ОПРЕДЕЛЕНИЕ

1288

 гр.Плевен, 19.12.2016 г.

 

          Административен съд - гр. Плевен, Втори състав,  в открито заседание на тринадесети декември,  две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ ДАНЕВА

         СЕКРЕТАР: Д.Д.

          Като изслуша докладваното от съдия Юлия Данева  административно дело № 861 по описа на съда за 2016год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ вр. чл.40 от Закона за достъп до обществена информация /ЗДОИ/.

         Образувано е по жалбата на В.Н.М. ***  против МЪЛЧАЛИВ ОТКАЗ  по заявления с вх. № 1664 и вх. № 1665- всички от 19.09.2016 г.  на Директора на ОУ”Хр. Ботев” с. Глава, обл. Плевен с изх. № 1181/30.09.2016 г.

           Жалбоподателят твърди, че с горепосочените заявления е поискал  от Директора на ОУ”Хр. Ботев” с. Глава достъп до обществена информация, създавана и съхранявана от училището  по повод на неговата дейност.  Твърди, че до момента не е получил решение  по своите две заявления, което обосновава правния му интерес  да обжалва  мълчалив  отказ от предоставяне на исканата информация.  По-нататък в жалбата си прави теоретичен анализ на нормите на ЗДОИ. Във връзка с изложеното моли да бъде отменен мълчаливия отказ като незаконосъобразен с  материалния и процесуалния закон и преписката да бъде върната на  органа за произнасяне. Прави искане за присъждане на разноски.

          Ответникът, в подадено писмено становище чрез процесуалния си представител адв.  А.Д. ***, и по същество, чрез същия адвокат оспорва жалбата.  Счита, на първо място, че същата е недопустима като просрочена. На второ място счита същата недопустима поради липса на предмет, тъй като   на 04.10.2016 г. е изпратил по пощата  копия от съответните документи, съдържащи исканата информация.  Счита, че не е налице мълчалив отказ, тъй като   информацията, поискана с двете заявления е предоставена на заявителя. Анализира  целите, които, според него преследва жалбоподателят с  многобройните  си  заявления – а именно- повод за поредно дело срещу училището.  В случая, тъй като информацията е предоставена, не е налице „ мълчалив отказ от предоставяне на достъп до обществена информация”, липсва предмет на обжалване и жалбата е недопустима.  По същество  навежда довод за липса на правен интерес  за водене на  производството.  Моли  да бъде  оставена без разглеждане жалбата като недопустима, алтернативно- да бъде отхвърлена, с присъждане на разноски по представен списък.  

         Съдът, след като съобрази  изразените от страните становища и изискванията на закона, намира за установено следното :

         Съгласно чл. 149, ал. 2 от АПК мълчаливият отказ  може да се оспорва  в едномесечен срок от изтичане на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе. Срокът за произнасяне на административния орган по искания за достъп  до обществена информация е 14-дневен от регистриране на искането. При подадени на 19.09.2016 г. заявления за достъп, административният орган следва да се произнесе до 03.10.2016 г. Едномесечният срок за обжалване на мълчалив отказ / ако е  налице такъв/ е започнал да тече на 04.10.2016 г. и е изтекъл на 04.11.2016 г. Жалбата е подадена на 31.10.2016 г., в  предвидения от закона срок за обжалване на мълчалив отказ, поради което не е налице недопустимост на жалбата поради  подаване на същата след  законоустановения срок.

          Съгасно чл. 58, ал. 1 от АПК , непроизнасянето в срок по направено искане за издаване на индивидуален административен акт се определя като  мълчалив отказ да  се издаде актът. От  така  посочената правна норма следва извод, че за да е налице мълчалив отказ е необходимо кумулативното  наличие на две предпоставки: 1. Искане за издаване на  административен акт и 2. Непроизнасяне на  органа, към който е  отправено искането в законоустановения срок. От представените от жалбоподателя и от ответника по жалбата писмени доказателства се установява, че  със заявление  вх. № 1664/19.09.2016 г. и със заявление вх. № 1665 от същата дата  жалбоподателят е  отправил искания до ответника  Директор на ОУ”Х.Ботев” с. Глава обл. Плевен  за предоставяне на достъп до информация по реда на Закона за достъп до обществена информация, по конкретно поставени въпроси. С първото заявление е поискан отговор на въпроса : „Има ли  раздадена сума под формата на „Допълнително трудово възнаграждение” за началото на учебната година 2016/2017г. на учителите и на помощния персонал и по колко лева е раздадена на всеки един”. С второто заявление е поискан отговор на въпроса: ”Кой финансира ремонта на покрива на училището, за каква сума, кой е сключил договора  за ремонтни  дейности в училището по време на учебния процес”.

