Р E Ш Е Н И Е

533

гр.Плевен, 29 Ноември 2016 год.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети ноември две хиляди и шестнадесета година в състав:                                                        Председател: Юлия Данева

                                                                       Членове:  Елка Братоева

                                                                                              Катя Арабаджиева

при секретаря Ц.Д. и с участието на прокурора Иван Шарков като разгледа докладваното от съдия Арабаджиева касационно административно-наказателно дело № 770 по описа за 2016 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

            С Решение № 81 от 15.08.2016 г. г., постановено по анд № 256/2016 г., Районен съд – Левски е потвърдил Наказателно постановление № 3/2016 г. от 27.05.2016 г. на Началника на РУ на МВР – Левски, с което на Е.А.М. ***, ЕГН **********, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185 от ЗОБВВПИ е наложена глоба 1500 лева за нарушение на чл.60 ал.1 т.3а, б.”д” от ЗОБВВПИ затова, че на 03.05.2016 г. в 13,30 часа в  гр.Левски, бул. „България” № 6, кафе аперитив „Джин Бийм”, използва неогнестрелно оръжие – газ сигнален пистолет марка „EKOL”, кал.9мм, № ЕV860740 на обществено място, като за неогнестрелното оръжие има издадено удостоверение за уведомление № 1877/12.01.2016 г. от РУ на МВР – Ловеч.

            Срещу постановеното решение е подадена касационна жалба от Е.А.М., който твърди, че не е извършил нарушение на чл.60 от ЗОБВВПИ.

В съдебно заседание касаторът се явява лично и поддържа жалбата. Твърди, че оръжието е било празно, не е имал патрони. Сочи, че размерът на глобата е много висок и няма средства  да я заплати. Моли съда ад отмени оспореното решение и потвърденото с него НП.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба  се представлява от юрисконсулт Н. П., която оспорва жалбата, моли съда да остави в сила оспореното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура Плевен дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна и е допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна.

С оспореното решение съдът, като направил анализ на показанията на  разпитаните по делото свидетели и като взел предвид приобщените по делото писмени доказателства,  приел за установено, че на 03.05.2016 г. в 13,30 часа в  гр.Левски, бул. „България” № 6, кафе аперитив „Джин Бийм”, жалбоподателят използва неогнестрелно оръжие – газ сигнален пистолет марка „EKOL”, кал.9мм, № ЕV860740 на обществено място, като за неогнестрелното оръжие има издадено удостоверение за уведомление № 1877/12.01.2016 г. от РУ на МВР – Ловеч. За това деяние на жалбоподателя би съставен АУАН, в установения от закона тримесечен срок, връчен надлежно на М., а въз основа на АУАН било издадено оспореното НП. При съставяне на АУАН съдът не констатирал нарушения на правилата на ЗАНН.  Посочено е времето и мястото на извършване на деянието. Описано е и извършеното нарушение. Посочена е и нарушената правна норма  - чл. 60 , ал. 1 т.3аб. б от  ЗОБВВПИ.  Жалбоподателят е запознат с констатациите по АУАН и е подписал същия без възражения. 

Съдът възприел изложената в АУАН и НП фактическа обстановка, като направил извод, че с деянието си жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение, за което е ангажирана неговата отговорност чл.60 , ал.1, т.3а, б.”б” от  ЗОБВВПИ, с която се забранява употребата на неогнестрелни оръжия на обществени места.  От обективна страна  съдът приел, че АНО е употребил  термина „използвал”  неогнестрелно оръжие „газ сигнален пистолет” „ЕКОL” кал. 9 мм Д FV860740 на 03.05.2016 г. около 13.30 часа  в гр.Левски, кафе аперитив „Джим Биим” на обществено място, като за неогнестрелното оръжие има издадено удостоверение за уведомление  № 1877/ 12.01.2016 г. на РУ на МВР Ловеч. Съдът направил извод, че изпълнителното деяние е извършено чрез действие: извадил и  насочил законно притежаваното от него неогнестрелно оръжие към посетителите в заведението.  От субективна страна съдът приел, че  деянието си жалбоподателят  е осъществил виновно при форма на вината пряк умисъл, т.к. като лице, притежаващо законно неогнестрелно оръжие следва да знае, че закупеният пистолет се ползва с цел самоотбрана. За граждански цели – неогнестрелното оръжие може да се ползва само  за самоотбрана. От събраните по делото гласни и писмени доказателства съдът не  установил да е била налична такава фактическа обстановка, при която да е бил застрашен животът и / или имуществото на жалбоподателя, което той да брани с оръжието. Съдът се позовал на събраните доказателства, от които установил, че по времето и мястото, описани в НП жалбоподателят  е бил пиян и в това му състояние на алкохолно опиянение е бил с отслабени задръжки  и именно това му пияно  състояние  го е довело до състояние,  в което  той е нарушил  обществения ред и спокойствие, като е отправял обидни и нецензурни думи по адрес на посетителите в това заведение, което е обществено място и без какъвто и да е повод и причина е извадил носеното в него оръжие и го е насочил към посетителите, а след това и на органите на реда. При тези така събрани гласни доказателства, които се подкрепят и от писмените доказателства съдът направил извод, че  ситуация,  налагаща самоотбрана не е била налична  към онзи момент, в който  М. демонстративно е извадил  оръжието и го е насочил  към посетителите в заведението, а напротив- жалбоподателят е бил в нетрезво състояние „доста почерпен” и след консумирането на поръчаната  една бира  е бил вече пиян до степен, че е бил нарушен говорът му и в това му състояние, в което сам се е привел с употребата на алкохол е станал раздразнителен и заядлив. На тези основания съдът приел за съставомерно извършено вмененото на жалбоподателя деяние.

             При определяне размера на наказанието съдът  счел за правилна преценката на АНО и изложил мотиви, че наказващият орган е взел  предвид всички смекчаващи обстоятелства- че нарушението е за пръв път, други не са констатирани, семейното и материалното положение на жалбоподателя (че е безработен от 2002 година насетне) и отегчаващи вината обстоятелства (липса на критичност към извършеното, излишна показност и демонстрация на сила чрез изваждане на оръжието и насочването му към посетителите в заведението, парадно-демонстративно поведение на насилие и агресия и показност, че има оръжие и употребата му на публично и обществено място, в момент на страх в населението на страната, обществото и гражданите от непрекъснато ескалиращите  терористични актове с употребата на оръжие в световен мащаб,за което  се  излъчват кадри чрез средствата за масова информация, непрекъснато по всички световни и местни т.в. канали, липсата на каквато и да е била налична предпоставка, с която да е бил застрашен животът или имуществото на жалбоподателя, което той да брани, пияното му състояние, липсата на критичност към извършеното от него, арогантното му поведение . Съдът счел за правилна и обоснована на горните обстоятелства преценката на АНО да наложи глоба в размер около средата на посоченото в правната норма наказание.  Възраженията на жалбоподателя, че е социално слаб, че живее с пенсията на болният си и възрастен  баща, че майка му е починала преди 17 дни  съдът счел за негова защитна теза т.к. като лице, притежаващо законно неогнестрелно оръжие следва да знае, че закупеният пистолет се ползва с цел самоотбрана.

На тези основания съдът потвърдил изцяло оспореното НП.

Касационната инстанция намира, че и актосъставителят, и административно-наказващият орган са допуснали нарушения при съставянето на АУАН и издаване на НП, които не са били отчетени от решаващия състав на съда. Според словесно описаното нарушение, за което е ангажирана отговорността на М., на процесните дата и място М. е  използвал неогнестрелно оръжие – газ сигнален пистолет марка „EKOL”, кал.9мм, № ЕV860740 на обществено място, като за неогнестрелното оръжие има издадено удостоверение за уведомление № 1877/12.01.2016 г. от РУ на МВР – Ловеч. Така описаното деяние е квалифицирано като нарушение на чл.60, ал.1, т.3а, б.”д” от ЗОБВВПИ. В редакцията на посочената норма към датата на  осъществяване на деянието не съществува буква „д” на т.3а, последната съдържа само две предложения-букви „а” и „б”, поради което съдът приема, че е ангажирана отговорността на касатора въз основа на несъществуваща правна норма. С това на първо място е допуснато нарушение на чл.42, т.5 и чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, тъй като не са посочени коректно законовите разпоредби, които са нарушени, и това нарушение е от категорията на съществените, тъй като  е препятствало правото на защита на наказаното лице да организира адекватно защитата си. На второ място, като изпълнително деяние и в АУАН, и в НП е посочен терминът „използва”, като се има предвид  неогнестрелното оръжие . Коректната нарушена правна норма от закона, която не е посочена в санкционните актове, си служи с термина „употреба”, а не „използване”, като в закона не е дефинирано нито едно от двете понятия. Вярно е, че двете понятия са синоними, като значението им се свежда най-общо до  използване, употребяване, прилагане, поради което посочването в НП на понятието „използва”, макар и неточно от гледна точка  изискването на закона, не е грешно, и не води до различни асоциации относно изпълнителното деяние. По-същественото е обаче, че това понятие не е конкретизирано и доразвито за нуждите на административно-наказателното преследване. Има се предвид, че както в АУАН, така и в НП е следвало да се опишат конкретните действия, които изпълват предметното съдържание на изпълнителното деяние-дали жалбоподателят само е извадил притежаването от   него оръжие, дали го е насочил към определено/определени лице/лица, дали е произвел изстрел и т.н., за да може да се направи обоснована преценка в какво се изразява употребата на оръжието по смисъла на закона и съответно-съставлява ли то съставомерно действие, обосноваващо ангажиране на съответна отговорност. Нито в АУАН, нито в НП е  описано нито едно конкретно действие, от което да може да се направи извод как е било употребено, респ. използвано притежаваното от М. оръжие, като запълването на състава на нарушението чрез изясняване на конкретните обстоятелства във връзка с извършването му едва в съдебна  фаза на процеса чрез разпит на свидетели е недопустима, защото изначално  е било препятствано правото на М. да разбере конкретните обстоятелства във връзка с вмененото му нарушение , за да може адекватно да организира защитата си.

Допуснатите от АНО нарушения при процедиране на производството, неотчетени от решаващия съд са съществени , и на самостоятелно основание обосновават отмяна на оспореното решение и потвърденото с него НП.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 във връзка с чл.222, ал.1 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 81 от 15.08.2016 г. г., постановено по анд № 256/2016 г. на Районен съд – Левски и вместо него ПОСТАНОВИ:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 3/2016 г. от 27.05.2016 г. на Началника на РУ на МВР – Левски, с което на Е.А.М. ***, ЕГН **********, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185 от ЗОБВВПИ е наложена глоба 1500 лева за нарушение на чл.60 ал.1 т.3а, б.”д” от ЗОБВВПИ.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                                

                                                                                       

                                                                                        2.