РЕШЕНИЕ

478

град Плевен, 09.10.2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – пети състав, в публично съдебно заседание на втори октомври две хиляди и четиринадесета година в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 Снежина Иванова

 

 

при секретар Д.Д. изслуша докладваното от съдията Снежина Иванова по административно дело № 560 по описа за 2014 г. на Административен съд-Плевен.

 

 

Производството е по реда на чл.84, ал. 6 от СК вр.чл.145 и сл. от АПК.

Административното дело е образувано по жалба на Ф.П.С.,*** срещу заповед № ЗД-06-0043 /06.06.2014 година на и.д директор на Регионална дирекция „Социално подпомагане”-Плевен, с която  е наредено да се извърши вписване в Регистъра на деца, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване, воден от РДСП гр. Плевен на детето Е. Ф. П..

Оспорващата навежда общи доводи за незаконосъобразност на издадената заповед. Намира, че са налице условия да отглеждане на детето в домашни условия, като посочва, че до 18.09.2014 година ще намери жилище и ще посещава детето си. Моли за отмяна на заповедта.

В съдебно заседание оспорващата,не се явява, не се представлява.

Ответникът по жалбата-и.д. директор на РД „Социално подпомагане” -Плевен, се представлява от юрк Петрова, която намира жалбата за неоснователна, тъй като заповедта е издадена в установената форма и при спазване на административно-производствените правила, като оспорващата не е подала в законоустановения срок  молбата за прекратяване на настаняването на детето. Посочва, че С. не е представила доказателства относно причини, които са направили невъзможно подаването на искане за  прекратяване на настаняването. Моли за отхвърляне на жалбата.

Административен съд-Плевен, пети състав, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства в тяхната цялост съгласно разпоредбите на чл.168 от АПК, приема за установено от фактическа страна следното: 

Със заповед № ЗД ДСПСП 11-55/22.11.2013 година на директор на ДСП –Червен бряг детето Е. Ф. П. е настанено по административен ред в Дом за медико-социални грижи за деца –гр. Плевен временно до произнасяне на съда, като с решение № 208/10.02.2014 година РС Плевен е постановил , че настанява детето в Дом за медико-социални грижи за деца –гр. Плевен до навършване на 3 годишна възраст. Решението е влязло в сила на 22.02.2014 година.

Оспорващата в собственоръчно написана и подписана декларация от 19.11.2013 г. е посочила, че няма възможност за отглеждане на детето в семейството, тъй като то се нуждае от медицински грижи , като по делото е представена декларация от оспорващата( на л. 23 по делото), в която С. на 22.11.2013 година е положила подписа си, че е запозната с възможността в шест месечен срок от настаняване на детето по административен ред да поиска прекратяване на мярката или отмяна на заповедта.

Изготвен е социален доклад за дете № ЗД-241-0349/29.05.2014г. и доклад за оценка на потребностите на детето № ЗД-241-0348/29.05.2014г. в които е отразено, че детето Е. Ф. е родено  на *** година в гр. Червен бряг, като има три сестри и е извънбрачно родено. Майката е неомъжена, безработна, може да чете, но пише със затруднения, като с биологичния баща на детето се е разделила още преди раждането му. Посочва се, че има още три деца от съжителство с други трима различни мъже.Детето от раждането си до *** година е пребивавало в АГО –Червен бряг и причините за настаняването му в среда, различна от семейната са, че майката е с дефицити по отношение на родителски капацитет и ресурси и трудно би се справила с натоварване с още отговорности за обезпечаване потребностите на новороденото без участие на бащата. Открити са членове на разширеното семейство, които обаче се декларирали, че не могат да поемат отговорност за отглеждането на детето и е направено заключение, че осиновяването ще е най-добро за детето.

На 06.06.2014 година е издадена оспорената в настоящото производство заповед, с която поради изтичане на 6-месечния срок, в който родителите могат да поискат прекратяване на настаняването на детето, е постановено вписването му в Регистъра на деца, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата, предмет на това производство, е подадена в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК, от надлежна страна и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Заповедта е издадена от компетентен орган по смисъла на чл.84, ал. 6 от СК –и.д. директор на РД „СП” Плевен , съгласно заповед № ЧР-5-47/19.014.02.2014 година.

Съдът намира, че административният акт е издаден в установената писмена форма, съдържа изискуемите се реквизити съгласно чл. 59, ал.2 от АПК. Посочени са фактически и правни основания, изложени са подробни мотиви, като такива се съдържат и в административната преписка /цитираните по - горе социални доклади/.

Като правно основание за издаване на заповедта е посочен чл. 84, ал.2 от СК, който се отнася за дете, настанено по административен ред в специализирана институция и родителят без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила. В случая детето е настанено  в Дом за медико-социални грижи за деца –гр. Плевен на 22.11.2013 година съгласно заповед от същата дата на директор на ДСП –Червен бряг, като оспорващата е положила подпис под декларация от същата дата, че са й разяснени реда и условията за промяна и прекратяване на мярката за закрила, последиците при отказа от действията й като родител и реда за вписване на детето в Регистъра на деца за пълно осиновяване.

Спазени са и  материално-правните разпоредби при издаване на акта. Съгласно чл.84, ал. 2, изр. първо от СК когато детето е настанено в специализирана институция по административен ред съгласно Закона за закрила на детето и родителят без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила, дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето уведомява писмено в 7-дневен срок от изтичане на срока по чл. 93, ал. 2, изречение първо регионалната дирекция за социално подпомагане за вписването му в регистъра. Следователно,за да се постанови вписване на детето в регистъра за пълно осиновяване при условията на чл.84 ал.2 от СК законодателят изисква да са изпълнени кумулативно две предпоставки - детето да настанено по административен ред в специализирана институция и в 6-месечен срок родителите без основателна причина да не са поискали промяна на мярката за закрила. В случая детето е настанено в Дом за медико-социални грижи за деца –гр. Плевен на 22.11.2013 година и в 6 месечния срок от настаняването му не е подадена молба за реинтеграция в семейна среда. По делото е представена декларация свободен текст от 26.05.2014 година от оспорващата, в която същата декларира, че няма възможност и условия за отглеждане на сина й и ,че най –добре за него е да бъде осиновен, което съдът кредитира в насока, че и майката осъзнава невъзможността да предостави необходимата грижа и условия на детето си и не е налице искане за промяна на мярката или за отглеждане на детето в семейна среда.

Обжалваната заповед е издадена и в съответствие с целта на закона - децата да се отглеждат в семейна среда, което в конкретния случай би могло да се постигне с вписване в регистъра за пълно осиновяване.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2, предл. пето от АПК, Административен съд – Плевен, пети състав,

 

 

РЕШИ:

 

Отхвърля жалбата на Ф.П.С.,*** срещу заповед № ЗД-06-0043 /06.06.2014 година на и.д директор на Регионална дирекция „Социално подпомагане”-Плевен, с която  е наредено да се извърши вписване в Регистъра на деца, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване, воден от РДСП гр. Плевен на детето Е. Ф. П..

Решението да се съобщи на страните.

Решението може да се оспорва пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено.

 

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: