Р E Ш Е Н И Е

500

гр.Плевен, 14 Ноември 2016 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на осми ноември, две хиляди и шестнадесета година, в състав:                                               

            Председател: Полина Богданова-Кучева

                                                                       Членове: Цветелина Кънева

                                                                                       Снежина Иванова

При секретаря Ц.Д. и с участието на прокурора Иван Шарков, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 746 по описа за 2016 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение №74 от 09.08.2016г., постановено по НАХД №238 по описа за 2016г., Районен съд Левски е потвърдил Наказателно постановление №3/28.04.2016г. на ВПД Началника на РУ-Левски към ОД на МВР-Плевен, с което на Д.Ц.Л. *** на основание чл.45 ал.3 и чл.46 ал.1 от Закона за закрила на детето е наложена глоба в размер на 400лева, за извършено нарушение на чл.8 ал.4 от ЗЗД.

Срещу решението е подадена касационна жалба от Д.Ц.Л., в която са наведени доводи за неправилност на съдебния акт. Счита се, че решението е постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила. За неправилни се считат изводите на съда по отношение извършената поправка в ЕГН на непълнолетното лице Ц. Й.. Сочи се, че ЕГН представлява индивидуализиращ белег за всяко физическо лице и неговото неправилно изписване води до липса на установяване на действителната фактическа обстановка, т.е. до разминаване между АУАН и НП, което от своя страна е нарушение, обуславящо отмяна на наказателното постановление. На следващо място за неправилен се счита извода, че не е налице неяснота за какво деяние е ангажирана отговорността на нарушителя. В тази връзка се сочи, че с разпоредбите на чл.8 ал.3 и чл.8 ал.4 от ЗЗД са въведени две алтернативни задължения на родителите на непълнолетните деца, а именно задължение на родител лично да придружава непълнолетното дете, респ. ако не може да стори това, да осигури пълнолетен дееспособен придружител. Счита се, че след като в АУАН е посочено едновременното нарушаване на тези две разпоредби, е препятствано правото на адекватна защита на лицето, с което е допуснато процесуално нарушение, водещо до отмяна на НП. Не на последно място се сочи, че Л. е присъствала лично в заведението, поради което не е необходимо да осигурява придружител на непълнолетното си дете, като се позовава на лично съставен друг АУАН №060672/03.04.2016г. за това, че не е представила документ за самоличност-лична карта в бар „Амнезия”. В заключение се моли за отмяна на решението и отмяна на обжалваното наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.

В съдебно заседание ответникът – РУ-Левски към ОД на МВР-Плевен не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на районния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт и е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, същата е основателна.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства районният съд е приел за установено от фактическа страна, че административно-наказателното производство е започнало със съставяне на АУАН №3/03.04.2016г. на Л. за това, че на 03.04.2016г. в 00:02ч.в с.Козар Белене, в кафе аперитив „Амнезия”, в качеството на родител на непълнолетната Ц. М. Й., ЕГН:**********, не е осигурила пълнолетно дееспособно лице за придружител на обществено място след 22:00часа, произтичаща от разпоредбите на чл.8 ал.3 и ал.4 от ЗЗД, с което е нарушила чл.8 ал.4 от ЗЗД. Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление. Съдът е приел още, че свидетелите Г. и Х. са категорични, че при извършената проверка в заведението непълнолетното момиче не е било с придружител, както и че майката не се е намирала в заведението по време на проверката.  Съдът е кредитирал с доверие показанията на свидетелите, като последователни и непротиворечиви.

При така установеното от към факти, съдът е извел правни изводи, че АУАН и НП са съставени от оправомощени за това лица. Счел е, че не е допуснато съществено нарушение с извършване на поправка в акта на изписаното ЕГН на непълнолетното дете. Счел е още, че задълженията по чл.8 ал.3 и чл.8 ал.4 от ЗЗД са отделни такива за родителите, които обаче са заместими между тях съществува връзка на евентуалност. Посочил е, че основното задължение на родителя е да придружи ненавършилото пълнолетие дете на обществено място  и ако изпълнението на това задължение е невъзможно, следва да осигури пълнолетен дееспособен придружител. От последното е достигнал до извод, че не е налице неяснота, нито невъзможност за нарушителя да разбере за какво деяние се ангажира отговорността му.  Посочил е, че по безспорен начин е доказано, че Л. не е придружила, нито е осигурила пълнолетно дееспособно лице за придружител на обществено място на непълнолетното си дете Ц. Й.. По отношение представен АУАН №863946 съдът е счел, че последният не променя възприетата от него фактическа обстановка и безспорно по време на проверката Л. не се е намирала в заведението, а е дошла в един по-късен момент.  В заключение е приел, че от обективна и субективна страна е осъществен състава на чл.8 ал.4 от ЗЗД и правилно е ангажирана административно-наказателната отговорност на Л., като наложената глоба съответства на тежестта на нарушението. При тези мотиви, съдът е потвърдил обжалваното наказателно постановление.

