Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

563 / 19 Декември 2016 г.

гр.Плевен.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД –гр.Плевен, втори състав, в публично  заседание на шести декември,  две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ ДАНЕВА

 

Секретар: Д.Д.            

          Като разгледа докладваното от съдия Данева административно дело № 812 по описа за 2016 год. на Административен съд-Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК във вр. чл. 10, ал. 1, т. 6 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане /ППЗСП/.

         Образувано е по жалба на И.Х.И. ***  ЗАПОВЕД № D-EN –DM/ 24937 /05.08.2016 г. на  Директора на Дирекция “Социално подпомагане”- Долна Митрополия /видно от уточняваща молба на л.52 от делото/, потвърдена с Решение № 15-РД06-0018/16.09.2016 г.  на Директора на РДСП- Плевен, с която заповед  e прекратена  отпуснатата на на жалбоподателя  месечна социална помощ за допълване на доходите, считано от 01.07.2016 г.  поради  ненавременно  уведомяване за  промяна в обстоятелствата, при които е отпусната  помощта .

          В жалбата си  И. твърди, че на 23.02.2016 г.  е продала имот от 7 ара  заедно със сестра си И. Х.,  или общо 1,4 дка за обща сума 907,00 лв, от които за нея 453,50 лв.  Твърди, че не е знаела, че  е била длъжна да уведоми  ДСП  за извършената сделка. Имотът, който е продала  е наследствен от   нейна прабаба, на свое име няма  имоти и не е излъгала при попълване на декларацията.  Твърди, че през 2011 г. също е имало сделка за 1400 лв., но до този момент  никой не е оспорил, а за   процесната сделка, която е на по-малка стойност   правото й на социална помощ се отнема.  Освен това, в решението  на АСП  се сочи името „Т.”, а тя се казва „И.”. Моли да бъде  отменена заповедта.  Твърди, че с прекратяването на социалната помощ   е обречена на смърт,  тъй като е диспасеризирана с ТЕЛК. По същество поддържа жалбата на изложените в нея основания.

         Ответникът – Директор на Дирекция „Социално подпомагане”-гр. Долна Митрополия  оспорва жалбата. Счита, че  в случая не се касае до преценка на социалния статус, а до изпълнение на законови разпоредби. Твърди, че жалбоподателката не е изпълнила задължението си, при промяна в обстоятелствата  да уведоми писмено  дирекцията. Събитието- продажба на имот е настъпило на 23.февруари, и е установено от социалната служба  по повод проверка по друга молба.  Жалбоподателката не е изпълнила задължението си по чл. 15 от ЗСП и  по чл. 32,ал. 4 от Правилника за прилагането му. Това автоматично  задължава социалната служба да приложи чл. 15, ал. 2 от ЗСП. Моли да се отхвърли жалбата.

Съдът,  като обсъди  събраните по делото доказателства във  връзка с доводите на страните и като извърши проверка на законосъобразността  на обжалваната заповед, намира за установено следното:

 Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес и е процесуално допустима. Оспорваната в настоящето производство заповед е била предмет на оспорване по административен ред пред по-горестоящия на  Директора  на Дирекция “Социално подпомагане” Д.Митрополия  орган-  Директора на РДСПІ Плевен, и е била потвърдена от последния. По аргумент от чл. 145, ал. 2, т. 2 от АПК, на оспорване пред съда подлежи  първоначалният административен акт, тъй като с акта на по-горестоящия административен орган  жалбата срещу първоначалния е била отхвърлена.

  По същество жалбата е неоснователна.

  От доказателствата по делото съдът приема за установено  следното от фактическа страна:

  Със Заповед № Кр 69/29.01.2016 г. на Директора на Дирекция  И.Х.И. е отпусната  месечна социална помощ  по чл. 9 от ЗСП в размер на 42,90 лв., считано от 01.01.2016 г. Така постановената заповед е издадена на основание подадена от И. молба-декларация  № Кр 69/21.01.2016 г., извършена социална анкета  от съответните органи и  изготвен социален доклад, в резултат на което органът е преценил, че искането   за отпускане на социална помощ е било основателно и го е уважил. По повод подадена  на 16.05.2016 г. молба-декларация от жалбоподателката за  отпускане на целева помощ за отопление, е била извършена служебна проверка в Агенцията по вписванията, от която се е установило, че  на 23.02.2016 г.  И. е  извършила продажба на съсобствен поземлен имот с площ от 11,249 дка , находящ се в землището на с. Крушовица, Плевенска обл.- обстоятелство, което не се оспорва от жалбоподателката, която в жалбата си сочи, че  е извършила тази сделка , тъй като е имала нужда от средствата.

