РАЗПОРЕЖДАНЕ 556

гр.Плевен, 11.02.2016г.

 

Административен съд - гр. Плевен, в закрито заседание на единадесети февруари две хиляди и шестнадесета година в състав: 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

 

изслуша докладваното от съдия Богданова-Кучева, административно дело № 1048 по описа на съда за 2015год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 306 от Административно процесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на Н.Й.Н. *** против  Началника на Общинска служба „Земеделие” - Червен бряг като се иска налагане на наказание на административния орган,  по реда на чл. 304 от АПК вр. чл. 43, ал.2, т.3 от Закона за достъп до обществена информация /ЗДОИ/, за неизпълнение на влязъл в сила съдебен акт, а именно решение № 446/21.10.2015г. на Административен съд, гр. Плевен, постановено по адм. дело № 339/2015г.

Правната норма на чл. 43 ЗДОИ определя кой е компетентния орган да установи нарушение по закона и съответно да издаде наказателно постановление. Чл. 43, ал.2, т.3 от ЗДОИ препраща към лицата и реда по чл. 306 от АПК, който от своя страна определя, че в случаите на нарушения по чл. 304, актове за установяването им не се съставят, а наказанията се налагат от председателя на съответния съд, след даване на възможност на нарушителя да даде писмени обяснения.

Правната норма на чл. 304, ал.1 АПК сочи, че длъжностно лице, което не изпълнява  задължение, произтичащо от влязъл в сила съдебен акт, извън случаите по дял пети, се наказва с глоба. Дял Пети от АПК регламентира изпълнението на влезли в сила административни и съдебни актове. Следователно необходимите предпоставки за провеждане на производство по реда на чл. 304-306 от АПК са: 1) Влязъл в сила съдебен акт; 2) Конкретно задължение, вменено на административния орган за изпълнение с влезлия в сила съдебен акт. Това са положителните предпоставки, които следва да са налице, има и една отрицателна предпоставка, 3) да не се касае за изпълнение на влязъл в сила съдебен акт, което да бъде предприето по реда на дял пети от АПК.

Решение № 446/21.10.2015г. на Административен съд, гр. Плевен, постановено по адм. дело № 339/2015г. е влязъл в сила съдебен акт, с който на Началника на общинска служба „Земеделие” - Червен бряг е върната преписката по заявление рег. № 2300/30.03.2015г. от деловодството на областна дирекция „Земеделие”-Плевен, препратено му с писмо с № 2300/07.04.2015г. за ново произнасяне при спазване на указанията дадени от съда в решението.

Следователно върху административния орган тежи задължение за изпълнение съгласно посочения съдебен акт  и това е задължение за постановяване на административен акт по горепосоченото заявление на Н.. Видно от писмените обяснения дадени от административния орган и приложените към тях доказателства е налице изпълнение на съдебното решение. Органът се е произнесъл с писмо изх. № ПО-05-002/18.01.2016г., адресирано до жалбоподателя. Постановеният административен акт на собствено основание подлежи на съдебен контрол, ако е неблагоприятен за адресата си и са налице основания за оспорване му съгласно чл. 146 от АПК.

С оглед посоченото направеното искане за налагане на наказание по реда на чл. 304 от АПК е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

Административният орган следва да бъде предупреден, че следва да изпълнява в разумен срок влезлите в сила съдебни решения. Разумният срок е този, който законът е предвидил за съответното действие – по АПК това е срокът по чл. 57, който в общия случай е 14 дни от датата на започване на производството, в случая от влизане в сила на решението. Административният орган е длъжен да се произнесе в този срок, на първо място защото нарушението му е несъобразяване с чл. 11 от АПК, който въвежда основен принцип за бързина и процесуална икономия и спазването, на който е служебно проверявано от съда при осъществяване на контрол за законосъобразност на издадения административен акт. На следващо място – съдът по всяко време може да извърши проверка за изпълнение на влезлите в сила съдебни решения и на наложи наказание по чл. 304, ал.1 от АПК, при доказано неизпълнение. В случая решението е изпълнено със закъснение, което е укоримо, но не подлежи на санкциониране според нормата на чл. 304 от АПК.

Водим от изложените мотиви, Административен съд – Плевен

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Н.Й.Н. *** за налагане на наказание по реда на чл. 304 по реда на АПК вр. чл. 43, ал. 2, т.2 от ЗДОИ на Началника на Общинска служба „Земеделие” – Червен бряг.

ПРЕДУПРЕЖДАВА Началника на Общинска служба „Земеделие” – Червен бряг, че следва да изпълнява съдебните решения в разумен срок след влизането им в сила.

Разпореждането е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: