РЕШЕНИЕ № 304

гр. Плевен, 12 Юни 2014 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд на гр. Плевенвтори касационен състав, в открито съдебно заседание на тринадесети май две хиляди и четиринадесета година в състав:                       

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

               ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА ПЕЦОВА

     СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретар В.М. и с участието на Иван Шарков – прокурор при Окръжна прокуратура – Плевен, разгледа докладваното от председателя касационно административно дело360 по описа на съда за 2014 г. за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

          Образувано е по касационна жалба на „УМБАЛ д-р Георги Странски” ЕАД, гр. Плевен, чрез адвокат Т.Г. ***, против решение № 210/13.03.2014 г. на Районен съд на гр. Плевен, постановено по н.а.х.д. № 72/2014 г., с което е потвърдено наказателно постановление /НП/ № 11011530 от 18.11.2013 г. на Директора на Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/ - София, с което на „УМБАЛ д-р Георги Странски” ЕАД, гр. Плевен, представлявано от д-р Н. П. М. на длъжност Изп. Директор на осн. чл. 128в, ал. 2 от Закона за обществени поръчки /ЗОП/ (обн. ДВ бр. 28/2004 г., изм. ДВ бр. 93/2011 г.) във вр. с чл. 127, ал. 2 от ЗОП е наложена имуществена санкция в размер на 1000 /хиляда/ лева за това, че на 23.03.2012 г. в гр. Плевен от „УМБАЛ д-р Георги Странски” ЕАД, гр. Плевен – възложител на обществени поръчки по смисъла на чл. 7, т. 3 от ЗОП (обн. ДВ бр. 28/2004 г., изм. ДВ бр. 37/2006 г.) чрез д-р Н. П. М. в качеството й на Изп. Директор, с Решение № РД-16-097/23.03.2012 г. за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Доставка на медицински изделия и лекарствени продукти за диализно лечение на нуждите на от „УМБАЛ д-р Георги Странски” ЕАД, гр. Плевен” е одобрено обявление за поръчката, в което не е посочена определената професия или дейност, от правото за упражняване на която не следва да е лишен кандидата или участника – обстоятелство по чл. 47, ал. 2, т. 2 от ЗОП, при наличието на което възложителят е предвидил отстраняване на участниците в процедурата – нарушение на чл. 47, ал. 3 във вр. с чл. 47, ал. 2, т. 2 от ЗОП (изм. ДВ бр. 93 от 2001 г.).

С касационната жалба се иска отмяна на оспорваното решение като неправилно и явно несправедливо. Касаторът счита, че не е нарушена посочената норма на чл. 47, ал. 2, т. 2 от ЗОП, тъй като предвиденото изискване на тази норма може да се приложи само по отношение на физическо лице /лица/. Моли обжалваното решение / погрешно посочено на стр. 1 от решението с дата 13.03.2013 г./ да бъде отменено като бъде отменено и НП.

 Касаторът е бил редовно призован за откритото съдебно заседание, представлява се от адвокат Т.Г..*** въпреки, че е посочил, че е извършена проверка, не е обсъдил договорите за медикаменти. Сочи, че в административното нарушение налагано на юридическо лице следва да има степен на обществена опасност, това в случая не е налице, неспазването на чл. 47, ал. 2 от ЗОП не е препятствало участниците и не е нарушило принципите на ЗОП за публичност и прозрачност. Твърди, че не може да се сключи договор без съответните документи и при сключване на договор се представя документ – удостоверение, че не е в несъстоятелност, че не е в ликвидация, включително и свидетелство за съдимост. Сочи че съответните участници са се съгласили с условията така, както са поставени. Моли да се отмени решението предмет на касационна проверка със законните от това последици според Тълкувателното решение на ВАС.

Ответникът – Агенция за държавна финансова инспекция - София, редовно призован за откритото съдебно заседание, се представлява от юрисконсулт М.Т.. Счита, че мотивите на първоинстанционния съд кореспондират със закона и с изложеното като фактология в НП и АУАН. Сочи, че представянето на декларация в началото на хода на процедурата е задължително условие, доколкото обстоятелствата по чл. 47 от ЗОП на този етап могат да бъдат удостоверени по този начин и в последствие при сключване на договора съответния участник е задължен да представи и официален удостоверителен документ относно липсата на тези обстоятелства. Счита, че самият закон не изисква да са настъпили вреди и въпросът, че е поставено това изискване значи, че има нужда от него именно, за да не предизвика ограничаване на участниците. Моли решението на Районен съд – Плевен да бъде оставено в сила, тъй като същото е постановено в съответствие с материалния и процесуалния закон.

Представителят на Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение, че с оглед събраните по делото доказателства счита, че касационната жалба е основателна и следва да бъде уважена.

