ОПРЕДЕЛЕНИЕ

246

   гр.Плевен, 4 Март 2014 год.

 

Административен съд - гр.Плевен, VІІ-ми състав, в закрито съдебно заседание на четвърти март две хиляди и четиринадесета година, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Цветелина Кънева 

 

като разгледа докладваното от съдията административно дело №83/2014г. по описа на Административен съд – Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

            Производството по делото е образувано по жалба от Х.Т.А., изтърпяващ наказание в Затвора-Плевен, V група, срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” като принципал на Ръководството на Затвора-Плевен, с правно основание чл.250 и сл. от АПК –„Защита срещу неоснователно бездействие на администрацията”  и искане да бъде разпоредено на Ръководството на Затвора-Плевен да изпълни заповедта и да бъде преместен в Затвора-Пловдив.

            В жалбата се сочи, че през 2012г. е подадена молба от л.св.А. до ГД”ИН” да бъде преместен да изтърпява присъдата си по местожителство-***. Сочи се още, че със Заповед №10045/10.09.2012г. е наредено да бъде преведен след предоставяне на документ от ЕСГРАОН, от който да е видно, че брат му С. А. ***. Твърди се, че този документ е предоставен на Комисията на 01.09.2014г., но явно ръководството на Затвора е приложило документа в досието му, без да бъде изпълнена заповедта за преместване. Прави се искане за бъде изискана Заповед №10045/10.09.2012г. и документа от ЕСГРАОН  и да се разпореди на ръководството на Затвора-Плевен да изпълни заповедта и да бъде извършено преместването в Затвора-Пловдив.

От изложеното в жалбата съдът е приел, че е сезиран с искане по чл.257 от АПК срещу неоснователно бездействие на Затворническата администрация в Затвора-Плевен за преместване на л.св.А. ***.

При проверка на жалбата съдът е приел, че същата е нередовна и е указал на молителя да представи по делото документ за платена по сметка на Административен съд-Плевен държавна такса в размер на 10лв., да посочи надлежен ответник, както и да посочи  задължение, произтичащо пряко от кой нормативен акт,  не е изпълнено.

Началникът на Затвора-Плевен е задължен да представи по делото конкретни данни и доказателства.

На 04.02.2014г. от л.св.Х.А. е депозирано допълнение към жалбата, в което се сочи, че надлежна страна в производството е ГД”Изпълнение на наказанията” като страна принципал, респ. ръководството на Затвора е органът, който трябва да изпълни действието. Сочи се още, че задължението произтича пряко от Заповед №10045/10.09.2012г., след представяне на 09.01.2014г. документ от ЕСГРАОН относно адресна регистрация на брат му, че живее в гр.Пловдив, да бъде заявен за конвой за превод в Затвора-Пловдив. Прави искане за освобождаване от държавна такса, като декларира, че не работи; не разполага с банкова сметка; ***; не познава лице, което да му заплати таксата; разведен; на 51год. и относително здрав.

Във връзка с искането за освобождаване от държавна такса на молителя е указано да представи по делото доказателства, съобразно чл.83 ал.2 от ГПК, за да може съдът да прецени основателно ли е искането.

От Началника на Затвора-Плевен е изискано да представи по делото данни относно трудовата заетост на л.св. А., предоставяна ли му е възможност да упражнява труд, получавал ли е, респ. получава ли парични записи и в какъв размер; както и за семейното и здравословно положение на лицето.

С писмо вх.№363/05.02.2014г. от Затвора-Плевен са изпратени изисканите от съда доказателства във връзка с депозираната жалба, а с писмо вх.№409/10.02.2014г. от Затвора-Плевен е изпратена справка във връзка с искането за освобождаване от държавна такса. От страна на л.св.А. не са представени документи, който да обосновават искането за освобождаване от държавна такса.

С определение от 14.02.2014г., по мотиви подробно изложени в съдебния акт, е оставено без уважение искането на л.св.А. за освобождаване от държавна такса, жалбата отново е оставена без движение, като на молителя е указано да представи по делото документ за внесена по сметка на Административен съд-Плевен държавна такса и е предупреден, че при неизпълнение искането ще бъде оставено без разглеждане, а производството по делото прекратено.

Съдът, след като се запозна с искането по чл.257 от АПК срещу неоснователно бездействие на Затворническата администрация в Затвора-Плевен за преместване на л.св.А. *** и приложените по делото доказателства, намира, че искането (наречено жалбата) на първо  място е нередовно, и на второ място недопустимо за разглеждане по същество, поради което производството по делото следва да бъде прекратено. Съображенията за това са следните:

Съобщението, с което л.св.А. е уведомен, че искането за освобождаване от държавна такса е оставено без уважение и следва да бъде внесена такса в размер на 10лв., е съобщено на молителя на 18.02.2014г., като 7-мо дневният срок за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 25.02.2014г., вторник-работен ден. В указаният срок и до настоящия момент по делото не е представен документ за внесена държавна такса, с което не е отстранена нередовността по жалбата, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане на основание чл.158 ал.3 от АПК.

Искането по чл.257 от АПК е и недопустимо. В чл.256 и чл.257 от АПК е регламентирана защитата срещу неоснователни бездействия-неизвършването на фактически действия, които административния орган е длъжен да извърши по силата на закона, без да е необходимо опосредяване с допълнително изявление (административен акт, съдебно решение или правна сделка). По този ред не се осъществява защита срещу неизпълнение на задължения за волеизявления-издаване на административен акт. В конкретния случай искането на л.св.А. е извън предмета на производството по чл.256-257 от АПК, тъй като се касае за дейност по ЗИНЗС, осъществявана въз основа на актове на администрацията, издадени при упражняване на предоставените им от закона правомощия. Съгласно чл.62 ал.1 от ЗИНЗС, преместването на лишените от свобода от един затвор в друг се извършва със заповед на Главния директор на ГД”ИН”, т.е. изисква се издаване на индивидуален административен акт, което изключва постигането на същия резултат по реда на чл.257 от АПК, чрез осъждане на органа да осъществи такова преместване.  Ето защо подаденото искането по чл.257 от АПК е недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане, а производството по делото прекратено.

За пълнота следва да се посочи, че визираната от л.св.А. Заповед с №10045/2012г. представлява отговор на ГД”ИН” по негова жалба, свързана отново с искане за преместване в Затвора-Пловдив, който е обжалван пред Министъра на правосъдието.

Воден от горното, съдът

 

                                               ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането (наречено жалба) на л.св. Х.Т.А., изтърпяващ наказание в Затвора-Плевен, V група, по реда на чл.257 от АПК срещу неоснователно бездействие на Затворническата администрация в Затвора-Плевен за преместване в Затвора-Пловдив.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело №83/2014г. по описа на Административен съд-Плевен.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на оспорване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-мо дневен срок от съобщението до страните.

Преписи от определението да се изпратят на л.св.Х.Т.А. ***.

 

 

СЪДИЯ: