РЕШЕНИЕ № 461

гр. Плевен, 26 Октомври 2016 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд гр. Плевенвтори касационен състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди и шестнадесета година в състав: 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

               ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

     СНЕЖИНА ИВАНОВА

при секретар М.К. и с участието на Йорданка Антонова – прокурор при Окръжна прокуратура – Плевен, разгледа докладваното от председателя касационно административно дело659 по описа на съда за 2016 г. за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

          Образувано е по касационна жалба на Регионална дирекция – Русе към Комисия за защита на потребителите /РД на КЗП/, чрез юрисконсулт Д. Л., против решение № 151/12.06.2016 г. на Районен съд /РС/ гр. Ловеч, постановено по н.а.х.д. № 984/2015 г., с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 2015-034934/25.03.2015 г. на Директора на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл. 222 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ на ЕТ „К.Р. 2010”, представлявано от К.В.Р., ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение на чл. 127, ал. 2 от ЗЗП.

С касационната жалба се иска оспорваното решение да бъде отменено. Касаторът счита, че районния съд неправилно е приложил материалния закон, нарушил е процесуалните правила, в следствие на което е постановил незаконосъобразно и необосновано решение. Счита, че неправилно районния съд е счел, че не е извършено нарушение на чл. 127, ал. 2 от ЗЗП. Сочи, че самата липса на регистър в момента на проверката съставлява нарушение, тъй като регистър за рекламации трябва да бъде наличен във всеки един момент на всяко едно от местата, където потребителят може да предяви рекламация, включително и в търговския обект, и съответно да бъде предоставен на длъжностните лица, в този смисъл регистър следва да се поддържа не алтернативно на посочените адреси, а на всеки един от тях. Посочва още, че след като обектът е работел, то е следвало да се приемат рекламации, които съгласно чл. 127, ал. 3 от ЗЗП трябва да се вписват в нарочния за това регистър. Сочи, че вписването в регистъра трябва да стане в момента на предявяване на рекламацията, което е невъзможно да се случи в проверения търговски обект, ако регистърът не се намира на същия адрес. Ролята на регистъра за рекламации е да се отразяват по поредност предявените рекламации от всички потребители. Сочи, че представения регистър на предявените рекламации с дата на завеждане 01.05.2014 г. не доказва наличието му към момента на мястото на проверката, доколкото не се изисква специална заверка от контролен орган, удостоверяваща датата на завеждането му и съдържанието му. Счита, че районният съд не се е съобразил и с указанията, дадени с решение на Административен съд – Ловеч от 04.11.2015 г. по КАНД № 158/2016 г. Моли решението на първоинстанционния съд да бъде отменено и да бъде потвърдено НП като правилно и законосъобразно.

Касаторът е бил редовно призован за откритото съдебно заседание, не изпраща представител.

Ответникът – ЕТ „К.Р. 2010”, редовно призован за откритото съдебно заседание, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение, че следва да бъде оставена без уважение касационната жалба и да бъде потвърдено решението на РС – Ловеч като правилно и законосъобразно.

          Административен съд, гр. Плевен, втори касационен състав, намира, че жалбата е подадена в срока по чл. 211 от АПК от надлежна страна и се явява допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

          С АУАН 2014 №К-034934 от 06.10.2014 г. е констатирано, че при извършена проверка на 16.09.2014 год. в обект лоби-бар в гр.Летница, бул. „България” №7, стопанисван от ЕТ „К.Р. 2010” е установено, че за обекта има издадено удостоверение за категоризация  № 0001/14.07.2014 г. от кмета на Община Летница за утвърдена категориядве звезди”, капацитет 22 места. При поискване не е представен регистър на предявените рекламации. Търговецът не е изпълнил задължението си да поддържа регистър на предявените пред него и упълномощените от него лица рекламации, което представлява нарушение на чл.127, ал.2 във вр. с чл.127, ал.4 от Закона за защита на потребителите. По акта жалбоподателят е направил възражение, че регистърът се е намирал в офиса и тъй като администраторът е бил в почивка, не е имало кой да го даде.

Въз основана на АУАН е издадено и процесното НП, като въз основа на чл.233, ал.2 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева. В НП е посочено, че регистърът е представен при проверката по документи на 06.10.2014 г.

Първоначално по жалбата срещу НП е образувано дело 503/2015 на РС-Ловеч. С решение №295/27.07.2015 г. същият съд е отменил НП, като е приел, че регистърът е съществувал, и не е налице нарушение. С решение №174/04.11.2015 г. по к.а.н.д. №158/2015 на Административен съд-Ловеч решението на РС е било отменено, като е прието, че РС не е извършил дължимата служебна проверка за допуснати процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП. Поради несъбиране на доказателства липсват мотиви дали действително се поддържа регистър на предявените рекламации, от коя дата е, има ли налични вписвания в същия преди датата на установяване на нарушението. След връщането за ново разглеждане е образувано дело 984/2015 на РС-Ловеч. С решение №151/12.06.2016 г. по това дело НП е отменено, като е прието, че се потвърждава изложената в АУАН и в НП фактическа обстановка. НП е издадено от компетентен орган, в предвидения преклузивен срок, но регистърът е съществувал от 01.05.2014 г., което се потвърждава от представения в съдебно заседание регистър. По тези причини липсва нарушение, доколкото нормата на чл.127, ал.2 от ЗЗП не изисква регистърът да е в проверявания обект. На това основание съдът е отменил НП. Доколкото Административен съд – Ловеч не е могъл да сформира състав по подадената срещу новото решение на РС касационна жалба, делото е изпратено на настоящия съд с Определение №9468/04.08.2016 г. по адм.д.№8856/2016 на ВАС.

По отношение на наведените в жалбата касационни основания, настоящият състав на съда намира: Според  чл. 127, ал.2 от ЗЗП търговецът е длъжен да поддържа регистър на предявените пред него и пред упълномощените от него лица рекламации. Съгласно ал.4 на същата разпоредба приемането на рекламации се извършва през цялото време в търговския обект, където е закупена стоката или поръчана услугата, на адреса на управление на търговеца или на друго място, посочено от търговеца. Правилно съдът е тълкувал и приложил закона като е приел, че посоченият регистър може да се съхранява, както в съответния търговски обект, така и на адреса на управление на търговеца. По делото са събрани доказателства, че в хода на проверката в обектаснек-бар, такъв регистър не е бил представен, но е било направено възражение в АУАН, че същият се намира в офиса, и тъй като администраторът е бил в почивка, не е имало кой да го даде. Същият регистър е представен при извършена документална проверка, и това надлежно е отразено в НП. Копие от титулната му страница е приобщено на л.15 от дело 503/2015 на РС-Ловеч. Бил е представен в оригинал и пред РС, видно от протокола от о.с.з. на 28.01.2016 г., като същият регистър е започнат на 01.05.2014 г. Този регистър не е бил оспорен като доказателство по делото. Не се изисква и нарочна удостоверителна регистрация на поддържаните регистри за рекламации от търговците. Видно е, че адреса на управление на търговеца и адреса на обекта са различни и е допустимо на всеки от тях да се съхранява регистъра за рекламации. Затова правилно РС е съобразил, че при наличието на алтернативно задължение такъв регистър да се съхранява в обекта, по адреса на управление на търговеца или на друго място, посочено от търговеца, където ще се приемат рекламации, след като към момента на проверката е разполагал с регистър за рекламациите, започнат на 01.05.2014 г., дори и да не го е съхранявал в проверявания обект, търговецът не е извършил соченото нарушение на  чл. 127, ал.2 от ЗЗП. Такъв регистър е съществувал и следователно потребителите не са били лишени от гарантираната им по закон възможност да предявят рекламациите си.

По отношение на твърденията, че не са изпълнени указанията на касационната инстанция, дадени при предходното разглеждане на делото, същите са неоснователни. РС е извършил дължимата служебна проверка за допуснати процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП, като не е установил такива. Събрал е доказателства и е изложил мотиви въз основа на тези доказателства, че действително се поддържа регистър на предявените рекламации, същият е започнат от 01.05.2014 г., но няма налични вписвания преди датата на установяване на нарушението. Следователно РС е изпълнил дадените му указания.

При направената служебна проверка, по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящата инстанция констатира, че решението РС – Ловеч е валидно, допустимо, съобразено с материалния закон, и следва да бъде оставено в сила.

Водим от изложените мотиви и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 151/12.06.2016 г., постановено по н.а.х.д. № 984 по описа на Районен съд Ловеч за 2015 г.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:  1.                      2.