ОПРЕДЕЛЕНИЕ

852

гр. Плевен, 25 Юли 2014 г.

 

Административен съд-гр.Плевен, втори състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и пети  юли, две хиляди и четиринадесета година, в състав: 

           

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Юлия Данева                               

          Като разгледа докладваното от съдията Данева адм.дело № 599/2014г. по описа за 2014год. на Административен съд-Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:

            В Районен съд- Плевен е постъпила искова молба от К.А.Я. *** против Областен управител на Област Плевен  с посочено правно основание чл.71 ал.1 т.1и т.3 във вр. с чл. 13,ал. 3 и чл. 4 от  Закона за защита от дискриминация /ЗЗД/ и искане:

          - Да  бъде установено, че Областен управител на Област Плевен е извършил спрямо К.А. Я. действия, представляващи дискриминация по признак лично и семейно положение при упражняване правото й на труд в нарушение  на чл. 13,ал. 3 от ЗЗД, като не е разрешил ползването на натрупан платен годишен отпуск по нейно заявление от 14.05.2012г. , и с уволнението й на 01.06.2012г. при завръщането й на работа  след ползван отпуск  за отглеждане на дете до 2-годишна възраст.

          - Да бъде осъден ответникът  да й заплати обезщетение в размер на 2000 лв.  за нанесените й неимуществени вреди, състоящи се в предизвиканото вследствие дискриминационни действия на ответника чувство на обида, унижение и  тревога относно бъдещото  финансово обезпечаване  на издържаните от нея деца.

            С решение № 288/14.02.2013г. по образуваното гр.д. № 5521/2012г. на Районен съд-Плевен са отхвърлени предявените от К. Я. искове с правно основание чл.71 ал.1 т.1и т. 3 от Закона за защита от дискриминация.

            При инстанционен контрол, по подадена въззивна жалба от К. Я., с решение № 367/25.06.2013г.  по гр.д.№469 по описа за 2013г.  Окръжен съд-Плевен е потвърдил решението на Районния съд, като е изложил  мотиви и по допустимостта на  произнасянето  от Районния съд.

            С решение № 242/18.06.2014г. по образуваното гр.д.№6376/2013г. на ВКС са обезсилени решение № 288/14.02.2013г. по гр.д. № 5521/2012г. на Районен съд-Плевен и решение  № 367/25.06.2013г.  по гр.д.№469 по описа за 2013г. на Окръжен съд-Плевен .За да достигне до този извод ВКС е приел, че в случая се  търси защита от  проявени дискриминационни действия при упражняване правото й на труд по служебно правоотношение, регулирано от Закона за държавния служител.  В чл. 203 и сл. от АПК са уредени  производствата за обезщетения за вреди от  административни актове, действия или бездействия на администрацията. Приел е, че уредбата е  приложима за претенциите по чл. 71, ал. 1, т. 1,т. 2 и т. 3 от ЗЗД.  От това е направил извод, че разграничителният критерии за компетентния съд  е от чии действия, според твърдението на ищеца е причинено дискриминационното третиране, съответно произтичат вредите. Приел е, че когато дискриминационните действия или бездействия са на органи, осъществяващи  държавна власт, исковете по чл. 71, ал. 1, т. 1 и т. 3 от ЗЗД са от компетентността на съответния административен съд.  По тези съображения е изпратил делото по компетентност на Административен съд-Плевен. 

            В Административен съд-Плевен е образувано адм.дело №599/2014г. по описа на съда.

            Съдът намира, че фактическите основания на претенцията, посочени в обстоятелствената част на исковата молба определят предмета на доказване, страните и вида на търсената защита в исковия процес. Изложените от ищцата К.Я.  твърдения и  формулираните искания сочат, че не се оспорват като незаконосъобразни актове, действия или бездействия на ответника, а се твърди  неравенство в третирането от страна на областния управител и осъществяване на дискриминация. Налице е ясно изразено и точно формулирано искане по чл. 71 от ЗЗДискр.: „ да се установи  извършване на дискриминационни действия”  т.е. заявено е по-неблагоприятно третиране на ищеца на основата на лично и семейно положение при упражняване правото на труд, в сравнение с други лица,  с различно от нейното лично и семейно положение. Претендира се и обезщетение за вреди, произтекли от дискриминационните действия на ответника, който е административен орган и има властнически правомощия. Ето защо съдът счита, че претенцията на К.Я. е с правно основание чл.71 ал.1,т. 1 и т. 3  от ЗЗДискр, както е прието и в решението на ВКС.

            При тези обстоятелства съдът намира, че предявените от К.Я. искове за установяване на твърдяното дискриминационно третиране и  да бъде осъден да заплати обезщетение за претърпените неимуществени вреди в резултат на дискриминационното отношение, се явяват процесуално недопустими пред настоящия съд. Съображенията за това са следните:

В глава 4 от ЗЗДискр. са установени способите за защита в случай на нарушение по ЗЗДискр. – в производство пред специализирания държавен орган – Комисията за защита от дискриминация (раздел І) и пред съда (раздел ІІ). Лицата, които считат, че са засегнати от дискриминационно третиране, разполагат с възможността да изберат способа за защита. Производствата по раздел І и раздел ІІ се прилагат за всички случаи на неравноправно третиране срещу всички правни субекти, като имат за цел евентуалното установяване на дискриминация и санкциониране на нарушителя.

Разликата между двата способа на защита се състои в невъзможността Комисията за защита от дискриминация да присъжда обезщетение за претърпени вреди, каквото правомощие е в изключителната компетентност на съда. Съгласно чл. 74 ал. 1 от ЗЗДискр., в случаите по раздел I всяко лице, претърпяло вреди от нарушение на права по този или по други закони, уреждащи равенство в третирането, може да предяви иск за обезщетение по общия ред срещу лицата и/или органите, причинили вредите. На основание чл. 74, ал. 2 от ЗЗДискр. в случаите, когато вредите са причинени на граждани от незаконни актове, действия или бездействия на държавни органи и длъжностни лица, искът за обезщетение се предявява по реда на Закона за отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани (ЗОДОВ).

Анализът на нормите на чл. 74, ал. 1 и ал. 2 от ЗЗДискр. води до извода, че прилагането на чл. 74, ал. 2 от ЗЗДискр. е задължително обусловено от наличието на приключило административно производство пред Комисията за защита от дискриминация, в рамките на което с влязъл в сила административен акт по чл. 65 от закона е установен случай на дискриминация срещу конкретното лице. Когато неравноправното третиране (дискриминацията) е извършено в резултат на издаден административен акт или е причинена от действия/бездействия на органи на държавата или общините, компетентен да се произнесе по иска е съответният административен съд по реда на чл. 1 от ЗОДОВ. Тоест, разглеждането на спора за присъждане на обезщетение за вреди в случая предполага установяването на незаконни  дискриминационни актове, действия или бездействия на държавни органи и длъжностни лица, което е от компетентността на специализирания държавен орган -Комисия за защита от дискриминация. Приложението на чл. 74 ЗЗДискр. е обусловено от приключило административно производство пред КЗД, в рамките на което с влязъл в сила административен акт по чл. 65 от същия закон, е установен правопораждащият претендираното право на обезщетение акт на дискриминация. В хипотезата на чл. 74, ал. 2 ЗЗДискр. административните съдилища не установяват факти от областта на гражданското право, какъвто факт е неравенството в третирането по смисъла на чл. 4 ЗЗДискр., а изследват съществуването на вреди в причинно-следствена връзка с установен от КЗД като специализиран административен орган акт на дискриминация. От правния анализ на уредбата на чл. 74 следва, че систематичното място на ал. 2 от чл. 74 е изведена от контекста на предходната алинея и препраща към изискването за проведено производство пред Комисията за защита от дискриминация. Ако съдържанието на законодателната воля се изразяваше в регулиране на правоотношение с ал. 2, което да е извън приложното поле на този закон, то следваше това да стане в самостоятелна правна норма, а в не в последваща алинея. Ето защо с ал. 2 не се създава друг режим, различен от визирания в ал. 1 във връзка с раздел I-ви от ЗЗДискр., регламентиращ производство пред съответния административен орган - КЗД, като условие за допустимост на последващ съдебен контрол.  В този смисъл е и константната практика на ВАС.

Нормата на чл. 74, ал. 2 от ЗЗДискр. е специална по отношение на тази по чл. 204, ал. 4 от АПК. При тази хипотеза административният съд не разполага с правомощието да установява факта на неравенството в третирането по смисъла на чл. 4 от ЗЗДискр., каквото е искането на ищеца в настоящия случай съобразно изложените в исковата молба факти и обстоятелства, и формулирания петитум в първата му част. В случаите по чл. 74, ал. 2 от ЗЗДискр. административният съд изследва съществуването на вреди в причинно-следствена връзка с установен от Комисията за защита от дискриминация (КЗД) акт на дискриминация. Видно от данните по делото, а и не се твърди от ищеца,  такова административно производство да е приключило с влязъл в сила административен акт пред специализирания държавен орган – КЗД относно твърдяното дискриминационно действие по признак лично и семейно положение при  упражняване правото на труд в сравнение с третирането на други лица при сравними сходни обстоятелства-лица.

 Отделно от това, в исковата молба се твърди, че заповедта, с която е  уволнена е обжалвала и е  образувано адм.д. № 564/2012г. на Адм. съд-Плевен. В  производството  по оспорването законосъобразността на  тази заповед  съдът следва да прецени дали при издаването й  е допуснато и нарушение на ЗЗДискр., след като се твърди такова действие. В тази връзка, дори и да се приеме, че ВКС е изпратил делото за разглеждане от Адм. съд-Плевен поради преценка, че дискриминационните действия са  на органи, осъществяващи държавна власт, следва да се има предвид, че твърдяното дискриминационно действие е  уволнението на  ищцата, а то е извършено със заповед на ответника. Законосъобразността на тази заповед  е предмет на обжалване  по адм.д. № 564/2012г. на Административен съд Плевен, поради което, и на това основание е недопустимо  в настоящето производство да се  преценява законосъобразността на заповедта, тъй като за същата има образувано  друго дело, пред същия съд, на същото основание и между същите страни.

По така изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че производството по делото следва да бъде прекратено поради процесуална недопустимост на предявените искове от страна на К.А.Я.. .

Съдът намира,че в частта, с която се  иска установяване  на извършени от Областния управител на Област Плевен спрямо К.Я. действия, представляващи дискриминация по признак лично и семейно положение при упражняване правото й на труд,в нарушение на чл. 13, ал. 3 от ЗЗДискр., като не е разрешил ползването на натрупан платен годишен отпуск  по нейно заявление от 14.05.2012г. и, и с уволнението й на 01.06.2012г. при завръщането й на работа след ползван отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, исковата молба като жалба по смисъла на чл. 50, т. 1 от ЗЗДискр. , следва да се изпрати по компетентност на Комисията за защита от дискриминация .

Водим от горното, съдът  

 

                                     О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА  на Комисията за  защита от дискриминация  исковата молба на К.А.Я., в частта й, с която се  иска установяване  на извършени от Областния управител на Област Плевен спрямо К.Я. действия, представляващи дискриминация по признак лично и семейно положение при упражняване правото й на труд,в нарушение на чл. 13, ал. 3 от ЗЗДискр., като не е разрешил ползването на натрупан платен годишен отпуск  по нейно заявление от 14.05.2012г. и, и с уволнението й на 01.06.2012г. при завръщането й на работаслед ползван отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба на К.А.Я. *** против Областен управител на Област Плевен  с посочено правно основание чл.71 ал.1 т.1и т.3 във вр. с чл. 13,ал. 3 и чл. 4 от  Закона за защита от дискриминация в частта, с която  се прави искане  да бъде осъден ответникът да заплати на ищцата обезщетение в размер на 2000 лв. за нанесените й неимуществени вреди, състоящи се в предизвиканото вследствие дискриминационни действия на ответника чувство за обида, унижение и тревога относно бъдещото финансово обезпечаване на издържаните от нея малолетни деца.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 599 по описа за 2014г. на Административен съд Плевен.

Определението подлежи на оспорване пред Върховния административен съд с  частна жалба от страните и от органа, на който делото е изпратено, в 7-дневен срок от съобщението.

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: