Р E Ш Е Н И Е

126

гр.Плевен, 23 Март 2016 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на първи март  две хиляди и шестнадесета година, в състав:                                         

Председател:Полина Богданова-Кучева

                                                   Членове: Цветелина Кънева

                                                                   Снежина Иванова

При секретаря Г.К. и с участието на прокурора Иван Шарков, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 130 по описа за 2016 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

            С Решение № 1064 от 29.12.2015г., постановено по НАХД № 2679 по описа за 2015г., Районен съд Плевен е потвърдил Наказателно постановление № 2015-035368/25.08.2015г. на Директора на РД за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към КЗП, с което на „Българска телекомуникационна компания” ЕАД, ЕИК 831642181, със седалище и адрес на управление гр. София, на основание чл. 222 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 500лева, за нарушение на чл. 127, ал. 3 от ЗЗП и на основание чл. 221 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 500лева, за нарушение на чл. 119, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 113, ал. 4 от ЗЗП.

            Срещу решението е подадена касационна жалба от „Българска телекомуникационна компания” ЕАД, представлявано от А. Д., чрез юрисконсулт Л. Б. с надлежно пълномощно, в която са наведени доводи, че съдебният акт е необоснован, незаконосъобразен и неправилен, постановен в нарушение на материалния закон, както и при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Твърди се, че при наличие на запис с всички необходими реквизити в редовно водения от БТК електронен регистър, чийто номер по ред доказва навременното вписване на рекламацията, не може да се твърди наличие на нарушение по чл. 127, ал. 3 от ЗЗП. Сочи се, че наказателното постановление и решението на районния съд се основават единствено на твърденията на потребителя, изложени в жалбата му до КЗП, без същите да са проверени с допустими доказателствени средства, поради което нарушението се явява недоказано. На следващо място се твърди, че дружеството не предоставя търговска гаранция, като се води от императивните правила на ЗЗП, където ясно е посочено в чл. 117, ал. 2, че „търговската гаранция обвързва този, който я предоставя”, т.е.  по никакъв начин – нито устно, нито писмено дружеството е поемало подобно задължение, за неизпълнението на което е санкционирано. В заключение се моли за отмяна на решението и отмяна на обжалваното наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът „Българска телекомуникационна компания” ЕАД, не изпраща представител.

В съдебно заседание ответникът – Комисия за защита на потребителите РД Русе, редовно призован, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че с оглед събраните по делото доказателства решението на районния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт и е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, същата е частично основателна.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства районният съд е приел за установено от фактическа страна, че наказателното постановление е издадено за това, че при извършена проверка на 11.02.2015г. в магазин „Виваком 4802” в гр.Плевен, по повод постъпила жалба от потребител относно предявена на 10.01.2015г. рекламация на мобилен телефонен апарат „Alkatel”, приет със сервизна поръчка №381508/10.01.2015г., е установено че на 09.02.2015г. потребителят посетил магазина за получаване на апарата и установил, че същият е силно увреден-има силни наранявания по дисплея и лайсната, поради което отказал получаване на стоката. Установено е още, че рекламацията е описана в регистъра на предявените рекламации под №00618/10.01.2015г., но издаденият на потребителя документ не съдържа номера, под който рекламацията е вписана в регистъра на предявените рекламации-00618, както и подпис на лицето, приело рекламацията-нарушение по чл.127 ал.3 от ЗЗП. В наказателното постановление е посочено още, че при проверката на 11.02.2015г. е установено, че в магазина се предлагат за продажба GSM-радиотелефон  „Alkatel 6030 Y”, с информация на български език, чрез стикер за вида на стоката, производител: TCT Mobile Limited, China, вносител: „БТК” ЕАД, за който се предоставя търговска гаранция в писмена форма за срок от 24 месеца, като в заявлението за предоставяне на търговска гаранция не се съдържа   задължителната информация за правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл.112-115 от ЗЗП и не посочва ясно, че независимо  от търговската гаранция продавачът отговаря за липсата на съответствие на потребителската стока с договора за продажба съгласно гаранцията по чл.112-115 от ЗЗП-нарушение по чл.119 ал.1 т.1 вр. с чл.113 ал.4 от ЗЗП.

От правна страна съдът е приел, че както акта, така и наказателното постановление съдържат необходимите законови реквизити, като конкретно са посочени датата на извършване на нарушенията. По отношение нарушението на чл.127 ал.3 от ЗЗП районният съд е счел, че по несъмнен начин е установено, че на потребителя е издаден документ, който не съдържащ номера, под който е вписана рекламацията в регистъра на предявените рекламации, както и подпис на лицето, приело рекламацията. По отношение нарушението по чл.119 ал.1 т.1 вр. с чл.113 ал.4 от ЗЗП съдът е приел същото за безспорно доказано, и че с него е засегнато правото на информация на потребителя за възможностите му за защита по реда на ЗЗП. В заключение е обосновал краен извод за законосъобразност на обжалваното наказателно постановление.

Касационната инстанция намира, че решението на районния съд по отношение нарушението по чл.127 ал.3 от ЗЗП е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Съображенията за това са следните:

Според разпоредба на чл. 127, ал.1 и ал.3 от ЗЗП, търговецът или упълномощено от него лице са длъжни да приемат рекламацията, ако тя е предявена своевременно, като при предявяване на рекламация лицата задължително я описват в регистъра, като на потребителя се издава документ, съдържащ датата, номера, под който рекламацията е вписана в регистъра, вида на стоката и подпис на лицето, приело рекламацията. От представените по делото доказателства се установява по безспорен начин, че на дата 10.01.2015г. е била направена рекламация от потребител за мобилен телефонен апарат „Alkatel” и именно затова на същия е била предоставена сервизна поръчка, след като апаратът е бил приет за ремонт. Видно е също от доказателствата по делото, че рекламацията е била регистрирана под №00618/10.01.2015г. в регистъра на предявените рекламации, но в издаденият на потребителя документ не е посочен  този номер, както и липсва подпис на лицето приело рекламацията. С това е осъществен състава на вменената като нарушена норма на  чл. 127, ал.3 от ЗЗП.Фактът, че на потребителя, направил рекламацията, е издадена сервизна поръчка, не замества и не изключва задължението на търговеца да вписва всяка подадена рекламация в регистъра и да издава документ със съдържанието регламентирано в закона. Противно на твърденията на касатора, районният съд подробно и мотивирано е отговорил на всички релевирани с жалбата оплаквания, като въз основа на правилно установена фактическа обстановка въз основа на подробен анализ на събраните доказателства е формирал и правилни изводи за съставомерност на вмененото деяние по чл.127 ал.3 от ЗЗП и за липса на допуснати процесуални нарушения в хода на проведеното административнонаказателно производство. Ето защо решението в тази му част следва да бъде оставено в сила.

По отношение нарушението по чл.119 ал.1 т.1 от ЗЗП настоящият състав намира, че решението на районния съд е неправилно и следва да бъде отменено, като се отмени и обжалваното наказателно постановление в тази му част. Съображенията за това са следните:

Съгласно  чл. 119, ал.1, т.1 от ЗЗП, "търговската гаранция задължително съдържа разпоредби относно правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл. 112 - чл. 115 от ЗЗП. Това е правото на потребителя да предяви рекламация, като поиска от продавача да приведе стоката в съответствие с договора за продажба, като му бъде посочена възможността да избира между извършване на ремонт на стоката или замяната й с нова, освен ако това е невъзможно или избраният от него начин за обезщетение е непропорционален в сравнение с другия. Това е правото на потребителя да развали договора и да му бъде възстановена заплатената сума или да иска намаляване на цената на потребителската стока, когато в рамките на един месец, считано от предявяването на рекламацията от потребителя, продавачът не е привел стоката в съответствие с договора за продажба. Това е също и правото на потребителят, когато не е удовлетворен от решаването на рекламацията по чл. 113 от ЗЗП, да избира между една от следните възможности: 1. разваляне на договора и възстановяване на заплатената от него сума; 2. намаляване на цената." В този смисъл е Решение № 8532 от 9.07.2015 г. на ВАС по адм. д. № 14900/2014 г.

Търговската гаранция по ЗЗП е гаранцията, която търговецът е длъжен да предостави на потребителя при закупуване на стоката. Същата се предоставя на потребителя в писмена форма или на друг траен носител, който е достъпен за него - чл. 118 от ЗЗП. В нея могат да се предвидят повече права за потребителя, отколкото са предвидени в ЗЗП - в този смисъл е разпоредбата на чл. 117 от ЗЗП. Но в нея задължително следва да се посочват правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл. 112 - 115 и е посочено ясно, че търговската гаранция не оказва влияние върху правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл. 112 - 115, и по-точно, че независимо от търговската гаранция продавачът отговаря за липсата на съответствие на потребителската стока с договора за продажба съгласно гаранцията по чл. 112 - 115. С други думи, не може да се предвиди в гаранцията, че потребителят няма да има правата, които тези разпоредби от ЗЗП му дават. Такова е изричното изискване на чл. 119, ал.1, т.1 от закона.

В контекста на горното следва извода, че нито от обстоятелствената част на НП, нито от описанието на нарушението в АУАН може да се направи извод на кой конкретен клиент, при коя конкретно продажба е предоставено заявление за търговска гаранция, което да не съдържа установения в закона минимум информация. Видно от описанието на административното нарушение в НП, твърди се, че: "В заявлението за предоставяне на търговска гаранция не се съдържа задължителната информация за правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл. 112- чл. 115 от ЗЗП, и не посочва ясно, че независимо от търговската гаранция продавачът отговаря за липсата на съответствие на потребителската стока с договора за продажба съгласно гаранцията по чл.112-115 от ЗЗП. В този смисъл нито в АУАН, нито в НП се твърди, че търговска гаранция без задължителната по закон информация е била предоставена от наказаното с процесното НП дружество на конкретен потребител.

Държането в търговския обект на заявления, които не отговарят на изискванията на  чл. 119, ал.1, т. 1 от ЗЗП, без никакви данни при проверката, както и от доказателствата по делото търговска гаранция с това конкретно съдържание да е била реално предоставена на потребители /каквото е изискването на санкционната норма/, само по себе си не е неспазване на материалния закон и съответно не е административно нарушение. Не напразно законът отправя изискване към съдържането на търговската гаранция, но съставът на нарушението в санкционната норма на чл. 221 от ЗЗП не е "който държи заявление за търговска гаранция, която не отговаря на изискванията на  чл. 119, ал. 1, т.1 от ЗЗП", а е "предоставяне на гаранция на потребителски стоки...", т.е. за да е налице нарушение по  чл. 119, ал. 1, т. 1 от ЗЗП е необходимо търговската гаранция със съдържание в нарушение на изискванията на закона не просто да е държана като бланково заявление в търговския обект, а да е била предоставена от търговеца, естествено - на потребител по конкретна продажба. Ето защо не е доказано извършването на нарушение по чл.119 ал.1 т.1 от ЗЗП от страна на дружеството и решението в тази му част следва да бъде отменено, като бъде отменено и НП в частта касаеща наложената санкция по чл.221 от ЗЗП.

За пълнота на решението следва да се посочи, че в АУАН и в Констативен протокол №К-0179217 от 11.02.2015г., въз основа на който е съставен акта, е посочено, че в магазина се предлагат за продажба GSM-радиотелефон  „Alkatel 6037 Y”, а в обжалваното НП е посочен GSM-радиотелефон  „Alkatel 6030 Y”. Доказателствата по делото сочат, че търговска гаранция се предлага за „Alkatel 6037 Y” (л.33 по делото на РС), т.е. налице е разминаване между акта и НП по съществен въпрос, което е също основание за отмяна на наказателното постановление по отношение на вмененото нарушение по чл.119 ал.1 т.1 от ЗЗП.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 1064 от 29.12.2015г., постановено по НАХД № 2679 по описа за 2015г., Районен съд Плевен в частта, с която е потвърдено Наказателно постановление № 2015-035368/25.08.2015г. на Директора на РД за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към КЗП, в частта, с което на „Българска телекомуникационна компания” ЕАД, ЕИК 831642181, със седалище и адрес на управление гр. София, на основание чл. 221 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 500лева, за нарушение на чл. 119, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 113, ал. 4 от ЗЗП, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 2015-035368/25.08.2015г. на Директора на РД за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към КЗП, в частта, с което на „Българска телекомуникационна компания” ЕАД, ЕИК 831642181, със седалище и адрес на управление гр. София, на основание чл. 221 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 500лева, за нарушение на чл. 119, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 113, ал. 4 от ЗЗП.

ОСТАВЯ В СИЛА решението в останалата част.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                            

  

                   2.