Р E Ш Е Н И Е

250

гр.Плевен, 26 Май 2016 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на десети май две хиляди и шестнадесета година, в състав:                                          

            Председател: Полина Богданова-Кучева

                                                                  Членове: Цветелина Кънева

                                                                                   Снежина Иванова

При секретаря Ц.Д. и с участието на прокурора Иван Шарков като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 280 по описа за 2016 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

            С Решение № 129 от 08.03.2016г., постановено по НАХД № 41 по описа за 2016г. Районен съд-Плевен е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К № 1055278, издаден от ОД на МВР – Плевен, с който на М.Г.Т. *** за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 /сто/ лева.  

Срещу решението е подадена касационна жалба от М.Г.Т., чрез адвокат В.П. ***, в която са наведени доводи за неправилност на съдебния акт. Сочи се, че районният съд не е отговорил на всички поставени въпроси в жалбата подадена пред него.  Твърди се, че неправилно съдът е счел, че Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. по Тълкувателно дело № 1/2013 г. на ВАС е неприложимо в случая. Според касатора ЗДвП разрешава използването на мобилни устройства за заснемане на нарушения, но при такова констатирано нарушение следва да се съставя АУАН, а не да се издава електронен фиш. В тази връзка се сочи, че е налице противоречие между разпоредбите на Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи (АТСС) за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от министъра на вътрешните работи и разпоредбите на ЗДвП, като съобразно чл.15 ал.3 от ЗНА следва да се прилагат правилата уредени в по-високия по степен нормативен акт. В заключение се сочи, че електронни фишове се издават само когато нарушението е установено и заснето с АТСС в отсъствие на контролен орган, т.е. със стационарни камери. Моли се за отмяна на решението на районния съд.

            В съдебно заседание касаторът М.Г.Т. не се явява и не се представлява.

            В съдебно заседание ответникът – ОД на МВР – Плевен не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е основателна и следва да бъде уважена.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт и е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, същата е основателна.

Районен съд-Плевен е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К № 1055278, издаден от ОД на МВР – Плевен, с който на М.Г.Т. *** за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 лева.  Приел е, че ЕФ е издаден за това, че на 19.06.2015г. в 09:38часа в с.Брестовец път ІІ-35км 13+936 с МПС „БМВ Х5” с рег.№ЕН **** ВС е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство №0651, като при разрешена скорост от 50км/ч е установена скорост на движение 71км/ч, превишение 21км/ч, а МПС е собственост на М.Г.Т.. Посочил е, че изложеното в ЕФ се подкрепя от представените по делото доказателства, а от правна страна е доказано нарушение, като са спазени всички изисквания на ЗДвП за издаване на електронен фиш. Посочил е още, че Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. по Тълкувателно дело № 1/2013 г. на ВАС е неприложимо в случая поради изменението на ЗДвП, с което е разрешено използването на мобилни устройства за заснемане на нарушения.

Настоящият касационен състав намира решението на районния съд за неправилно, постановено в противоречие с материалния закон, по следните съображения:

В ДВ бр.36/2015г. е обнародвана Наредба №8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване  на автоматизирани технически средства и системи /АТСС/ за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от  министъра на  вътрешните работи, на която се позовава и районния съд. Съгласно чл.11 ал.1 от Наредбата, за измерване  на скоростта от мобилно АТСС се използват служебни автомобили или мотоциклети, движещи се в пътнотранспортния поток, или  работещи  на място за контрол. Съгласно ал.2, в случаите на осъществяване на контрол с мобилно АТСС във време на движение, нарушителите се спират на място и се предприемат действия за реализиране на административнонаказателна отговорност за извършеното нарушение. За нарушения, установени с мобилни АТСС във време на движение, електронни  фишове не се издават. По аргумент от посочената разпоредба  следва извод, че с подзаконовият  нормативен акт  е регламентирана възможност, при установяване на нарушения  с мобилно АТСС,  което работи на място, да бъде издаден електронен фиш, тъй като забраната се отнася само до констатирани нарушения, установени от мобилно АТСС във време на движение. Тук е мястото да се отбележи, че същата наредба, с чл. 10,ал. 1 въвежда задължение към контролния орган, за всяко използвано мобилно АТСС да се попълва протокол, съгласно приложението. От графичното изображение на протокола се установява, че в същия е налице разделение  на  режима на използване на мобилното АТСС- стационарно и в движение.

       По делото няма спор, че  използваното АТСС е мобилно. Приложен е и протокол по чл.10 от Наредбата, който се попълва при използване на мобилно АТСС. В този смисъл административнонаказващият орган е изпълнил установената с  Наредбата  процедурата по издаване на електронен фиш. В  случая обаче, същественият въпрос, който се поставя принципно  е дали, въпреки регламентираната в Наредбата възможност да се издава електронен фиш при установяване с  мобилно АТСС нарушение, това е допустимо,  с оглед  разпоредбите на ЗДвП.

       Съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП ,в редакцията му от ДВ бр. 19 от 13.03.2015г., при нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане  на глоба в размер, определен за съответното нарушение.  В тази разпоредба законодателят не  определя  със стационарно  или с мобилно  АТСС може да  се установи  нарушението, за което  се издава електронен фиш.  Обстоятелството, което е въведено  като условие за това,  е  нарушението да е установено  и заснето с АТСС, като електронния фиш се издава в отсъствие на  контролен орган или нарушител.  В същия ДВ  е публикувана  и нова т. 65 от § 6 на Допълнителните разпоредби към ЗДвП. Със същата е  дадено  легално определение на автоматизирани технически средства, както и  определение на двата вида такива: а/ стационарни- прикрепени към  земята и обслужвани периодично от контролен орган; б/ мобилни- прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствие на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. 

         От тази  дефиниция следва извод, че законът определя мобилните  АТСС, прикрепени към превозното средство, като такива,  установяващи нарушение винаги  в присъствието на контролен орган, независимо дали превозното средство  на контролния орган е в движение или е спряло, каквото разграничение се прави в  Наредбата. При  съпоставяне  на чл.189 ал.4 от ЗДвП, според който  електронен фиш се издава при констатирано  с АТСС нарушение  в отсъствие на контролен орган с разпоредбата на §6, т. 65, б. „б” от ДР на ЗДвП, според която мобилните  системи установяват нарушение  в присъствие на контролен орган  /независимо дали превозното средство, към което са прикрепени  е в движение, или спряло/,  следва, че  при установени  с мобилни АТСС нарушения на скоростта  е недопустимо издаване  на  електронен фиш, и следва административнонаказателната отговорност да се реализира по общия ред със съставяне на АУАН и издаване на НП.

        От горното следва  извод, че е налице противоречие между разпоредбите  на Наредба№  8121з-532 за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата и тези  на Закона за движение по пътищата относно  възможността да бъде издаван електронен фиш при установяване и заснемане на  нарушение с мобилни АТСС , като  според Наредбата това е възможно при монтирано върху спрял автомобил  мобилно АТСС, а според закона, това е невъзможно, тъй като  при всички случаи мобилното АТСС  установява нарушението в присъствие на контролен орган.

        При  установения в чл.15 ал.3 от ЗНА  принцип за  приложимост на  по-високия по степен нормативен акт, когато  постановление, правилник, наредба или инструкция  му противоречат, следва извод, че приложим е установеният със ЗДвП  режим на установяване и заснемане с АТСС на нарушения, при които се съставят електронни фишове, а именно- при установяване на такива с АТСС в отсъствие на контролен орган, каквито са само стационарните. В този смисъл е и издаденото/макар и преди изменението на ЗДвП и издаването на Наредба №  8121з-532 /2015г./ Тълкувателно решение № 1/2014 г.на ВАС. Ето защо при установено в конкретния случай нарушение с мобилно АТСС е следвало административнонаказателната отговорност да се реализира по общия ред със съставяне на АУАН и издаване на НП. Като е достигнал до извод, различен от горния, районният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 129 от 08.03.2016г., постановено по НАХД № 41 по описа за 2016г. на Районен съд-Плевен и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К № 1055278, издаден от ОД на МВР – Плевен, с който на М.Г.Т. *** за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 /сто/ лева. 

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                            

  

                   2.