         С ПРИДРУЖИТЕЛНО ПИСМО изх. № 1181/30.09.2016г. ответникът е изпратил на   жалбоподателя  два документа. Първият документ е определен от органа като: „ Информация за ремонтната дейност на покрива”.  В същия  заявителят е уведомен  за  начина на финансиране  на ремонтните дейности, стойността  на ремонта и  органът, подписал договора за ремонта от страна на училището. Вторият, изпратен с придружителното писмо  документ е  Заповед № 15-559/12.09.2016 г. на Директора на ОУ”Хр. Ботев” с. Глава, обл. Плевен.  От съдържанието на същата  става ясно, че  е наредено да бъдат  изплатени на всички учители и служители в училището, които са в трудови правоотношения със същото към 07.09.2016 г. по 200 лв. еднократно във връзка с 15 септември- началото на учебната година.

           От така установеното от фактическа страна, съдът намира, че  е налице е произнасяне по искането за  предоставяне на информация, от което следва, че  не е налице хипотезата на мълчалив отказ. След като на 30.09.2016 г., в законоустановения 14-днедвен срок от постъпване на исканията органът се е произнесъл с акт, същият би могъл да бъде оспорван с оглед неговата незаконосъобразност на всички основания по чл.146 от АПК, но този акт не е и не може да бъде квалифициран като мълчалив отказ. Хипотетично / но не и в настоящия случай/ информацията може да е непълна, неточна, неясна, но произнасяне по искането  е налице.  Произнасянето по  искането, независимо от неговото съдържание изключва хипотезата  „ мълчалив отказ”. Самият жалбоподател, в титулната част на жалбата си  посочва , че обжалва „мълчалив отказ”, но сочи и  изх. номер на  писмото, с което са му изпратени  горните документи, т.е. не оспорва получаването на същите. Вярно е, че  при срок за произнасяне от административния орган до 03.10. 2016 г.  писмото с  исканата информация е изпратено на 04.10.2016 г., но този  факт не обуславя  извод за  наличие на мълчалив отказ. На първо място  поради факта, че  органът се е произнесъл на 30.09.2016г.-видно от изходящия номер на придружителното писмо, с което е изпратена информацията, прието от съда като доказателство и неоспорено от страната. От друга страна законът- чл. 28, ал. 1 от ЗДОИ поставя 14-дневният срок като срок  за разглеждане на    заявлението,вземане на решение по същото и уведомяване на  заявителя. Просрочването с един ден на уведомяването на заявителя за взетото в срок решение, с което е уважено искането за предоставяне на достъп до  информация  не обосновава извод за  постановен „мълчалив отказ”. Налице е произнасяне, и  това произнасяне е пълно и изчерпателно по поставените въпроси.  Още повече, че жалбата е  подадена  след получаване на  придружителното писмо, съдържащо описаните документи, при фактическа липса на какъвто и да било правен интерес, с оглед  съдържащата се в отговора информация. Хипотетично, ако органът  постанови изричен отказ, последвал мълчаливия, правният интерес за обжалване би бил налице. В случая обаче е последвало произнасяне  по заявените  въпроси , което  лишава  заявителя от правен интерес да обжалва „ мълчалив отказ”, тъй като такъв , подлежащ на оспорване  по реда на чл. 149, ал. 2 от АПК липсва.

         Съгласно чл. 159, т. 4 от АПК когато няма правен интерес от оспорването, жалбата се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, същото се прекратява. Жалбоподателят няма правен интерес да обжалва несъществуващ акт – мълчалив отказ. В случая е налице тази предпоставка, поради което жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а образуването дело-прекратено.

         При този изход на делото  своевременно направеното от ответника искане да присъждане на разноски е основателно и следва да бъде уважено  в размер на 300,00/триста /лв.-заплатено  възнаграждение за един адвокат.

         Мотивиран от гореизложеното и на осн. чл. 159, т. 4 от АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         Отменя определението от  13.12.2016г.  за приключване на съдебното дирене и даване ход на делото по същество

        ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалбата   на В.Н.М. ***  против МЪЛЧАЛИВ ОТКАЗ  по заявления с вх. № 1664 и вх. № 1665- всички от 19.09.2016 г.  на Директора на ОУ”Хр. Ботев” с. Глава, обл. Плевен с изх. № 1181/30.09.2016 г.

         ПРЕКРАТЯВА  производството по административно дело № 861/2016 г. на Административен съд-Плевен.

        ОСЪЖДА В.  Н.М. ***, ЕГН ********** да заплати на  ОУ”Христо Ботев” с. Глава, Плевенска обл. 300,00/триста/ лв. разноски по делото.

         Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в  7-мо дневен срок от съобщението.

         

        

                                                   АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: