е въведена абсолютна погасителна давност, а именно: независимо от спиране или прекъсване на давността, наказателното преследване се изключва ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член, т.е. за административните нарушения, извършени  при действие на новата редакция на чл. 80,ал. 1, т. 5 от НК,  срокът на абсолютната погасителна давност е четири години и половина. В разглеждания случай е установено по безспорен начин, че нарушението е извършено на 29.09.2013 г. , от която дата е започнал да тече  срокът на абсолютната  погасителна давност, и би изтекъл на 29.03.2018 г.   Давностният срок не е бил изтекъл към момента на приключване на устните  състезания пред Районния съд, не е изтекъл и към настоящия момент.   Що се отнася до  наведеното в касационната жалба основание –чл. 82, ал. 1 от ЗАНН,  правилно Районният съд е  приел, че  нормата е неприложима, тъй като  същата регламентира  т.нар. изпълнителска давност, която започва да тече от датата на влизане в сила на наказателното постановление. В разглеждания случай НП не е влязло в сила и нормата не може да бъде приложена.

           По така изложените съображения, съдът намира, че , като е потвърдил наказателното постановление, Районният съд е постановил правилно и законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила.

           Водим от горното съдът

                                                    Р Е Ш И :

            ОСТАВЯ В СИЛА решение №95/06.10.2016г., постановено по НАХД № 71/2016г. на Районния съд-Червен бряг.            

            Решението не подлежи на обжалване.

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

                                            ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 2.