Р   Е  Ш   Е   Н   И    Е

 

302 / 11 Юни 2014 г.

гр. Плевен

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД - гр. Плевен, първи  касационен  състав, в публично заседание на тридесети май, две хиляди и четиринадесета година, в състав:

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ ДАНЕВА

                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА  

                                                        2.КАЛИНА ПЕЦОВА

        Секретар: М.Н.

        Прокурор: ИВАН ШАРКОВ

        Като разгледа докладваното от съдия ДАНЕВА касационно административно дело № 345 описа за 2014 година, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН.

         С решение № 197/11.03.2014г., постановено по НАХД № 3050 по  описа за 2013 г. Плевенският районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 2013 – 0028958/09.08.2013г.  на Директор на Регионална Дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите /КЗП/, с което на “Българска телекомуникационна компания” АД София, на осн. чл. 27,чл. 28 и чл. 83 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и чл. 233,ал. 2 от Закона за защита на потребителите/ЗЗП/ е наложено административно наказание имуществена санкция 2000 лв. за нарушение на чл.230 от ЗЗП.  

Така постановеното решение е обжалвано с касационна жалба от “Българска телекомуникационна компания” АД София, представлявано от Б.И.  с доводи за неговата  неправилност, необоснованост и незаконосъобразност  поради противоречие с материалния закон.  На първо място счита, че НП е неправилно от фактическа страна. Твърди, че стоката, предмет на рекламация и на твърдяното задължително предписание е била върната на 17.01.2013 г. и не е установено рекламираният дефект да не е бил отстранен.  Налични са данни единствено от потребителя, които  се опровергават от представеното писмено заключение   на специалисти от оторизирания  от производителя сервиз за извършване на ремонти.  Счита, че дори и да е налице твърдяното „задължително предписание”, същото е било изпълнено.  Това, че потребителят е отказал да получи стоката не е доказателство , че рекламацията не е удовлетворена.  На следващо място навежда довод, че  твърдението за дадено  задължително предписание, съдържащо се в протокол  № 70323/28.01.2013 г. не е доказано, тъй като такова, по смисъла на ЗЗП  липсва. Посочена е единствено санкционната норма на чл. 230 от ЗЗД, но липсва посочване на нарушена от страна на БТК материалноправна норма. Моли да бъде отменено  решението и наказателното постановление. Алтернативно  моли да бъд3е намалена санкцията до предвидения  минимален размер. Счита за напълно бланкетно заявеното, че нарушението е повторно.

   Ответникът  - КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ – гр. РУСЕ, в подадено  писмено становище чрез юрк. Димитрова оспорва касационната жалба , счита я неоснователна. Описва фактическата обстановка, като сочи, че задължителното предписание  да се удовлетвори рекламацията на  потребителя е със срок  до 05.02.2013 г. и то не е било изпълнено.  Излага подробни съображения във връзка с дадените задължителни предписания, правната квалификация на деянието,  размера на наказанието  и  съответствието на  АУАН и НП С разпоредбите на ЗАНН и ЗЗП. Моли жалбата  да бъде оставена без уважение.

Представителят на Окръжна прокуратура счита, че решението е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

           Административен съд - Плевен, като взе пред вид събраните доказателства,  становищата на страните  и изискванията на закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

           Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок и е процесуално допустима.

           По същество е неоснователна.

           За да потвърди наказателното постановление Районният съд обосновано  е приел, че фактическите констатации , изложени в АУАН  са подкрепени изцяло от събраните по делото доказателства. Кредитирал е показанията на свидетелите Н. М. и И. , от  които е установил времето и  мястото на извършеното нарушение, както и личността на нарушителя. Изложил е в подробности всички факти , приети от него за установени от съвкупната преценка на  доказателствата по делото,  като е описал  и влезлите в сила наказателни постановления за наложени на касатора  административни наказания  , обосноваващи повторност на  извършеното нарушение. Мотивирал е становище за   правилно  посочена  нарушена норма чл. 230 от ЗЗП , регламентираща  отговорност при неизпълнение на   предписанието на длъжностното  лице във вр. с чл. 112 и чл.114, ал. 1, т. 1 от ЗЗП,както и  за ангажиране на отговорност в условията на  повторност. Обсъдил е всички факти и обстоятелства от значение  за случая и е извел обосновани изводи, съображенията за които се възприемат от настоящата инстанция и не  следва да бъдат дословно преповтаряни. Атакуваният съдебен акт се основава на правилна преценка на данните по делото, издаден е в съответствие с приложимите в случая материалноправни разпоредби, като е постановен при спазване на съдопроизводствените правила.

       Изцяло се споделят от настоящата инстанция  и съображенията по отношение на  индивидуализиращите  наказанието обстоятелства и определянето на неговия размер като съответстващ на тежестта на извършеното нарушение. 

       Неоснователно е наведеното в касационната жалба оплакване, че с  протокол  за проверка на документи № 70323/28.01.2013 г. не са  дадени задължителни  предписания по смисъла на ЗЗП.  Вменените на  касатора  задължения са  ясно и конкретно  описани в  протокола  като  „задължителни предписания”, с  посочени  действия, които следва да бъдат извършени от  задълженото лице , както и краен срок за  представяне на доказателства за  удовлетворяване на рекламацията,  и  тяхното оформяне  като част от протокола  не се приема  за нарушение във формата им, респ. несъответствие с изискванията на АПК. Впрочем, задължителните предписанията, като индивидуален административен акт  подлежат на самостоятелен контрол за законосъобразност , който е извън предмета на  производството по  оспорване на  НП , издадено поради тяхното неизпълнение. След  влизането им в сила пораждат предвидените   последици и инцидентното им оспорване  при оспорване на НП  е недопустимо.

        Не се споделят от съда и  наведените алтернативно доводи за  намаление на наказанието . Както е посочено по-горе, по отношение на  неговия размер решаващият съд е изложил основателни мотиви, които не е нужно да се повтарят.

         Като е достигнал до извод за законосъобразност на наказателното постановление, Районният съд е постановил  правилно решение, което следва да бъде потвърдено.

Водим от горното съдът

                                                       Р Е Ш И :

         

ОСТАВЯ В СИЛА решение   197/11.03.2014г., постановено по НАХД № 3050 по  описа за 2013 г. на Плевенския районен съд. 

Решението не подлежи на оспорване.

                       

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

                                ЧЛЕНОВЕ:  1.   

 

                                  2.