О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

1081

 

гр. Плевен, 27.10.2016г.

            Административен съд- Плевен, ІІ състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и  седми октомври, две хиляди и шестнадесета година в състав :

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ  ДАНЕВА

           Сложи на разглеждане докладваното от съдия Данева административно дело № 796 по описа на съда за 2016г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази следното:

           Производството е по реда на чл. 145 от Административно процесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по жалба на В.Н.М. с вх. № 3195/30.09.2016 г. срещу Решение № 14/02.09.2016 г. на Директора на ОУ”Хр.Ботев” с. Глава.

           В съда е постъпило Заявление  с вх. № 3300/10.10.2016 г., подадено от В.Н.М., с което  жалбоподателят заявява, че  оттегля внесените от него в съда жалби, вкл. и тази с вх. № 3195/16.29ч. от 30.09.2016 г.

          С Молба вх. № 3343/12.10.2016 г. ОУ”Хр. Ботев” с. Глава, чрез адв. А.Д. *** е направило искане  жалбата да бъде оставена без разглеждане  поради недопустимост и делото да бъде прекратено. Моли да бъдат присъдени разноски в размер на 300 лв. за адвокатско възнаграждение. Прилага пълномощно, в което е отбелязано, че  договореният адвокатски хонорар в размер на 300 лв. е заплатен изцяло от упълномощителя. Пълномощното е подписано от адвоката и от Директора  на ОУ”Хр. Ботев” с. Глава.

         С Разпореждане № 3244/12.10.2016 г./л. 11/ съдът е  изпратил на жалбоподателя препис от  молбата, в която се съдържа искане за заплащане на разноски за  становище .

          С подадено писмено Становище вх. № 3490/18.10.2016г. жалбоподателят е  изложил довод, че жалбата му не е просрочена, допустима е, и : „ ако желае АС-Плевен може да я разгледа ”.

          Съгласно чл. 155,ал. 1 от АПК при всяко положение  на делото оспорващият може да оттегли оспорването или да се откаже от него изцяло или отчасти, а съгл. ал. 3 от същия  оттеглянето и отказът от оспорването извън съдебно заседание се прави с писмена молба.

            Съгласно чл. 159, т. 8 от АПК  образуваното съдебно производство се  прекратява когато оспорването  бъде оттеглено или бъде извършен отказ от него.

             Съдът намира, че с подаденото Заявление  с вх. № 3300/10.10.2016 г. жалбоподателят е оттеглил жалбата си при   изпълнени условия на чл. 155, ал. 1 и 3- заявителят  има процесуалното качество  оспорващ, а искането е направено с  писмена молба/заявление на л. 9/. Налице са предпоставките на чл. 159, т. 8 от АПК, поради което  жалбата следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да се прекрати.

          Съгласно чл. 143,ал. 4 от АПК, когато оспорващият оттегли жалбата, подателят на жалбата заплаща всички направени по делото разноски, включително минимално възнаграждение за един адвокат, определено по Наредбата по чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата, ако другата страна е  ползвала такъв.

         Съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 143,ал. 4 от АПК. Производството се прекратява поради оттегляне на жалбата, ответната страна е ползвала един адвокат, и е  направила разноски.  Относно размера на претендираните разноски,съдът намира, че  не са налице предпоставки  искането  да бъде уважено за такива в размер на 300 лв. В чл. 8  от Наредба № 1 за минималните  размери на адвокатските възнаграждения са  определени такива  за процесуално представителство в една инстанция, като това представителство се осъществява  при разглеждането на делата. В  настоящия случай делото се прекратява преди  внасянето му за разглеждане в открито съдебно заседание.  Ответната страна е  ползвала адвокат, който е изготвил молба  за прекратяване на производството поради недопустимост на жалбата. Съдът счита, че не е налице  процесуално представителство в обем, изискващ  заплащане на  адвокатско възнаграждение в някоя от хипотезите на чл. 8 от Наредбата. В самата наредба не е предвидено възнаграждение  за изготвяне на молба за прекратяване на делото, и каквато и да било друга молба по неговия ход. В такъв случай  възнаграждението се определя по аналогия, съгл. §1 от ДР на Наредбата. Следва да се приложи разпоредба, регламентираща минимално адвокатско възнаграждение за аналогична по вид, обем, правна и фактическа сложност адвокатска работа. В този ред на разсъждения, съдът намира, че изготвянето на молба за  прекратяване на делото по своята  фактическа и правна сложност, обем и  ангажираност на  адвоката  е  близко  с регламентираните в Наредбата  дейности по изготвяне  на жалби и сигнали  / чл. 6, т. 3/,  изготвяне на жалба без  процесуално представителство /чл. 18,ал. 1 от Наредбата/, в които случаи се  определя минимално адвокатско възнаграждение в размер на  50 лв. Ето защо следва  жалбоподателят да бъде осъден  да заплати разноски за ползвана адвокатска услуга в този размер.

             Водим от горното и на осн. чл. 159 т. 8 и чл. 143,ал. 4 от АПК  съдът 

                                     О П Р Е Д Е Л И :

             ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалбата на В.Н.М. с вх. № 3195/30.09.2016 г. срещу Решение № 14/02.09.2016 г. на Директора на ОУ”Хр.Ботев” с. Глава.

            ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по адм. д. № 796/2016г. по описа на  Административен съд-Плевен .

            ОСЪЖДА В.Н.М. ЕГН ********** ***  да заплати на ОУ” Хр. Ботев” с. Глава, Община Червен бряг, обл. Плевен 50,00/петдесет/ лв. разноски по делото.

             Определението подлежи на обжалване  с частна жалба пред Върховния административен съд  в седмодневен срок от съобщението до страните.

                 

                                   АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: