РЕШЕНИЕ

482

град Плевен, 7 Ноември 2016 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на двадесет и пети октомври  две хиляди и шестнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретар М.К.   и с участието на прокурор Иван Шарков изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 715/2016 г.

 

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от ОД на МВР-Плевен, срещу решение № 491/07.07.2016 г. постановено по а.н.д № 1314/2016 г. на Районен съд гр. Плевен  с доводи, че първоинстанционното решение е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Посочва се, че извършеното от Й.Л.С. деяние е безспорно доказано, като същият е нарушил чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ, като е оставил без надзор служебното си оръжие в лек автомобил „Мерцедес” и е предоставил достъп на други лица до пистолет „Валтер”РРQK 9X19 № FAK 5841. Твърди се, че при установяване на нарушението е съставен АУАН при спазване на предвидена в чл. 40 и чл. 43 ЗАНН процедура, който съдържа предвидените в чл. 42 от ЗАНН реквизити, както и че е изготвено наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН, като описаното нарушение кореспондира изцяло с посоченото в АУАН. Счита, че неправилно първоинстанционният съд е приел, че по начина по който е описано нарушението, не става ясно, какво точно нарушение е приел наказващия орган, че е извършено от жалбоподателя и съответно за какво е ангажирана административно-наказателната му отговорност, с което е нарушено правото му на защита. Навеждат се доводи, че описанието на нарушението съвпада с третата хипотеза на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ, предвид което Районен съд гр. Плевен неправилно е постановил, че е налице нарушение на принципите на законоустановеност, на административните нарушения и съответно на предвидените за тях наказания, което представлява нарушение на правото на защита на нарушителя, и води до незаконосъобразност на акта. Посочва се, че със своето бездействие Й.Л.С. е нарушил от обективна страна нормата на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ. Излага доводи, че АУАН, въз основа на който е издадено обжалваното постановление, съдържа всички изискуеми от закона реквизити, включително и описание на нарушението, което е изложено по начин, който не препятства възможността на нарушителя да разбере какво е повдигнатото му фактическо обвинение и нормата, под  която същото е  субсумирано. Твърди се, че такова описание е налице и в атакуваното наказателно постановление и същото е идентично с изложеното в АУАН, както и че не са налице процесуални нарушения при издаване на процесното наказателно постановление. Моли се, съдът да се произнесе с решение, с което да отмени решение № 491/07.07.2016 г. на Районен съд гр. Плевен, постановено по а.н.д. № 1314/2016 г., както и да потвърди НП № 763а/03.11.2016 г. на началника на Второ РУ-Плевен, като правилно и законосъобразно.

В съдебно заседание касаторът –  ОД на МВР-Плевен се представлява от юрисконсулт Н. П. с пълномощно по делото, която счита, че  първоинстанционното съдебно решение е неправилно, поради което моли да бъде отменено. Представя писмени бележки, в които поддържа изложеното в касационната жалба.

Ответникът – Й.Л.С. ***, не се явява, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационното оспорване е извършено от надлежна страна в срока по чл. 211 от АПК и е процесуално ДОПУСТИМО.

Разгледано по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНО.

С посоченото решение е отменено НП № 763а/03.11.2016 г. на началника на Второ РУ-Плевен, с което на Й.Л.С. ***, за това, че на 04.10.2015 г., в гр. Плевен, ул. „Тетевен” № 6 е оставил служебно оръжие в лек автомобил „Мерцедес” с № СВ ***Р, без надзор, като е предоставил достъп до пистолет „Валтер”РРQK 9X19 № FAK 5841 на други лица - нарушение на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ и чл. 212 от ЗОБВВПИ е наложена глоба в размер на 2000(две хиляди) лв.

Настоящата инстанция намира, че решението е валидно, допустимо и правилно като краен резултат , но не посоченото основание – недоказаност на извършеното нарушение.

В случая настоящата инстанция намира с оглед установените факти от първоинстанционния съд, че е налице извършено нарушение от Й.С. – нарушение на установения ред за съхранение на огнестрелно оръжие и в частност – оставането му без надзор в жабка на автомобил, но намира, че не са ангажирани доказателства относно компетентност на административно-наказващия орган. Съгласно чл. 251, ал. 2 от ЗОБВВПИ наказателните постановления се издават от министъра на вътрешните работи или от оправомощени от него длъжностни лица съобразно тяхната компетентност. В случая обжалваното наказателно постановление е издадено от началника на ІІРУ към ОД на МВР Плевен, като не е посочена заповедта на министъра на вътрешните работи, с която е оправомощен да издава НП по този закон и такава заповед не е приложена по делото – нито пред РС-Плевен, нито пред касационната инстанция и не са налице доказателства относно компетентността на административно-наказващия орган.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН  и чл. 221, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

РЕШИ:

Оставя в сила решение № 491/07.07.2016 г., постановено по  а.н. д. № 1314/2016 г.. на Районен съд - Плевен.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ 1.

 

 

                                                                                                      2.