РЕШЕНИЕ

480

град Плевен, 7 Ноември 2016 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на двадесет и пети октомври  две хиляди и шестнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретар М.К.   и с участието на прокурор Иван Шарков изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 713/2016 г.

 

 

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от „Хоризонт-И.“***, представлявано от управителя Б.И.И.  срещу решение № 489/06.07.2016 г. постановено по а.н.д. № 1255/2016 г. на Районен съд гр. Плевен. Счита се, че в хода на административно-наказателното производство и при издаване на наказателното постановление са допуснати съществени процесуални нарушения, посочени в жалбата пред първоинстанционния съд, но необсъдени от него, които съставляват основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление. Излагат се доводи, че в нарушение на чл. 314 от НПК, съдът служебно не е обсъдил въпросите относно законосъобразността на обжалваното наказателно постановление. Посочва се, че видно от протокол № 1610745/17.03.2016 г., на дружеството е дадено предписание да изплати трудовите възнаграждения на Т. Н. Д. и други по списък, не по ведомостта за заплати, съгласно изискванията на чл. 128, т.2 от КТ в срок до 25.03.2016 г. Посочват, че нарочен списък не им е предоставен, като изрично е обърнато внимание, че сама по себе си ведомостта за заплати не съдържа начисление само за трудово възнаграждение, а и за други пера, като тези възражения изобщо не са обсъждани от съда. Твърди се, че не е обсъдено и възражението им за несъответствие между твърдения на административно-наказващия орган, на които почиват изводите му за извършено нарушение. Излагат се доводи, че видно от протокола, послужил като основание за издаване на наказателното постановление, административно-наказващият орган им вменява да платят на работници по списък, но такъв не е имало. Сочи се, че ведомостта за заплати не е и няма как да бъде именувана списък за трудово възнаграждение, защото тя съдържа и други начисления, които не са трудово възнаграждение и за които нямат предписание, което не са изпълнили, нито административно-наказващият орган има правомощие да им вменява да извършат. Твърди се, че не става ясно как административно-наказващият орган е преценил и въз основа на какви доказателства в какви срокове спрямо конкретните работници следва да се изплати трудово възнаграждение. Излагат се доводи, че общо направеният извод от административно-наказващия орган за неизпълнение на предписание и налагането на санкция не почива на закона и не се подкрепя и от събраните доказателства, предвид и което наказателното постановление е незаконосъобразно като издадено в нарушение на материалния закон и на процесуалните правила. Посочва се, че съдът изобщо не е обсъдил възраженията им по отношение на изтъкнатото по-горе, а се е задоволил лаконично да отбележи, че са несъстоятелни, което прави съдебния акт и необоснован. Моли се да бъде отменено решението на първоинстанционния съд, с което е потвърдено наказателно постановление № 15-0000305/11.04.2016 г.

В съдебно заседание касаторът –  „Хоризонт-И.“*** не изпраща представител.

Ответникът – Дирекция „Инспекция по труда”-Плевен, се представлява от юрисконсулт Р. И. с пълномощно от първата инстанция, която  моли да бъде оставена без уважение жалбата и съда да постанови решение, с което да потвърди решението на първоинстанционния съд като правилно, законосъобразно и постановено в съответствие с материалния и процесуалния закон.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационното оспорване е извършено от надлежна страна в срока по чл. 211 от АПК и е процесуално ДОПУСТИМО.

Разгледано по същество е  ОСНОВАТЕЛНО.

С посоченото решение е потвърдено наказателно постановление № 15-0000305/11.04.2016 г.  на директора на Дирекция”Инспекция по труда”-Плевен, с което на „Хоризонт-И.“***, представлявано от управителя Б.И.И., за това, че при извършена проверка по документи на 28.03.2016 г. в Дирекция „Инспекция по труда” – Плевен е установено, че при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения от Т. Н. Д. на длъжност „счетоводител отчетник” и други работници и служители, подробно описани във ведомостта за заплати за месец януари 2016 г., работодателят „Хоризонт-И.“***, не е изплатил в установените в трудовите договори срокове, трудовите им възнаграждения за месец януари 2016 г., тъй като не е изпълнил предписание , даден с протокол № 1610745/17.03.2016 г. на дирекция „Инспекция по труда” -Плевен- нарушение на чл. 415, ал. 1 от КТ, във връзка с чл. 128, т. 2 от КТ и  на основание чл. 416, ал. 5 от КТ и във връзка с чл. 415, ал. 1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000(две хиляди) лв.

Настоящата инстанция намира, че решението е валидно, допустимо, но постановено в несъответствие със закона.

На 17.03.2016 година е извършена проверка от контролните органи на дружеството и е дадено предписание в т. ІV „Трудови правоотношения” работодателят да изплати трудовите възнаграждение за м. януари 2016 година на Т. Д. на длъжност „счетоводител-отчетник” и  на други по списък, като е даден срок до 25.03.2016 година.

На 28.03.2016 година е извършена проверка по документи от контролните органи и е отразено в съставения АУАН, че не е изпълнено предписанието от 17.03.2016 година и не е изплатено трудовото възнаграждение на Т. Д. и на други работници и служители, подробно описани във ведомостта за заплати за м. януари 2016 година. В обжалваното НП е посочено същото нарушение – неизплащане на заплати на Д. и други работници  и служители, описани във ведомостта. Така описано нарушението не дава яснота относно конкретните факти, защото не става ясно, за кои  други служители и работници от ведомостта за м. януари не е било изплатено възнаграждение, още повече, че в предписанието от 17.03.2016 година е посочено, че е налице списък на лицата, на които не е изплатено възнаграждение, а такъв списък не е приложен нито пред РС-Плевен, нито пред настоящата инстанция , а в АУАН и НП вече се посочва ведомост за м. януари. Липсата на точно  индивидуализиране на конкретните работници и служители от ведомостта за м. януари 2016 година  или от списък, на които не е заплатено възнаграждение  е съществен порок в съдържанието на АУАН и НП. Липсата на индивидуализация на тези “други работници  и служители” възпрепятства правото на защита и прави невъзможно проверката на съда. Нещо повече, това непосочване дава възможност дружеството да бъде наказано и за неплащане на трудовото възнаграждение за същия период относно същите работници и служители в други административно наказателни производства, като бъде нарушен принципът в чл. 17 ЗАНН – че за едно нарушение не може да бъде наложено повторно наказание.

 Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН  и чл. 221, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

РЕШИ:

Отменя решение № 489/06.07.2016 г., постановено по а.н.д.  № 1255/2016 г. на Районен съд - гр. Плевен, като вместо него постановява:

Отменя наказателно постановление № 15-0000305/11.04.2016 г.  на директора на Дирекция”Инспекция по труда”-Плевен.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ 1.

 

 

                                                                                                      2.