Касационната инстанция счита решението на районния съд за неправилно, постановено в противоречие с материалния закон и доказателствата по делото. Съображенията за това са следните:

На първо място следва да се посочи, че се възприемат изводите на районния съд по отношение липсата на допуснати съществени нарушения при съставяне на акта и издаване на НП. Извършената поправка в акта на втората цифра от ЕГН на непълнолетното дете не представлява съществено нарушение и не затруднява защита на наказаното лице. Л. е била наясно какво нарушение и се вменява, като е подписала АУАН без възражения. Такива не е подала и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН. Не е допуснато съществено нарушение и при определяне правната квалификация на нарушението. Същото е подведено като такова по чл.8 ал.4 от ЗЗД, което от своя страна съответства на обстоятелствената част от акта, че в качеството на родител на непълнолетната Ц. Й. не е осигурила пълнолетно дееспособно лице за придружител на обществено място след 22:00часа.

Настоящият касационен състав, обаче, намира, че от представените по делото доказателства не се установява по категоричен начин, че Л. е извършила нарушение на чл.8 ал.4 от ЗЗД, изразяващо се в това, че не е осигурила на 03.04.2016г. в 00:02часа дееспособно пълнолетно лице за придружител на непълнолетната си дъщеря след 22:00часа на обществено място-кафе аперитив „Амнезия” с.Козар Белене. Противно на приетото от районния съд, свидетелите (особено актосъставителя) не са категорични, че майката не е била в заведението при извършване на проверката. В тази връзка актосъставителят М. заявява „Доколкото си спомням нямаше родител в заведението. Мисля, че жената от тях дойде, не съм много сигурен, но не беше там в заведението……Не мога да си спомня дали детето каза нещо, че е пуснато от майка си или, че има придружител……….Беше отдавна, април месец. ….Точно какво е казано, кой е бил, ние бяхме 15-20човека полицаи, доста бяхме, цивилни, униформени.”. Св.Г. заявява, че лично не е проверявал момичето, както и че е свидетел по акта. Сочи, че проверката е била след 22:00часа. Твърди, че момичето е било без придружител, но не може да каже кой е извикал майката. Св.Х. заявява, че полицаите са проверявали посетителите в заведението. Твърди, че майката на непълнолетната е дошла след проверката и е била доста скандална и агресивна. Сочи, че сигурно последната е била в съседно заведение. Твърди още, че при съставяне на акта детето е било без придружител. Независимо от събраните гласни доказателства по делото е приложен АУАН №144/02.04.2016г. (фабр.№863946) съставен на Л. за нарушение на чл.6 от ЗБЛД изразяващо се в това, че на 02.04.2016г. около 23:30часа в с.Козар Белене в бар „Амнезия” при извършване на полицейска проверка, лицето не е представило документ за самоличност-лична карта. При анализа на свидетелските показания се налага извода, че последните не дават категоричен отговор на въпроса дали Л. е присъствала или не е присъствала  след 22:00часа на 02.04.2016г. при извършване на проверка в кафе-аператив „Амнезия”. Но от приложения АУАН №144/02.04.2016г.  се установява, че Л. е била в кафе-аператив „Амнезия” в с.Козар Белене в момента на проверката- след 22:00часа на 02.04.2016г., която проверка е продължила  и след 00:00часа на 03.04.2016г., когато в 00:02часа и е съставен акта за нарушение на чл.8 ал.4 от ЗЗД, въз основа на който е издадено обжалваното наказателно постановление.  Т.е. след като е присъствала лично на общественото място където е била непълнолетната и дъщеря Ц. Й. за Л., в качеството на родител, не е било налице задължението да осигури на непълнолетното си дете друго пълнолетно дееспособно лице за придружител.

Предвид изложеното по-горе, касационният състав счита, че не е доказано извършването на нарушение по чл.8 ал.4 от ЗЗД от страна на Л. и районният съд е достигнал до грешни фактически и правни изводи, поради което постановеното от него решение следва да бъде отменено, като бъде отменено и обжалваното наказателно постановление.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №74 от 09.08.2016г., постановено по НАХД №238 по описа за 2016г. на Районен съд Левски и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №3/28.04.2016г. на ВПД Началника на РУ-Левски към ОД на МВР-Плевен, с което на Д.Ц.Л. *** на основание чл.45 ал.3 и чл.46 ал.1 от Закона за закрила на детето е наложена глоба в размер на 400лева, за извършено нарушение на чл.8 ал.4 от Закона за закрила на детето.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                            

  

                   2.