  Поради настъпилите  обстоятелства, ответникът е издал оспорената заповед, с която е прекратил  отпуснатата месечна социална помощ. Мотивирал е заповедта си с  неизпълнение от страна на  лицето на  задължението  по чл. 15 от ЗСП- ненавременно уведомяване за промяна в обстоятелствата, при които е отпусната помощта. 

 Така постановената заповед е  била обжалвана по административен ред пред  Директора на Регионална дирекция”Социално подпомагане” гр. Плевен, който с  Решение №  15-РД06-0018/16.09.2016 г . я е потвърдил.

 Така установените факти мотивират следните правни изводи:

 Оспореният административен акт е издаден от компетентен орган-  Директор  на дирекция”Социално подпомагане” гр. Долна Митрополия, съобразно правомощията му по чл. 28 от ППЗСП, при спазване на административно-производствените правила, и съобразен с целта на закона.

  Съгласно разпоредбата на чл. 9, ал. 1 от ППЗСП право неа месечна помощ имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен диференциран минимален доход.  В чл.  10, ал. 1 от ППЗСП са изброени  допълнителни условия, при наличието на които се отпуска месечна помощ, сред които, съгл. т.6 е изискването  лицата и семействата им да не са прехвърляли  жилищен, вилен, селскостопански или горски имот и/или  идеални части  от тях срещу заплащане  през последните 5 години.

 Чл. 15, ал. 1 от ЗСП задължава лицата, на които е отпусната месечна социална помощ, да уведомяват писмено съответната дирекция ”Социално подпомагане” за настъпили промени в обстоятелствата по чл. 12,ал. 2, т. 1-7 от същия закон, сред които, под т. 2 фигурира имущественото състояние на лицето. Неизпълнението на това задължение  има за последица  лишаването на  лицето от социални помощи за срок от  една година/ чл. 15, ал. 2 от ЗСП/.

 Съпоставката на  така проследените правни норми с фактическата обстановка, съгласно която през м. февруари 2016 г. жалбоподателката е прехвърлила възмездно идеална част от недвижим поземлен имот                 / обстоятелство, което не се оспорва от нея/, налага извод за  издадена в съответствие с материалния закон  заповед за   прекратяване на социалната помощ за срок от една година. Основателно е  възражението на ответника, че в случая не се касае до преценка на социалния статус на лицето. Безспорно е, че  жалбоподателката  е в  здравословно и материално положение,  при което се нуждае от подпомагане. Отделно от това, същата прави възражения, че получената от продажбата на имота сума е в много нисък размер- 453,50 лв, а самата тя не е знаела, че следва да уведоми  социалната служба за извършената сделка. Всички тези обстоятелства обаче са ирелевантни при  преценката за законосъобразност на издадената заповед поради императивния  характер на  чл. 15, ал. 2 от ЗСП. Административният орган няма право на преценка относно  статуса на лицето, включително и по наведените от него основания, тъй като  законът  го задължава, при неизпълнение на задълженията по чл. 15, ал. 1, да приложи чл. 15, ал. 2 от ЗСП. 

От преценката на гореизложените фактически данни и  правни доводи следва, че  И.Х.И. основателно е била лишена от  месечна социална помощ  чрез прекратяване  на отпуснатата такава с оспорената заповед, която  правилно  е потвърдена с решението на по-горестоящия орган.

 Предвид изложеното, съдът счита, че оспорената ЗАПОВЕД № D-EN –DM/ 24937 /05.08.2016 г. на  Директора на Дирекция “Социално подпомагане”- Долна Митрополия е правилна и  законосъобразна, постановена  от компетентен административен орган в кръга на правомощията му, в предписаната от закона форма, в съответствие с материалния закон и неговата цел и при  спазване на процесуалните правила. При тези  данни и предвид обстоятелството,  че не са представени доказателства, които да водят до извод за  незаконосъобразност на постановения административен акт, жалбата  се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена

Мотивиран от горното съдът

                                   РЕШИ:

           ОТХВЪРЛЯ ЖАЛБАТА на И.Х.И. ***  ЗАПОВЕД № D-EN –DM/ 24937 /05.08.2016 г. на  Директора на Дирекция “Социално подпомагане”- Долна Митрополия, потвърдена с Решение № 15-РД06-0018/16.09.2016 г.  на Директора на РДСП- Плевен, с която заповед  на жалбоподателя  е отказана месечна социална помощ за допълване на доходите , считано от 01.07.2016 г.  поради  ненавременно  уведомяване за  промяна в обстоятелствата, при които е отпусната  помощта .

            Решението може да се обжалва пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от  съобщението за изготвянето му.

                                                                                                     

            

                          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: