Р   Е  Ш   Е   Н   И    Е

143 / 19 Март 2014 г.

гр. Плевен

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

         АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД- гр. Плевен, първи  касационен  състав, в публично заседание на двадесет и осми февруари, две хиляди и четиринадесета година ,  в състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЮЛИЯ ДАНЕВА                                      

                                          ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

                                                              КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

        Секретар:А.П.

        Прокурор: ИВАН ШАРКОВ

        Като разгледа докладваното от съдия  Юлия Данева  касационно административно дело № 97 по описа за 2014 година, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуален кодекс/АПК /във вр. с чл. 63 от Закон за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

         С решение № 4/06.01.2014г.,  постановено по НАХД № 2863/2013 г. Плевенският   районен съд  е отменил   Наказателно постановление № 438/20.08.2013г. на Началник сектор ПП към ОДМВР Плевен, с което на Н.П. *** ,  на осн. чл. 53 от ЗАНН и по чл. 178, ал. 1, т. 2, пр. 1 от Закона за движение по пътищата/ЗДвП/ ,за нарушение на чл.178,ал. 1, т. 2, предл. 1 от ЗДвП е наложено  административно наказание- глоба в размер на 2000 „ за това, че на 24.06.2013г. , около 10,00 ч. в гр. Плевен  , като водач на собствения си лек автомобил „БМВ” ЕН 13 11 ВР, при извършена проверка е установено, че е монтирал-демонтирал, без да спазва установения ред основен агрегат- двигател,видно от СУМПС- 00562656, без номера и е поставил нов с номер 3745177928651, с което е изменил конструкцията на автомобила.

           Така  постановеното решение е обжалвано с  касационна жалба от Директора на ОДМВР-Плевен . Касаторът не е съгласен  с извода на РС, че липсва пълно и точно описание  на нарушението в съставения АУАН и издаденото НП.  Твърди, че и в двата акта  е описано , че лицето  е монтирало основен агрегат, с което е изменило конструкцията на автомобила. Пояснява, че според чл. 3, ал. 2, т. 2 от Наредба  Н-3/18. 02.2013г. не  се счита за изменение на конструкцията на автомобил смяната на двигателя му с такъв от същия тип, марка, модел и код.  Позовава се на приложена експертна справка, от която е видно, че  монтираният не по установения ред  двигател е с мощност 142 киловата, при такъв по рег. талон с мощност 109 киловата. Навежда довод, че с монтираният по-мощен  двигател е променена   конструкцията на МПС-то без да  е спазен установения ред. От това вади извод, че е осъществен целият състав на т. 2,ал. 1 от чл. 178 ЗДвП. Моли да бъде отменено решението и потвърдено наказателното постановление.

             Ответникът, в подадено писмено възражение и по същество чрез процесуалния си представител адв. М.Б. оспорва жалбата.   Навежда доводи за  неяснота и противоречие в  описание на нарушението и  посочената за нарушена правна норма, от което следва  извод за незаконосъобразност на НП. Моли решението да бъде потвърдено.

              Представителят на Окръжна прокуратура счита, че решението на  първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и моли да бъде потвърдено.

           Административен съд- Плевен, като взе пред вид събраните доказателства, наведените  от жалбоподателя  основания, становищата на страните  и изискванията на закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок и е процесуално допустима.

          По същество е неоснователна.

          Районният съд е обосновал извод за установено от фактическа страна, че  ответникът по касация  е монтирал/демонтирал  основен агрегат двигател и е поставил нов с номер  3745177928651, с което е изменена  конструкцията на автомобила.

         За да отмени наказателното постановление , на първо място е  приел, че издаването на НП е извършено при съществени процесуални нарушения, тъй като в него се съдържа  правен извод за нарушен от  П.  чл. 178, ал. 1, т. 2, пр. 1 от ЗДвП – за  констатирано изменение в конструкцията на автомобила, а по аргумент от чл. 146, ал. 1 от ЗДвП такова изменение не е забранено,  предвиден е специален ред, определен с Наредба на МТИТС.  Счел е, че нормата е бланкетна и препраща към тази наредба. Като нарушение в административно-производствените правила е приел  факта, че в АУАН и НП  не се сочат никакви факти , от които да се направи извод какъв ред е следвало да бъде спазен и не е спазил  водачът.

        Касационният съд не споделя този извод.  Нормата на чл. 178, ал. 1, т.2 не е бланкетна и не препраща към  Наредбата. В  нормата е посочено, че съответните действия- елементи от фактическия й състав съставляват нарушение ако не  са осъществени  при спазване на установения ред. Вярно е, че редът, при който тези действия са допустими е уреден в подзаконови нормативни актове, но касационният съд не счита, че  липсата на  описание в НП какво точно е трябвало да предприеме собственикът на автомобила, за да  бъде редовна извършената от него промяна или реконструкция в автомобила не съставлява процесуално нарушение. И в НП и в АУАН е  описан необходимият факт- елемент от фактическия състав на чл. 178, ал. 1, т. 2 от ЗДвП- „без да спази установения ред”. Не е нарушение на процедурата обстоятелството, че  този ред не е  описан в актовете.

           На второ място, като основание за отмяна на НП  районният съд е релевирал констатирано от него разминаване в описанието на извършеното нарушение в АУАН и НП, както и несъответствие между   приложената  санкционна норма и  описаното нарушение- обстоятелство, довело до  нарушаване правото на защита на наказаното лице.

          Тези изводи се споделят частично от касационния състав.

          Разпоредбата на чл. 178, ал. 1, т. 2 съдържа две алтернативни хипотези, осъществяването на всяко от които е основание за ангажиране на административнонаказателна отговорност: 1. Който без да спази установения ред комплектува МПС с основни агрегати  от различни модели;  2. Който без да спазва установения ред променя конструкцията на МПС. За да се считат спазени процесуалните правила при издаване на НП, следва да съществува както в АУАН, така и в НП ясно и точно описание на конкретното нарушение, констатирано от органите, и релевирано като административнонаказателно обвинение.  То следва да е идентично и в двата акта- т.е., наказанието следва да бъде наложено за констатирано в АУАН нарушение.

          В разглеждания случай в АУАН като нарушение е посочено, че  водачът , без да спази установени я ред е монтирал/ демонтирал  основен агрегат- двигател, като е поставил нов- с посочен номер. Приел е, че е с това е извършена промяна в конструкцията на автомобила. Като нарушена норма е посочил чл. 178, ал. 1, т. 2 от ЗДвП без да конкретизира дали  нарушението е по предл. 1 или 2, но от  словесното описание на приетото за извършено нарушение следва, че се касае за такова по  предл. 2.  В НП е описано същото нарушение , по същия начин, но, като нарушена правна норма е посочен  чл. 178, ал. 1, т. 2, пр. 1 от ЗДвП,  касаещ комплектоване  с основни агрегати  от различни модели. Същевременно, след  описанието на фактическите основания  за налагане на наказанието, в НП е изписано:” 1.Без да спазва установения ред комплектова с основни агрегати моторно превозно средство от различни модели”.  От графологичното разположение на този текст не е ясно дали това е  описание на извършено нарушение, или наказващият орган  е цитирал  правната норма, която  е посочил като нарушена- пр. 1  на чл. 178, ал. 1, т. 2, но  той е налице в НП и при всички случаи  внася допълнителна неяснота какво точно нарушение е извършено  според  административнонаказващия орган- такова по предл. 1- „комплектуване с основни агрегати МПС от различни видове”- каквато е и правната му квалификация, или „ промяна в конструкцията на МПС”- каквото е обстоятелственото описание на нарушението. Следва да се отбележи, че нито в АУАН, нито в НП се съдържа същественият елемент от фактическия състав на предл. 1-  агрегатите да са от различни  модели. И в двата акта е посочено само, че монтираният агрегат е нов , с номер, различен от този по свидетелство за регистрация/ в последното не е отбелязан номер на двигателя/. Т.е., описаното нарушение е несъставомерно по чл. 178, ал. 1, т. 2,пр.1. Ако  се приеме, че административнонаказващият орган е  приел , че нарушението се състои в промяна в конструкцията на МПС/ както е описал това в обстоятелствената част/, прилагането на административнонаказателната разпоредба на чл. 178, ал. 1, т. 2, пр. 1, касаеща хипотезата на друго нарушение-  комплектуване с основни агрегати от различни модели,  съставлява съществено процесуално нарушение, което основателно е  мотивирало Районния съд  да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.  Отделно от това, не е ясно  по какъв начин  номерът на двигателя може да доведе до промяна в конструкцията на автомобила, тъй като в АУАН и НП не се сочи нито една от характеристиките  на двигателя, които съгласно чл. 3, ал. 2, т. 2 от Наредба Н-3/18.02.2013г.         / цитиран от касатора/  са определящи критерии за  промяна в конструкцията на МПС- тип, марка, модел и код.

            Като отменил наказателното постановление, Районният съд е постановил  правилно и законосъобразно решение, което следва да бъде потвърдено.

 

         Водим от горното  съдът

                                                      Р Е Ш И :

          ОСТАВЯ В СИЛА  решение № 4/06.01.2014г.,  постановено по НАХД № 2863/2013 г. на Плевенския   районен съд      .

        Решението не подлежи на обжалване.

                        

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:           

 

 

 

 

                ЧЛЕНОВЕ:  1.                          2.