          Административен съд, гр. Плевен, втори касационен състав, намира, че жалбата е подадена в срока по чл. 211 от АПК от надлежна страна и се явява допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

          Касаторът е санкциониран за това, че на 23.03.2012 г. в гр. Плевен като възложител на обществени поръчки по смисъла на чл. 7, т. 3 от ЗОП, с решение № РД 16-097/23.03.2012 г. за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Доставка на медицински изделия и лекарствени продукти за диализно лечение за нуждите на УМБАЛ Д-р Георги Странски ЕАД” е одобрено обявление за поръчка, в което не  е посочена определена професия или дейност от правото за упражняване на която не следва да  е лишен кандидата или участника – обстоятелство по чл. 7, ал. 2, т. 2 от ЗОП, при наличието на която възложителят е предвидил отстраняване на участниците в процедурата. Административно нарушение по чл. 47, ал. 3 във вр. с чл. 47, ал. 2, т. 2 от ЗОП /ДВ бр. 93/2011 г./.

          Спорното наказателно постановление е потвърдено с Решение № 210/13.03.2014 г. на Районен съд – Плевен, като съдът е приел, че възложителят е предвидил отстраняване от участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка кандидат или участник, за когото е налице лишаване от право да упражнява професия или дейност без да е посочено коя е конкретната професия или дейност, което представлява нарушение на чл. 47, ал. 3 във вр. с чл. 47, ал. 2, т. 2  от ЗОП. Нарушението е доказано от фактическа страна и е съставомерно. Решението е валидно, допустимо, постановено при нарушение на материалния закон.

Разпоредбата на чл. 47, ал. 3  от ЗОП сочи, че когато възложителят предвижда отстраняване на кандидат или участник при наличие на някое от обстоятелствата по ал. 2 той е длъжен да посочи тези обстоятелства в обявлението за обществена поръчка, а по процедури по договаряне без обявление – в поканата за участие. В конкретния случай е установено, че възложителят настоящ касатор е упражнил правото си по чл. 47, ал. 2 от ЗОП като е посочил в условията за участие в обществената поръчка, че кандидатите не следва да са лишени от право за упражняване на определена професия или дейност като не е конкретизирана съответна професия или дейност. Спорен между страните е въпроса дължи ли се конкретизация на определената професия или дейност или само да се обяви, че при наличие на обстоятелство по чл. 47, ал.2, т.2 от ЗОП – участникът ще бъде отстранен. Граматическото тълкуване на текста на чл.47, ал.3 от ЗОП налага извод, че изразътда посочи тези обстоятелства в обявлението за обществена поръчкаозначава да отстрани кандидатът от по-нататъшно участие , ако не отговаря на някое от изискванията на чл.47, ал.2 от ЗОП само и единствено тогава, когато в обявлението е посочил, че кандидатите следва да отговарят на тези изисквания. В противен случай, участниците ще бъдат поставени в ситуация  на изначална, предварителна неизправност да не отговарят на критерии, за които не са уведомени, че съществуват. Противното тълкуване на разпоредбата в смисъл, че изискването на чл. 47, ал.3 от ЗОП  предполага посочване на конкретната професия или дейност, от право на упражняване от която е лишен, ще постави в невъзможност възложителя да посочи тези конкретни обстоятелства по отношение на другите изисквания на чл.47, ал.2, т.1, 3 и 4.  Точки 1 , 3 и 4 не подлежат на допълнителна конкретизация и обосновка, защото са достатъчно конкретни, ясни и недвусмислени от една страна, а от друга страна чл.47, ал.3 от ЗОП се отнася за всички обстоятелства по ал.2, които следва да бъдат посочени от възложителя. Ако законодателят е имал предвид конкретизирането на определената професия или дейност, от правото на упражняване на която да не бъдат лишени участниците и кандидатите, в чл.47, ал.3 от ЗОП щеше да бъде записано, че това изискване се отнася единствено до чл.47, ал.2, т.2, а не до всички точки на ал.2. С оглед посоченото, извършеното от касатора не се явава нарушение на чл. 47, ал.3 от ЗОП, поради което незаконосъобразно е ангажирана администратино-наказателна му отговорност.

Като е достигнал по обратен извод, решаващият съд е постановил решение при неправилно прилагане на закона, което следва да бъде отменено, както и НП.

          Водим от изложените мотиви и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 210/13.03.2014 г., постановено по н.а.х.д. № 72 по описа на Районен съд на гр. Плевен за 2014 г. и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 11011530 от 18.11.2013 г. на Директора на Агенция за държавна финансова инспекция - София, с което на „УМБАЛ д-р Георги Странски” ЕАД, гр. Плевен, представлявано от д-р Н. П. М. на длъжност Изп. Директор на осн. чл. 128в, ал. 2 от Закона за обществени поръчки (обн. ДВ бр. 28/2004 г., изм. ДВ бр. 93/2011 г.) във вр. с чл. 127, ал. 2 от ЗОП е наложена имуществена санкция в размер на 1000 /хиляда/ лева за нарушение на чл. 47, ал.3 вр чл. 47, ал.2, т.2 от Закона за обществени поръчки.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:  1.                      2.