Р   Е  Ш   Е   Н   И    Е

  301 / 22 Юни 2014 г.

гр. Плевен

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

       АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД- гр. Плевен, първи  касационен  състав, в публично заседание на тридесети май, две хиляди и четиринадесета  година ,  в състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ ДАНЕВА

                                          ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

                                                              КАЛИНА ПЕЦОВА

        Секретар: М.Н.

        Прокурор: ИВАН ШАРКОВ

        Като разгледа докладваното от съдия  Юлия Данева  касационно административно дело № 381 по описа за 2014 година, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН.

         Образувано е по касационна жалба  на Изпълнителна агенция по лекарствата/ИАЛ/  срещу  решение № 187/10.03.2014г.  на Районния съд- Плевен, постановено по нахд №2938/2013г.  по описа на същия съд. С решението си съдът е отменил   наказателно постановление № РД-И-159/17.06.2013г.  на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по  лекарствата , с което на   Р.Х.Д. *** са наложени административни наказания както следва: глоба  в размер на 1000 лв. за извършено нарушение  по чл. 27, ал. 2 във вр. с чл. 20,ал. 1 от Наредба № 28 за устройството, реда и организацията на работа в аптеките и номенклатурата  на лекарствените продукти , във връзка с чл. 233 и чл.294 от Закона за  лекарствените продукти в хуманната медицина за това, че при извършена от инспектори на ИАЛ проверка на 20.02.2013г. в аптека на „Фарма Лек” АД-Плевен, гр. Плевен ул. „Г.Кочев” 39 е установено , че   в общия ред на съхранение на лекарствените продукти в приемното помещение  на аптеката  се съхранява лекарствен продукт Левитра 20 мг  с нарушена  първична опаковка,   и глоба в размер на 1000 лв.  за нарушение по чл. 3,ал. 3 във вр. с чл. 20, ал. 1, т. 1 от Наредба № 28 за това, че в аптеката не се води дневник на изпълнените рецепти, установено при същата проверка.

         Ответникът, чрез процесуалния си представител адв. Е. П. от АК-Плевен  оспорва жалбата.  Счита, че решението е правилно и моли да бъде потвърдено.

            Представителят на Окръжна прокуратура счита, че  решението е правилно и законосъобразно и моли да бъде потвърдено.

        Административен съд- Плевен, като взе пред вид събраните доказателства, наведените  от жалбоподателя  основания, становищата на страните и изискванията на закона  намира за установено следното от фактическа и правна страна:

        Жалбата е подадена в законоустановения срок и е процесуално допустима.

         Разгледана по същество  е частично  основателна.

          Първоинстанционният съд е приел  за установени  обстоятелствата , отразени в  АУАН и обжалваното пред него Наказателно постановление, съгласно които,  при проверка, извършена от инспектори на ИАЛ на 20.02.2013г. в аптека  на „Фарма Лек”АД  гр. Плевен, ул. „Г.Кочев” № 39 е  установено, че  в общия ред на съхранение , в приемното помещение се намира  лекарствен продукт  с нарушена първична опаковка , а именно Левитра , 1 опаковка, съдържаща  две таблетки от общо четири , при задължение  да се съхранява в отделно място с обозначение, че продуктът е блокиран. Като втора констатация  е било установено, че  дневникът  за изпълнените рецепти не се води редовно.

        За да отмени наказателното постановление съдът е  приел, по отношение на първото наказание, че на Р.Д. е  наложена глоба  в условията на допустителство, което обаче се прилага само  в случаите, предвидени със съответен закон или указ. Приел е, че  наказаното лице  не е субект на  правни задължения, цитирани в АУАН и НП , тъй като , предвид липсата на състав за допустителство и конкретно виновно поведение на това лице, то не би могло да  бъде административнонаказателноотговорно. Прави извод, че не са  събрани доказателства, от които да се установи, че  именно наказаното лице Р.Д. е  извършила   нарушение по чл. 27,ал. 2 от Наредбата.

         Този извод не се споделя от настоящия съд.  Действително, в  административнонаказателното производство не е установено кое е конкретното лице, което е  поставило въпросния лекарствен продукт в  приемното помещение, а не  на специално определено за целта място с трайно сигнално обозначение, че е блокирано, каквото е изискването на чл. 27, ал.2 от Наредбата, но следва да се  обърне внимание на обстоятелството, че наказанието е наложено на лицето  за извършване на горното нарушение, във връзка с чл. 233 от ЗЛПХМ, според който : „Ръководителят на аптеката носи отговорност за дейностите, посочени в чл. 219, ал. 1”. А  последният регламентира  дейностите в аптеката, включително и  съхраняването на лекарствените продукти.  От тук следва извод, че  административнонаказателната отговорност на  наказаното лице е  ангажирана в качеството му на ръководител на аптеката ,  за  извършено  нарушение, свързано със съхранение на лекарствен продукт, за което , по силата на посочената норма  носи отговорност.  В АУАН, както и в НП са посочени  относимите към  конкретното нарушение правни норми на  ЗЛПХМ и на Наредба № 28, изрично е посочено, че  наказанието е наложено на  Д. в качеството й на  ръководител на аптека,  поради което съдът намира, че в тази част НП е  не страда от пороци, обосновващи отмяната му.

       В частта , с която е отменено наложеното наказание за това, че  в аптеката не се води и съхранява дневник на изпълнените рецепти, настоящият съд споделя  фактическите и правни изводи на решаващия. Констатираното противоречие в показанията на свидетелите Д. и К.- актосъставител и свидетел по акта по отношение на този факт  , в  преценката му  с останалите доказателства- показанията на св. Петрова и представените писмени документи  основателно е мотивирало Районния съд да приеме, че наказателното постановление е издадено  при  формиран от административнонаказващия орган погрешен  извод  относно фактическите  обстоятелства  , касаещи нарушение по чл. 3, ал. 3 от Наредбата. В тази част  решението следва да бъде оставено  в сила

          Водим от горното съдът

                                              Р Е Ш И :

          ОТМЕНЯ   решение № 187/10.03.2014г.  на Районния съд- Плевен, постановено по нахд №2938/2013г. в частта, с която е отменено Наказателно постановление № РД-И-159/17.06.2013г.  на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по  лекарствата в частта с която на  Р.Х.Д. ***, ръководител на аптека на „Фарма Лек”АД  е наложена глоба  в размер на 1000 лв. за извършено нарушение  по чл. 27, ал. 2 във вр. с чл. 20,ал. 1 от Наредба № 28 за устройството, реда и организацията на работа в аптеките и номенклатурата  на лекарствените продукти , във връзка с чл. 233 и чл.294 от Закона за  лекарствените продукти в хуманната медицина , вместо което постановява:

        ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № РД-И-159/17.06.2013г.  на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по  лекарствата в частта в която на  Р.Х.Д. *** ръководител на аптека на „Фарма Лек”АД  е наложена глоба  в размер на 1000 лв. за извършено нарушение  по чл. 27, ал. 2 във вр. с чл. 20,ал. 1 от Наредба № 28 за устройството, реда и организацията на работа в аптеките и номенклатурата  на лекарствените продукти , във връзка с чл. 233 и чл.294 от Закона за  лекарствените продукти в хуманната медицина.:

          ОСТАВЯ В СИЛА  решението в останалата част.

         Решението  не подлежи на обжалване.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

                           ЧЛЕНОВЕ:         1.                                   2.