ОПРЕДЕЛЕНИЕ

1108

гр.Плевен, 04.11.2016 год.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в закрито съдебно заседание на четвърти ноември  две хиляди и шестнадесета година в състав:                                          Председател: Юлия Данева

                                                      Членове: Елка Братоева

  Катя Арабаджиева

като разгледа докладваното от съдия Арабаджиева касационно административно-наказателно дело № 723 по описа на Административен съд - Плевен за 2016 год.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Делото е образувано по жалба от „Полихим-СС” ЕООД  с ЕИК 831233875 със седалище и адрес на управление гр.София 1408, район Триадица, ул „Дедеагач” №17, бл.12, ет.13, ап.45 и адрес за кореспонденция гр.София 1616, ул „Подграмада” №11, против действията на Административен съд-град Плевен и Районен съд-град Плевен.

            Сочи се в жалбата, че с Наказателно постановление №042/31.07.2015 год. на Министъра на околната среда и водите е наложена на дружеството имуществена  санкция в размер на 5 000 (пет хиляди) лева на основание чл.47, ал.1, б”а” и чл.53 от ЗАНН във връзка с чл.83 от ЗАНН, чл.156, ал.1 и §34 от ПЗР на ЗУО.  Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд – Плевен, който с решение  по нахд №2229/2015 год. е потвърдил оспореното НП, а решението на РС-Плевен, по подадена касационна жалба по реда на инстанционния контрол е оставено в сила с решение на Административен съд-Плевен по кад №59/2016 год. Твърди се в жалбата, че в хода на съдебните производства пред Районен съд-Плевен и Административен съд –Плевен са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и закона, налице са данни, че съдебните състави не са приложили правилно разпоредби на ЗУО и АПК. Излагат се подробни съображения в тази насока. В заключение се моли да бъде извършена проверка, при която, ако се установи, че има данни за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и на закона, да се възобнови производството на основание чл.83е, ал.6 от Закон за административните нарушения и наказания, както и да бъде разпоредено спиране изпълнение на решението на Административен съд-Плевен до произнасянето на съда.

             Жалбата е подадена едновременно до Върховен административен съд, Окръжен съд-град Плевен и Административен съд-град Плевен в сочената поредност. Т.е. сезирани са едновременно и трите посочени съдилища. На молителя е указано да посочи изрично кой е сезираният съд, който дружеството счита, че следва да разгледа и да се произнесе по жалбата му. В случай, че не поддържа жалбата си пред Административен съд –град Плевен, т.е. че не желае АС-Плевен да разгледа и да се произнесе по жалбата му, да посочи изрично това и да посочи иска ли прекратяване на съдебното производство пред Административен съд-Плевен и на кой от сезираните съдилища в този случай желае да се изпрати за разглеждане жалбата му. Защото не е допустимо едновременно три съдилища да се произнасят по едно и също искане.

            Постъпило е писмено становище от „Полихим-СС” ЕООД с вх.№3612/02.11.2016 год., в което се сочи, че дружеството поддържа подадената жалба и моли Административен съд Плевен да прецени дали подадената жалба е в компетентността на този съд, ако прецени, че е-да се произнесе, в противен случай да изпрати делото по подсъдност на надлежния съд.

Настоящият касационен състав на   Административен съд град Плевен, за да се произнесе по жалбата, съобрази следното:

С наказателно постановление № 042 от 31.07.2015 г. , издадено от Министър на околната среда и водите, въз основа на Акт № 042/2015 от 19.06.2015 г. за установяване на административно нарушение, на „Полихим-СС” ЕООД  с ЕИК 831233875 със седалище и адрес на управление гр.София 1408, район Триадица, ул „Дедеагач” №17, бл.12, ет.13, ап.45 , представлявано от С.И.С., е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 (пет хиляди) лева, на основание  чл.47, ал.1, б.”а” и чл.53 от ЗАННН във връзка с чл.83 от ЗАНН, чл.156, ал.1 и §34 от ПЗР на ЗУО, за нарушение  на чл.156, ал.1 във връзка с чл.120 от ЗУО затова, че дружеството не е представило в срок изискани от него писмени документи, с което не е изпълнило предписаното му с констативен протокол №УО-ИБ-27/29.04.2014 год. на РИОСВ-Плевен.

Наказателното постановление е обжалвано пред районен съд –Плевен, който се е произнесъл с Решение от 17.12.2015 год. по нахд №2229/2015 год.  , с което  е потвърдил НП. Това решение е било предмет на касационна проверка пред Административен съд –Плевен по канд №59/2016 год., който с решение №192/25.04.2016 год. е оставил в сила решението на РС-Плевен.

С подадената от „Полихим-СС” ЕООД  жалба, поставила началото на настоящото съдебно производство, се иска  възобновяване на производството по канд №59/2016 год. по описа на АС-Плевен, на основание чл.83е, ал.6 от ЗАНН.

Настоящият състав на съда намира, че посоченото от жалбоподателя  правно основание за възобновяване на производството е неотносимо. Разпоредбите на чл.83а и сл. от ЗАНН уреждат различни случаи, в които на юридическо лице, което се е обогатило или би се обогатило от престъпление, се налага имуществена санкция от съда, при наличието на посочени в закона условия. В случая с НП е наложена имуществена санкция по общия ред на чл.83, ал.1 ЗАНН, съгласно която разпоредба в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи

на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност. Съгласно разпоредбата на чл.83, ал.2 ЗАНН: “Санкцията по предходната алинея се налага по реда на този закон, доколкото в съответния нормативен акт не е предвиден друг ред.” Друг ред за налагане на санкции не е предвиден в Закона за управление на отпадъците, за нарушение на разпоредби от този закон . НП е могло да се обжалва по общия ред на ЗАНН, което е било сторено, като при влизане на НП в сила, административно наказателното производство подлежи на възобновяване само по реда на чл.70 ЗАНН, не и на посоченото от дружеството основание – чл.83е от ЗАНН.

От друга страна, съгласно чл. 70, ал. 1 ЗАНН решените от съда дела, образувани във връзка с обжалване на наказателни постановления, подлежат на възобновяване, когато е налице някое от визираните в б. "а" - "г" обстоятелства. Съгласно изричната разпоредба на  чл. 72, ал. 1 ЗАНН предложението за възобновяване се прави не от страната в съдебното производство, а от окръжния прокурор. Законодателят е предоставил само на окръжния прокурор правото да прецени дали да сезира съда с искане за възобновяване на съдебното производство или не. Това законодателно решение лишава страната в съдебното административно наказателно производство от право да сезира съда с искане за възобновяване. Дружеството  „Полихим-СС” ЕООД , ако счита, че по отношение на влязлото в сила съдебно решение по касационното административно-наказателно производство  са налице някои от предпоставките на чл. 70, ал. 1 ЗАНН,  е трябвало да сезира окръжния прокурор, който е компетентен да прецени да сезира ли или не съда с искане за възобновяване.

 В настоящото съдебно производство съдът счита, че искането за възобновяване е недопустимо, като подадено от ненадлежна страна.

Установената недопустимост на искането налага прекратяването на настоящото съдебно производство.

Предвид горното и на основание чл. 72, ал.1 от  ЗАНН искането следва да се остави без разглеждане, а образуваното касационно производство да се прекрати, поради което Административен съд – Плевен, първи  касационен състав

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането за възобновяване на административно наказателното производство (наречено жалба) от „Полихим-СС” ЕООД  с ЕИК 831233875 със седалище и адрес на управление гр.София 1408, район Триадица, ул „Дедеагач” №17, бл.12, ет.13, ап.45 и адрес за кореспонденция гр.София 1616, ул „Подграмада” №11 по влязло в сила наказателно постановление № 042 от 31.07.2015 г. , издадено от Министър на околната среда и водите.

ПРЕКРАТЯВА производството по канд  № 723 по описа на Административен съд – Плевен за 2016 г.

Определението може да се оспорва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  

 

 

 

 

        ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 2.