Р E Ш Е Н И Е

452

гр.Плевен, 25 Октомври 2016 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври, две хиляди и шестнадесета година, в състав:                                           

            Председател: Полина Богданова-Кучева

                                                                  Членове: Цветелина Кънева

                                                                                   Снежина И.

При секретаря М.К. и с участието на прокурора Йорданка Антонова като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 599 по описа за 2016 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

            С Решение № 428 от 15.06.2016 г., постановено по НАХД № 958 по описа за 2016 г. Районен съд-Плевен е изменил Наказателно постановление № 16-0938-000621 от 25.03.2016 г. на Началника на сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Плевен, с което на В.П.П. за нарушение на чл. 103 от Закона за движение по пътищата, на основание чл. 175, ал. 1, т. 3 от ЗДвП e наложено административно наказание - глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, като е намалил размера на глобата от 200 /двеста/ лева на 100 /сто/ лева и срокът на лишаване от право да управлява МПС от шест месеца на три месеца.

            Срещу решението е подадена касационна жалба от В.П.П., чрез адвокат Р.И. ***, в която са наведени доводи, че съдебният акт е постановен в нарушение на закона. Счита се, че в производството проведено пред районния съд нарушението по чл. 103 от ЗДвП не е доказано. Сочи се, че видно от протокола от проведеното съдебно заседание по делото на 17.05.2016 г. св.Б. няма спомен за случая, а от показанията на св.П. не е установено безспорно и категорично, че на посочената дата П. е осъществил вмененото му нарушение. Твърди се, че в жалбата си и обясненията си същият е заявил, че действително не е носил в себе си свидетелството си за управление на МПС. Според касатора, доказателства за обратното обстоятелство, че е носил свидетелството за управление, а не го е представил не са събрани в производството. В заключение се моли за отмяна на решението на районния съд, алтернативно да бъде намален размерът на наложеното наказание лишаване от право да управлява МПС.  

            В съдебно заседание касаторът В.П.П. не се явява, представлява се от адв.И., която поддържа касационната жалба. Счита, че не е установено по категоричен начин да е извършено вмененото нарушение. Моли се за отмяна на решението и отмяна на наказателното постановление.

            В съдебно заседание ответникът – ОД на МВР - Плевен не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на районния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт и е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 11.03.2016г., около 08:30часа, в гр.Плевен до №36 на ул.”Дойран” П., като водач на л.а. „Рено лагуна” с рег.№ЕН *** КВ паркира върху пешеходна пътека тип „зебра” и отказва да изпълни указанията на контролен орган да представи СУМПС (категорично отказва), като осуетява проверката. За констатираното е съставен АУАН за нарушения по чл.98 ал.1 т.5 от ЗДвП и чл.103 от ЗДвП. Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление. Пред районния съд НП е обжалвано в частта за нарушението по чл.103 от ЗДвП.

При така установеното от към факти, районният съд е приел от правна страна, че възраженията на П., че не е представил СУМПС поради това, че е пропуснал да го вземе при смяна на дрехите, е негова защитна теза. Приел е още, че не е оборена доказателствената сила на редовно съставеният АУАН, а със своето действие П. е извършил нарушение на установения ред на държавно управление и в частност правилата за движение по пътищата, уредени в ЗДвП. Счел е, че при съставяне на акта и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са основание за тяхната отмяна. Посочил е, че водачът е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушение по чл.103 и правилно наказващият орган е реализирал административно-наказателното му отговорност по чл.175 ал.1 т.3 от ЗДвП. По отношение размера на наложената санкция, съдът обаче е приел, че наказващият орган не е съобразил в пълна степен нормата на чл.27 ал.2 от ЗАНН, а именно тежестта на нарушението и личността на водача. Посочил е, че справедливото наказание е такова в размер около средния на предвиденото в закона, поради което е намалил размера на глобата от 200лева на 100лева и срокът на лишаване от право да управлява МПС от 6 месеца на 3 месеца.

Касационната инстанция намира, че решението е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Фактите са установени правилно и в пълнота от районния съд, противно на изложеното в касационната жалба, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за законосъобразно реализирана административно-наказателната отговорност на водача на МПС. Фактическите констатации и правните изводи формирани от районния съд се споделят от настоящата инстанция, поради което не е необходимо и тяхното преповтаряне.  Правилни са и изводи на съда за размера на справедливото наказание. Първоинстанционното решение съдържа подробно описани факти въз основа на доказателствата по делото, правилно възприета въз основа на тях фактическа обстановка и правни изводи, които съответстват на доказателствения материал. С касационната жалба не са представени доказателства, които да оборят доказателствената сила на АУАН, и които да са в подкрепа на твърденията изложени в нея. За пълнота следва да се посочи само, че е налице съответствие между АУАН и НП в описанието и в правната квалификация на нарушението. Касаторът не е изпълнил дадените от полицейския служител указания да представи за проверка документите си, с което е осуетил проверката. Според нормата на чл.103 от ЗДвП, при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. С поведението си касаторът е допуснал нарушение на чл. 103 ЗДвП. Неговите твърдения в хода на административно-наказателното и съдебно производство се явяват недоказани, поради което решението на районния съд следва да бъде оставено в сила като обосновано и правилно.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 428 от 15.06.2016 г., постановено по НАХД № 958 по описа за 2016 г. на Районен съд-Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                            

  

                   2.