Р   Е  Ш   Е   Н   И    Е

 

52 / 24 Януари 2014 г.

гр. Плевен

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД- гр. Плевен, втори  касационен  състав, в публично заседание на десети януари, две хиляди и четиринадесета година , в състав:

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА БОГДАНОВА-КУЧЕВА

                                    ЧЛЕНОВЕ: ЮЛИЯ ДАНЕВА 

                                                        СНЕЖИНА ИВАНОВА

        Секретар: М.К.

        Прокурор: ЙОРДАНКА АНТОНОВА

        Като разгледа докладваното от съдия Данева  касационно административно дело №  1134  по описа за 2013 година, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН.

         С решение № 1029/07.11.2013г., постановено по НАХД №2364  по  описа за 2013г.  Плевенският  районен съд е отменил  Наказателно постановление  № 870/22.08.2013г. на  Началник Сектор ПП при  ОДМВР-Плевен, с което на А.Д.Б. *** нарушение по чл. 5,ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на осн. чл. 174,ал. 3, пр. 2 от ЗДвП  е наложено административно  наказание имуществена санкция  в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца за това, че на 30.03.2013г. в 04.30ч., в гр. Плевен, ул. „И.Вазов” и „Д.Константинов” управлява л.а. „Опел” с рег. № ЕН 76 90 ВР , като отказва да бъде изпробван за наличие на алкохол с техническо средство Дрегер 7510, като не вкарва необходимото количество въздух . Издаден талон за медицинско  изследване № 0285095.ХЕ-149/ 02.04.2013г

         Така постановеното решение е обжалвано от ОД на МВР-Плевен с твърдения   за  неговата незаконосъобразност. Жалбоподателя   счита, че изводът на Районния съд  за допуснато нарушение при  определяне на правната квалификация на деянието е неправилен. Навежда довод за безспорно установен факт на отказ  на нарушителя да  се яви и да  даде кръв за медицинско изследване  за алкохол в определения  в издадения талон срок. Счита, че с това Б. е  извършил нарушение по смисъла на чл. 174,ал. 3 от ЗДвП – не е изпълнил предписание за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му. Твърди, че  деянието правилно  е квалифицирано от административнонаказващия орган като такова по чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП. Моли да бъде отменено решението и да бъде потвърдено наказателното постановление.

           Ответникът оспорва жалбата и моли  решението да бъде оставено в сила.

           Представителят на Окръжна прокуратура изразява становище,                                                                           че жалбата е основателна и следва да бъде уважена.  Счита, че допуснатите при издаване на  НП  нарушения не са съществени. Моли да бъде отменено решението и потвърдено наказателното постановление.

           Административен съд- Плевен, като взе пред вид събраните доказателства,  становищата на страните  и изискванията на закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

           Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок и е процесуално допустима.

           По същество е неоснователна.

           За да постанови своето решение,    решаващият съд основателно  е приел, че от събраните в хода на делото  доказателства  се установява фактическа обстановка , от която следва, че  жалбоподателят не се е явил  в  СО-УМБАЛ Плевен в определения час  за извършване на медицинско изследване  на кръвта за употреба на алкохол или друго упойващо средство.

          При така установеното от фактическа страна е отменил наказателното постановление поради констатирано съществено нарушение на  процесуалните правила. Като такова е преценил несъответствието  между посочената като нарушена правна норма- чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, забраняваща на  водача на ППС да управлява същото  под въздействие на алкохол или друго упойващо средство, и  описаното в обстоятелствената част на НП нарушение-  отказ   на водача н да бъде изпробван за наличие на алкохол в кръвта. На следващо място е посочил, че  е налице несъответствие  и  между обстоятелствената част на НП, според която  е констатирано нарушение- отказ на водача да бъде изпробван с техническо средство, и правната квалификация на деянието по предложение 2 на чл. чл. 174, ал. 3 от ЗДвП регламентиращо отказ на лицето да изпълни предписание за медицинско изследване.

        Решението е правилно.

        С посочената  като нарушена правна норма на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП  се забранява  управление на ППС под въздействие на алкохол, наркотици и други упойващи вещества.  Така релевираната в НП  норма предполага  констатирана  употреба на алкохол при управление на ППС и налагане на наказание за това нарушение. В АУАН е констатирано нарушение, състоящо се в отказ на водача да  му бъде извършена  проверка за алкохол с техническо средство. В НП е описано същото  нарушение, като е  добавен и един израз, според който е издаден талон за медицинско изследване. Районният съд е извършил правилен анализ на разпоредбата на чл. 174, ал.3 от ЗДвП, съдържащ две хипотези на нарушение- отказ  да  бъде извършена проверка с техническо средство или неизпълнение на медицинско предписание за изследване. Хипотезите са алтернативни и всяка от тях може да бъде самостоятелно основание за ангажиране на административнонаказателна отговорност, дори и от фактическа страна да са налице действия и бездействия, осъществяващи и двете. В разглеждания случай  е трудно да бъде преценено за какво точно нарушение е наложено административното наказание. Дори и да се абстрахираме от  неприложимата в   конкретния случай хипотеза на  посочената за  нарушена правна норма на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, от  административнонаказателната  разпоредба, съдържаща и правилото за поведение- т.е., нарушената правна норма  / както  основателно е отбелязал решаващият съд/- чл. 174, ал. 3, пр. 2  следва, че наказанието е наложено за отказ на водача да изпълни медицинско предписание, а в обстоятелствената част  е описано  нарушение, състоящо се в отказ за изпробване с техническо средство- така, както това е констатирано и в АУАН. Отделно от това, в АУАН № 870/30.03.2013 г., посочен в НП  като основание за издаването му, не е отразено констатирано нарушение на чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП-неизпълнение на предписание за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта.

         Предвид  изложеното, касационният съд  намира, че като е достигнал до извод  за незаконосъобразно наказателно постановление  , издадено при съществено нарушение на процесуалните правила, и го е отменил, Районният съд е постановил съобразен с материалния закон и данните по делото съдебен акт, който следва да бъде потвърден.  

        Водим от горното съдът

                                                       Р Е Ш И :

        ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1029/07.11.2013г., постановено по НАХД №2364  по  описа за 2013г. на  Плевенския  районен.

       Решението не подлежи на обжалване.

                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                

 

 

          ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 2.