Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

 

474 / 28 Октомври 2016г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На деветнадесети октомври 2016г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: М.К.

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 618/2016г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл.172 ал.5 от Закона за движението по пътищата.

Образувано е по жалба на Ф.Ю.М. *** срещу Заповед № 15-0938-001370/18.07.2015г. на Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР – Плевен за прилагане на ПАМ по чл. 171 т.1 б.„е” от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача до предоставяне на сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”.

Жалбоподателят оспорва заповедта като незаконосъобразна и иска отмяната й. Твърди, че не е извършил посоченото в АУАН нарушение и че притежава валидна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”, сключена в Германия със срок на действие от 28.01.2015г. до 28.01.2020г., която представил при проверката, но служителите не я приели, тъй като е на немски език. Сочи също, че е обжалвал НП, издадено въз основа на същия АУАН.  Прилага застрахователна полица, фактура и искане за кредит в заверен превод на български език. В съдебно заседание, чрез адв. В. *** поддържа жалбата, представя влязло в сила съдебно решение за отмяна на НП.

Ответникът – Началникът на Сектор ПП към ОД на МВР – Плевен е приложил административната преписка, изразява бланкетно становище за неоснователност на жалбата. Допълнително сочи, че заповедта е прекратена по административен ред на 08.07.2016г. след представяне на застраховка ГО.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Заповедта е връчена на 08.07.2016г.  Жалбата е подадена на 14.07.2016г. в законния 14-дневен срок за съдебно обжалване от активно легитимирана страна срещу подлежащ на оспорване индивидуален административен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество е  ОСНОВАТЕЛНА.

Със съставен АУАН № 02874/18.07.2015г. на Сектор ПП при ОД на МВР – Плевен е установено, че на 18.07.2015г. на общински път в пътна отсечка гр. Никопол посока с. Жернов, в к-ще с път за с. Черквица жалбоподателят управлявал автомобил Фолксваген с Рег. № VIEFM*** – немска регистрация, негова собственост без да има сключена задължителна застраховка гражданска отговорност, валидна към датата и часа на проверката, с което виновно е нарушил чл. 259 ал.1 т.2 от Кодекса за застраховането, който гласи че договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което управлява моторно превозно средство при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка.

Въз основа на съставения АУАН е издадена процесната Заповед № 15-0938-001370/18.07.2015г. на Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР – Плевен за прилагане на ПАМ по чл. 171 т.1 б.„е” от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача до предоставяне на сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”.

Със Заповед Рег. № 316з-3575/14.12.2015г. т.2 Директорът на ОД на МВР – Плевен на осн. чл. 165 от ЗДвП е оправомощил началника на сектор „Пътна полиция” в отдел „Охранителна полиция” при ОД на МВР – Плевен да издава заповеди за прилагане на принудителни административни мерки по чл. 171 т.1 от ЗДвП.

От приложените от жалбоподателя в хода на настоящото съдебно производство писмени доказателства в заверен превод от немски език – застрахователна полица, фактура и искане за кредит е видно, че за автомобила на жалбоподателя е издадена международна застрахователна карта – Зелена карта, валидна от 28.01.2015г. до 28.01.2020г., включително и за територията на Република България.

Видно от справката от информационната система на Сектор ПП при ОД на МВР – Плевен на 08.07.2016г., поради представена застраховка гражданска отговорност принудителната административна мярка е прекратена.

Съгласно чл. 171 т.1 б. „е” от ЗДвП – за осигуряване безопасността на движението по пътищата и преустановяване на административните нарушения се прилага принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка.

Мярката е временна, с превантивен и преустановителен характер и се прилага с цел осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения, под прекратително условие - до представяне на сключена валидна застраховка. Тя се прилага независимо от реализирането на административно-наказателната отговорност на водача чрез издаване на НП за констатирано нарушение по чл. 259 ал.1 т.2 от Кодекса за застраховането. Налагането на наказание „глоба”  за констатираното с АУАН нарушение не изключва прилагането на ПАМ по чл. 171 т.1 б. „е” – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача – до предоставяне на сключена валидна застраховка. Затова и отмяната на издаденото НП не влияе пряко на законосъобразността на заповедта за ПАМ.

Съгласно чл. 172 ал.1 от ЗДвП принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. По силата на чл. 172 ал.2 т.3 от ЗДвП налагането на ПАМ  се извършва с отнемането на документите по чл. 165 ал.2 т.1 от ЗДвП, в конкретния случай - с отнемане свидетелството за управление на МПС на водача.

Заповедта е издадена от Началника на Сектор „Пътна полиция”  при ОД на МВР – Плевен, който е оправомощен със Заповед № 316з-3575/14.12.2015г. т.2 на Директора на ОД на МВР – Плевен да издава мотивирани заповеди за прилагане на принудителни административни мерки по чл. 171 т.1 по ЗДвП.

Мотивирана е със съставения АУАН, чието съдържание е възпроизведено в обстоятелствената част на заповедта. Ето защо съдържанието на заповедта позволява да се разбере правното и фактическо основание за прилагане на принудителната административна мярка, вида и срока на действието й.

Жалбоподателят не ангажира доказателства за твърденията си, че още при проверката е представил сключената в Германия застраховка за автомобила, но служителите на МВР отказали да я приемат, тъй като е на немски език. По делото няма данни жалбоподателят да е представил застраховката в заверен превод на български в 3-дневния срок за възражения по акта, не е вписал подобни възражения и в самия АУАН. Ето защо съдът приема, че за първи път тези доказателства са представени с жалбата до съда, когато е била прекратена по административен ред принудителната административна мярка – поради представяне на застраховка гражданска отговорност. Затова и административният орган не е допуснал съществени процесуални нарушения като не е изяснил всички относими факти и обстоятелства, преди да издаде заповедта.

Но в случая като взе предвид представената застрахователна полица „Зелена карта” съдът счита, че към момента на издаване на заповедта не са били налице материално-правните предпоставки за прилагането на принудителната административна мярка по чл. 171 т.1 б. „е” от ЗДвП. Съгласно чл. 259 ал.1 т.2 от Кодекса за застраховането (отм.), но относим към момента на проверката -  18.07.2015г. , договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което управлява моторно превозно средство при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка. Съгласно чл. 259 ал.3 т.1 от КЗ (отм.) лицето по ал. 1, т. 2 не е длъжно да сключва договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите при влизане на територията на Република България, при условие че притежава валиден сертификат "Зелена карта". В случая водачът М. е притежавал валиден към датата на проверката – 18.07.2015г. сертификат „Зелена карта” за територията на Р България със срок на полицата от 28.01.2015г. до 28.01.2020г. и не е имал задължението при влизане на територията на страната да сключва договор за застраховка „Гражданска отговорност”. Неправилно администрацията е приела, че с представянето на сертификата е настъпило условието за прекратяване на ПАМ.

Заповедта е незаконосъобразна  поради противоречие с материалния закон и следва да се отмени.

         Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Заповед № 15-0938-001370/18.07.2015г. на Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР – Плевен за прилагане на ПАМ по чл. 171 т.1 б.„е” от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача - Ф.Ю.М. ***, до предоставяне на сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

 

                                                        С Ъ Д И Я :