РЕШЕНИЕ № 8

гр. Плевен, 9 Януари 2014 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд гр. Плевенвтори касационен състав, в открито съдебно заседание на десети декември две хиляди и тринадесета година в състав:               

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

              ЧЛЕНОВЕ:  ЮЛИЯ ДАНЕВА

     СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретар М.К. и с участието на Йорданка Антонова –прокурор при Окръжна прокуратура – Плевен, разгледа докладваното от председателя касационно административно дело1141 по описа на съда за 2013 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Териториална дирекция на НАП – гр. Велико Търново, офис Плевен, чрез ст. юрисконсулт Ц. Г., против решение № 1028/07.11.2013 г. на Районен съд /РС/ гр. Плевен, постановено по н.а.х.д. № 1730/2013 г., с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 52007-0074433 от 14.05.2013 г. на Директора на ТД на НАП гр. Велико Търново, с което на основание чл. 53 от ЗАНН във вр. с чл. 27 /чл. 83/ и чл. 3, ал. 1 от ЗАНН и чл. 182, ал. 1 от ЗДДС е наложил на „Мелон” ООД – Плевен, представлявано от Л.С.А., административно наказание имуществена санкция в размер на 10 350 /десет хиляди триста и петдесет/ лева за извършено нарушение на чл. 124, ал. 5 от ЗДДС.

С касационната жалба се иска оспорваното решение да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно. Касаторът счита всички доводи на първоинстанционния съд касаещи маловажност на нарушението за неоснователни и неправилни, като излага подробни съображения за твърдението си и моли по същество да бъде отменено първоинстанционното решение.  

Касаторът – ТД на НАП – гр. Велико Търново, офис Плевен е редовно призован за откритото съдебно заседание, не изпраща представител.

Ответникът – „Мелон” ООД – гр. Плевен, редовно призован за откритото съдебно заседание, се представлява от адв. А.Г. ***. Поддържа представеното по делото възражение по касационната жалба, с което обосновава правилност на съдебния акт и моли същия да бъде оставен в сила.  Счита, че възраженията на касатора за частично извършена доставка е продиктувано от неправилен прочит на фактическата обстановка и е свързана с липсата на каквито и да е престации по фактурата. Твърди, че отношенията се подчиняват на  чл. 115 от ЗДДС нищо, че  няма данъчно събитие, което е установено с РА и РА не разваля доставката, само констатира липсата на данъчно събитие по процесната фактура, което опровергава твърдението, че РА е издаден след кредитното известие. Счита, че при липса на данъчно събитие и двата документа са грешно издадени и подлежат на анулиране по смисъла на чл. 116 от ЗЗДС, тъй като грешно е квалифицирано като нарушение на чл. 124, ал. 5 от ЗЗДС. Моли касационната жалба да бъде оставена без уважение.

         Представителят на Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение, че първоинстанционният съд подробно се е аргументирал защо е приложим чл. 28 от ЗАНН, тъй като по своята значимост нарушението е с ниска степен на опасност. Счита, че решението на РС – Плевен следва да бъде потвърдено.

         Административен съд, гр. Плевен, втори касационен състав, намира, че жалбата е подадена в срока по чл. 211 от АПК от надлежна страна и се явява допустима. Разгледана по същество, същата е основателна.

С акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ 0074433/31.01.2013 г. е констатирано, че при извършена проверка за установяване на факти и обстоятелства, възложена с Резолюция № 1256817/19.12.2012 г. е установено, че – „Мелон” ООД, не е отразило в дневника си за покупки и справка декларация /СД/ за м.10.2011 г. кредитно известие № 354/31.10.2011 г. издадено от ЗКПУ ”Напредък 2000” с ЕИК 114040041, с предмет царевица 150 т., ДО – 51750 лв. и ДДС – 10350 лв., което е довело до определяне на данъка в по-малък размер ДДС с 10350 лв. за м.10.2011 г. Кредитно известие № 354/31.10.2011 г. е включено в дневник покупки и СД за м. 12.2012 г., а не в периода, в който е издадено –м.10.2011 г. С деянието е нарушен чл.124, ал.5 от ЗДДС.

Въз основа на АУАН е издадено и НП, с което на основание чл.182, ал.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 10350 лева.

         За да отмени НП, РС е приел, че не е доказано извършването на административното нарушение. С оглед приложения по делото ревизионен акт /РА/ № 151301424 от 15.08.2013 г., влязъл в законна сила, по издадената фактура № 306 от 27.12.2010 г. липсва данъчно събитие по смисъла на чл. 25 от ЗДДС. Заключил е, че процесните фактури са погрешно съставени документи по смисъла на чл. 116, ал. 3 от ЗДДС и те изобщо не е трябвало да бъдат издавани, респективно включвани в регистрите, а ако са издадени, както в настоящия случай, то е следвало да подлежат на анулиране. Следователно липсва задължение за данъчния субект да отразява в отчетните регистри погрешно съставени фактури. Противното значи, да се приеме, че следва да се носи административна отговорност за не осчетоводяване на погрешно съставен данъчен документ. Въпреки че е приел, че нарушението не е доказано, РС е развил пространни мотиви, че същото е маловажно по смисъла на чл.28 ЗАНН.

         Решението е неправилно.

         Основателно е възражението на касатора, че нарушението не е маловажно. Разпоредбата на чл.28 от ЗАНН е неприложима в случая. Законовите критерии за преценка на "маловажен случай" са дадени в нормата на чл. 93, т. 9 НК, приложима съгласно препращането по чл. 11 ЗАНН и съдът следва да прецени степента на обществена опасност на процесното нарушение в сравнение с обикновените случаи на нарушения на ЗДДС. Нарушението по чл. 124, ал.5 от ЗДДС е формално, от обективна страна се изразява в бездействиенеотразяване на получения данъчен документ - кредитно известие /КИ/ в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени. Санкционираното посредством обжалваното НП нарушение е такова на просто, формално извършване, при което законът не изисква вредоносен резултат, с оглед осъществяването на фактическия му състав. Липсата на вредоносен резултат е едно от основните изисквания на чл. 93, т. 9 от НК. В този случай съдът следва да прецени останалите обстоятелства, за да установи, дали са налице основания за приемане на случая за маловажен. В случая такива обстоятелства не са налице, нито дори се твърдят от привлечения към отговорност.

Доколкото управителят на дружеството е подал обяснение /л.22 от делото пред РС/, че КИ е получено в по-късен период, а РС смята, че нарушението не е доказано, настоящият състав на съда съобразява следното:

         Дори търговецът да получи КИ в по-късен период от издаването му, същият е длъжен да го отрази в данъчния период, в който КИ е издадено. Случаят е уреден в чл.126, ал.3, т.1 от ЗДДС - лицето следва да извърши необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включи неотразения документ в съответния отчетен регистър за същия данъчен период - при неотразени в отчетните регистри по чл. 124 документи; В случая това не е станало, което е видно и от РА, надлежно събран като доказателство от РС /л.л.44-48 от делото пред РС/. Дружеството не е включило неотразения документ в съответния му данъчен период, а го е включило в последващ данъчен период. Ако КИ беше включено в съответния му период, не би имало нарушение. Но след като е включило КИ в последващ период, което е доказано и с РА, е извършено соченото нарушение.

         По отношение твърденията на ответника по касация, съдът намира:

Липсата на престация по фактурата не означава, че същата не следва да бъде отразена в съответните отчетни регистри. В същите се отразяват всички фактури. Не е спорно, че първоначалната фактура е отразена и по нея е ползван данъчен кредит. За да се приложи чл.116 ЗДДС, като иска, ответникът по касация, следва фактурата да е била анулирана, а не да е издадено КИ. В случая чл.116 ЗДДС, уреждащ анулирането на фактури и издаването на нови фактури, не е приложим, доколкото при анулиране на фактура, отразена в отчетните регистри, се съставя протокол, подписан от всяка от страните, а издаването на нова фактура вместо старата е задължително. В случая издаване на протокол и нова фактура не е налице, поради които чл.116 ЗДДС не може да се приложи. КИ е издадено на основание чл.115 ЗДДС и следва да се включи в данъчния период, в който е издадено, дори за това да е необходимо да се извърши корекция по реда на чл.126, ал.3, т.1 от ЗДДС. Дружеството не е извършило такава корекция, въпреки че е имало право да го направи. Като не е направило корекцията за данъчен период м. 10.2011 г., а вместо това е включило КИ в последващ данъчен период, е извършило нарушение на чл.124, ал.5 от ЗДДС.

С оглед на изложеното, решението на РС следва да се отмени, като се постанови друго, с което се потвърди НП.

При направената служебна проверка, по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящата инстанция констатира, че решението Районен съд – Плевен, е валидно, допустимо, не е съобразено с материалния закон на посоченото по-горе основание и следва да бъде отменено.

Водим от изложените мотиви и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 1028/07.11.2013 г., постановено по н.а.х.д. № 1730 по описа на Районен съд на гр. Плевен за 2013 г. и вместо него постановява:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 52007-0074433 от 14.05.2013 г. на Директора на ТД на НАП гр. Велико Търново.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ:  1.                      2.